Προς το περιεχόμενο

JAPAN vs USA


sotoman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειμαι πολύ κοντα στην αγορά μιας jaguar/jazzmaster/mustang (κατι τετοιο τελος παντων) και σκέφτομαι την γιαπάν ΑΛΛΑ:

 

Ο SUPERFUNK(repsect) ειχε πεί πως οι γιαπωνέζικες απο τον ishibashi ειναι ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ και απο τις αμερικάνικες ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ και φοράνε ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟΥΣ μαγνήτες...

 

σε ενα αλλο thread όμως είπε οτι οι γεφυρες των japan είναι ΑΘΛΙΕΣ και οτι οι μαγνήτες ειναι strat μεσα σε κουτί απο jag/jazz/mustang...

 

ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΤΕΛΙΚΑ??

ΠΟΥΣΕ ΡΕ SUPERFUNK ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλύτερα κοίτα για αμερικάνα, μπορεί να σου έρθει πιό φτηνά, τα μεταφορικά από την χώρα του ανατέλλοντος ηλίου είναι φαρμάκι.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά σκέψου ότι η αμερικάνα θα έχει στανταρ ... αμερικάνικους μαγνήτες και καλή γέφυρα. Αν οι γιαπωνέζικες έχουν όντως χάλια μαγνήτες και γέφυρα της πλάκας τότε θα μπείς σε άλλα έξοδα.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο SUPERFUNK(repsect) ειχε πεί πως οι γιαπωνέζικες απο τον ishibashi ειναι ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ και απο τις αμερικάνικες ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ και φοράνε ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟΥΣ μαγνήτες...

 

σε ενα αλλο thread όμως είπε οτι οι γεφυρες των japan είναι ΑΘΛΙΕΣ και οτι οι μαγνήτες ειναι strat μεσα σε κουτί απο jag/jazz/mustang...

 

ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΤΕΛΙΚΑ??

ΠΟΥΣΕ ΡΕ SUPERFUNK ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ???

 

καταρχην χαλαρωσε με τον superfunk.μην παραξενευεσε με αυτες τις 2 διαφορετικες αποψεις πανω στο ιδιο θεμα που διαβασες απο τον superfunk... :wink:

 

λοιπον οτι και να παρεις το ιδιο καλα ειναι..απλα ειναι να σου "καθησει" καλα εσενα στο χερι...αυτο ειναι το μονο κακο με τις παραγγελιες απο το νετ...

μπορει να σου καθησει μια αμερικανα ή μια japan.. ψαξε και για μερικα reviews στο νετ να ξερεις τι παιζει... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα το θεμα δεν ειναι όντως japan vs usa γιατι λεφτα για usa dont play (δεν παίζουν)...

1ον.http://www.guitarampkeyboard.com/en/fender-jaguar-62/8913 αυτή εδώ η γιαπωνέζα ΟΝΤΩΣ εχει usa pu's, για την αντίστοιχη jazz δεν αναφέρει όμως τίποτα...

αν ειναι να παρω strat pickups μεσα σε jazzmaster κουτί άστο καλύτερα...

 

2ον.αν ειναι η γεφυρα να ναι μαπα παλι άστο καλύτερα

 

3ον. στα γιαπωνέζικα παίζει μεγαλύτερη ποικιλία...

 

4ον. αν παραγγείλω, μονο στην ιδεα θα αυτοεπιβληθώ και σίγουρα θα μου "κατσει"...

το θεμα δεν ειναι το νετ, αλλα +οτι δεν βρισκεις τετοιες στην ελλαδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα ψαξε οσα πιο πολλα αξιοπιστα reviews μπορεις να βρεις απο το νετ απο διαφορα forum(gear page,tdpri,harmony central κτλ),για να εισαι λιγο πιο σιγουρος..μην βιαστεις.. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σε σχέση με τους μαγνήτες, να προσθέσω ότι ένας φίλος μου έχει μία tele (Japan) σαν αυτή που δείχνω στο link αγορασμένη προ ενός έτους περίπου από γνωστό κατάστημα των αθηνών.

 

http://www.elderly.com/fmic/items/F60BT-3SB.htm

 

Σύμφωνα με τα λεγόμενα του εμπόρου, οι μαγνήτες δεν είναι αμερικάνικοι αλλά Japan.

Πάντως ο κάτοχος της κιθάρας είναι πολύ ευχαριστημένος....

Όχι ότι την φάχνει και πολύ....απλά μου είπε ότι έχει "σταθεί στο ύψος της" σε studio που ηχογραφεί CD που μάλλον θα κυκλοφορήσει σύντομα. :wink: :wink: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι πολύ κοντα στην αγορά μιας jaguar/jazzmaster/mustang (κατι τετοιο τελος παντων) και σκέφτομαι την γιαπάν ΑΛΛΑ:

Δε χρειαζεται να παραγγειλεις απο ishibashi αφου ερχονται στην Ευρωπη:

http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?sw=jaguar+japan

http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?sw=jazzmaster+japan

 

Η διαφορα τιμης των γιαπωνεζικων απο τις αμερικανες ειναι ενα 1000ρικο, αν οι μαγνητες και το τρεμολο σε προβληματιζουν μπορεις να τα αλλαξεις στο μελλον. Μαγνητες για Jaguar & Jazzmaster φτιαχνουν αρκετες εταιρειες με πιο γνωστους τους S. Duncan & Fender.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή απλά, πολύ απλά η Ιαπωνία είναι από μόνη της πολύ δυνατή αγορά, τα προιόντα της Fender, αλλά και άλλων εταιρειών είναι εξαιρετικά ανταγωνιστικά μεταξύ τους, πράγμα που έχει πολλά οφέλη για τους καταναλωτές. Η ποιότητα από την εμπειρία μου είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο, σε σχέση με την Fender Mexico - Korea, και σχεδόν αγγίζει ή και ξεπερνα σε κάποια μοντέλα τα American standards of production. Τώρα επειδή πραγματικά ΔΕΝ έχω δει καμιά Fender Japan αίσχος, πολύ θα ήθελα να δω μία αλλά ..... αμφιβάλλω. Μάλλον θα προκειται για μία καλή κιθάρα σε ανταγωνιστική τιμή, από μία εταιρεία που σέβεται τον καταναλωτή στην άπω Ανατολή! Δεν πολυπιστεύω ότι υστερούν πλέον σε μαγνήτες-γέφυρες κάτι που οι περισσότεροι πιστεύουν ότι ίσχυε στα τέλη της δεκαετίας 80 και μέχρι τη μέση της δεκαετίας 90.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου