Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για boss gt-8


zithon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω δει σε πολλα site και διαφημιστηκα που αφορουν την boss gt-8 να λενε οτι εχει ενα συστημα με το οποο πατωντας αναλογα τα πεταλια (δυνατα 'η μαλακα) μπαινει σκληροτερη 'η μαλακοτερη παραμορφωση. ψαχνω τοσο καιρο στην πεταλιερα μου αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως εννοουνε! μηπως ξερει κανενας να μου δωσει τα φωτα του? :D

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο GT8 έχει το CTL pedal και το Expression pedal στα οποία μπορείς να αναθέσεις ποιά λειτουργία΄θα κάνουν μόλις ενεργοποιηθούν

 

Πέρα από το on/off κάποιου πεταλιού υπάρχει το κουμπί assign που αναθέτεις τις λειτουργίες αυτές.

 

πχ θέτεις ότι με το πάτημα του CTL το gain του preamp από 40 θα πάει στο 100

 

ή ότι μόλις πατήσεις το διακόπτη του Exp pedal το gain του distortion θα μειωθεί από 60 σε 30, ταυτόχρονα θα ανέβει το Level του preamp και θα ενεργοποιηθεί ο compressor (μέχρι 8 ταυτόχρονες λειτουργίες)

 

Υπάρχει και μια λειτουργία στο preamp που ανάλογα με τη δύναμη που χτυπάς την πένα (ανιχνεύει ένταση) αλλάζει αυτόματα το channel του Preamp από Α σε Β. Έχοντας τώρα ένα καθαρό στο Α και ένα βρώμικο στο Β μπορείς να εναλλάσσεις τον ήχο σου μόνο με το παίξιμο, χωρίς κουμπιά.

 

Επίσεις το πετάλι volume έχει τρεις θεωρητικούς διακόπτες, στη θέση που είναι πίσω, τελείως μπροστά και στη μέση. Μπορείς να αναθέσεις τρεις λειτουργίες που ενεργοποιούνται με την κίνηση του πετελιού, όταν περάσουν από τις θέσεις αυτές

 

Γενικότερα αυτή η πεταλιέρα έχει της Παναγιάς τα μάτια σχετικά με το πως μπορείς να την ελέγξεις.

 

Τσέκαρε το manual που σου έδωσαν (αν το έχεις) και θα δεις ότι δεν είναι δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου