Προς το περιεχόμενο

Soldering μετα την οδηγια RoHS


fenderiarhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

........συντομα προκειται να κανω ενα rewiring στην classic 50's player strat (στη θεση 4 ειναι neck+bridge ενω εγω προτιμω το κλασσικο neck +middle) και μια και πλεον ολα τα προιοντα μετα το καλοκαιρι του 2006 ειναι RoHS compliant δεν ξερω αν αλλαζει κατι οσον αφορα το soldering?

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To RoHS αφορά σε έτοιμα προϊόντα. Αν εσύ κάνεις μόνος σου τις κολλήσεις, το RoHS δεν σε αφορά.

 

Ελπίζω να κατάλαβα σωστά την ερώτησή σου.

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
To RoHS αφορά σε έτοιμα προϊόντα. Αν εσύ κάνεις μόνος σου τις κολλήσεις' date=' το RoHS δεν σε αφορά.

 

Ελπίζω να κατάλαβα σωστά την ερώτησή σου.[/quote']

 

 

+1. (Και στην απάντηση και στο σκέλος αν κατάλαβα καλά την ερώτηση)

 

Δεν νομίζω ότι έχει κάποια σημασία πάντως. Εγώ -για κάθε ενδεχόμενο- έχω ένα μασούρι καλάι (από το τρέχον) που νομίζω θα μου φτάσει για τα επόμενα 472 χρόνια (περίπου).

 

 

(Ναι, έχω ακούσει και για κουρδισμένο καλάι κάπου....... :evil: :evil: :evil: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Ναι' date=' έχω ακούσει και για κουρδισμένο καλάι κάπου....... :evil: :evil: :evil: )[/quote']

 

8O 8O 8O Αστειεύεσαι έτσι;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όχι δεν αστειεύομαι....θα ψάξω και μπορεί να το βρώ....:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

(όχι ότι δεν τον έκραξαν αυτόν που το έγραψε.........)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την ευκαιρία, τί τύπου καλάι ενδείκνυται για τα ηλεκτρικά της κιθάρας, υποθέτοντας κολλητήρι 30βατ?

 

ή μήπως είμαι τρελά οφ-τόπικ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Αν το βρεις θα τον προσκυνήσω πάντως! :lol: :lol: :lol:

 

Λοιπόν boukaw7, δεν θυμάμαι που ήταν αυτός που έλεγα πρίν, αλλά μόλις βρήκα ότι ο lavacable ισχυρίζεται ότι το καλάι του είναι κουρδισμένο.

 

"WBT lead free silver solder with 4% silver content is used - it's high silver content and low melting point provide the best sonic response of any solder on the market."

 

(http://www.lavacable.com/)

 

The best sonic response of the market.....όχι μ@λ@κίες..... :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Επίσης εδώ είναι ένας ειδικός που λέει ότι ακούει τη διαφορά.

 

http://gearslutz.com/board/showthread.php?t=89632

 

Ενώ εμείς τσακωνόμαστε για το maple, η αμερική είναι 50 χρόνια μπροστά ρε π@@στη μου. :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κουρδιστειτε ρε επιτελους.......οσον αφορα τα προβληματα που τυχον θα μπορουσαν να υπαρχουν με το RoHS (και εδω βαζω τη φαντασια μου να δουλευψει καθοτι δεν ειμαι μηχανικος) ειναι π.χ να μην ¨"λιωνει" το solder με τα απλα 25W soldering irons, η να μην επαρκει η ισχυς των soldering irons.....αν σε solder που ειναι RoHS κανοντας rewiring και βαλω μετα πανω κλασσικο καλαι θα ειναι σταθερη η κολληση????

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσον αφορα τα προβληματα που τυχον θα μπορουσαν να υπαρχουν με το RoHS... ειναι π.χ να μην ¨"λιωνει" το solder με τα απλα 25W soldering irons' date=' η να μην επαρκει η ισχυς των soldering irons.....αν σε solder που ειναι RoHS κανοντας rewiring και βαλω μετα πανω κλασσικο καλαι θα ειναι σταθερη η κολληση????[/quote']

 

H κόλληση κατά RoHS δεν έχει μόλυβδο. Αυτό δεν σε πειράζει (σχεδόν) καθόλου, μπορείς άνετα να την λιώσεις με το κολλητήρι σου.

Μετά μπορείς φυσικά να βάλεις το κλασσικό καλάι: 63% κασσίτερο και 37% μόλυβδο. Η κόλλησή σου δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.

 

@χαριλατρον : :lol:

 

@ντεβελεκ : Η κλασσική κόλληση με 63% κασσίτερο και 37% μόλυβδο κάνει μιά χαρά για τα ηλεκτρικά της κιθάρας.

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου