Προς το περιεχόμενο

Το ταυράκι μουγκρίζει...!!


kkaravolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους!Έχω το εξής σπαστικό προβλημα:Η κιθάρα μου(μια Epiphone ταυράκι - αρκετά παλιό μοντέλο) σε οποιοδήποτε ενισχυτή κι αν τη βάλω,στα βρώμικα βγάζει μονίμως ένα βόμβο,ο οποίος αλλάζει "υφή" όταν ακουμπώ τις χορδές.Αρχικά υποπτεύθηκα το καλώδιό μου, όμως το κάνει ακόμα και στο στουντιο που πηγαίνω για πρόβες, με τα καλώδια του στουντιο...οπότε τώρα μυρίζομαι πρόβλημα γείωσης στη κιθάρα!Πως μπορώ να φτιάξω το πρόβλημα, αν γίνεται και μόνος μου, χωρίς να την τρέχω για service..?Αν βοηθά,παίζω σε ένα Randall RG75, και σε μια κεφαλή Randall 200W με μια καμπίνα 4x12(στο studio) και η κιθάρα έχει 2 2πλους,bridge και neck.HEEEELP!!!!!

 

Thanks mates προκαταβολικά! 8) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους!Έχω το εξής σπαστικό προβλημα:Η κιθάρα μου(μια Epiphone ταυράκι - αρκετά παλιό μοντέλο) σε οποιοδήποτε ενισχυτή κι αν τη βάλω' date='στα βρώμικα βγάζει μονίμως ένα βόμβο,ο οποίος αλλάζει "υφή" όταν ακουμπώ τις χορδές.Αρχικά υποπτεύθηκα το καλώδιό μου, όμως το κάνει ακόμα και στο στουντιο που πηγαίνω για πρόβες, με τα καλώδια του στουντιο...οπότε τώρα μυρίζομαι πρόβλημα γείωσης στη κιθάρα!Πως μπορώ να φτιάξω το πρόβλημα, αν γίνεται και μόνος μου, χωρίς να την τρέχω για service..?Αν βοηθά,παίζω σε ένα Randall RG75, και σε μια κεφαλή Randall 200W με μια καμπίνα 4x12(στο studio) και η κιθάρα έχει 2 2πλους,bridge και neck.HEEEELP!!!!!

 

Thanks mates προκαταβολικά! 8) :D[/quote']

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι δυστυχώς δεν εξαφανίζεται, απλώς αλλάζει υφή και ένταση..ναι αν είναι γείωση φυσικό είναι, αλλά πώς το φτιάχνουμε?!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Και πάλι δυστυχώς δεν εξαφανίζεται' date=' απλώς αλλάζει υφή και ένταση..ναι αν είναι γείωση φυσικό είναι, αλλά πώς το φτιάχνουμε?!![/quote']

 

Ποιά απ'όλες τις γειώσεις υποψιάζεσαι?

Μία θωράκιση (χαλκούς, γραφίτες κλπ) μπορεί να μειώσει το θόρυβο στις περισσότερες περιπτώσεις.

Πάντως πάρα πολλές φορές ο θόρυβος πηγάζει από το πηνίο του μαγνήτη που (είναι μαγνητικής και όχι ηλεκτρικής προέλευσης) και σχετίζεται με ταχέως μεταβαλλόμενα ρεύματα στο χώρο που βρίσκεται η κιθάρα. Υποτίθεται ότι οι διπλοί αντισταθμίζουν ακριβώς αυτό, αλλά αν το περιβάλλον είναι πολύ θορυβώδες δεν μπορουν να ακυρώσουν το θόρυβο 100%.

Προσωπικά όταν έχω θόρυβο, χώνω τα gain μόνο τη στιγμή που είναι να παίξουν.

 

Μήπως λίγο λιγότερο gain? Λίγο λιγότερο compression? Να "ομορφύσει" και η κιθάρα? :lol:

Κάποιες φορές έχω πιάσει τον εαυτό μου να έχει βάλει παραπάνω gain απ΄ότι πραγματικά χρειάζεται. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για το ενδιαφέρον φίλε μου!Βασικά και λίγο gain να βάλω, το ίδιο κάνει (αν και βάζω αρκετό, καθότι ψιλοκάφρος :lol:, με το γκρουπ παίζουμε metal και alternative ).Κοίτα, γενικά οι μαγνήτες σε αυτή τη κιθάρα(και η ίδια η κιθάρα μη σου πω!) είναι ψιλό-γάμησέ τα, δηλαδη σφυρίζουν σε μεγάλες εντάσεις,τα καθαρά είναι λες και είσαι σε βάλτο...αλλα αυτά αντέχονται,όχι όμως και ο βόμβος! Δεν έχω ασχοληθεί πολύ πάντως με τα ηλεκτρικά της..γιαυτο και ζητάω καθοδηγηση! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το πας σε ένα καλό μάστορα, και θα σου το φτιάξει!

Kαι σου λέω για μάστορα γιατί τα ηλεκτρικά, οι καλωδιώσεις με καλά υλικά, η θωράκιση κ.λ.π. πρέπει να γίνονται MONO απο κάποιον που ξέρει!

 

Δοκίμασέ το, θα δείς τεράστια διαφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Θα το πας σε ένα καλό μάστορα' date=' και θα σου το φτιάξει!

Kαι σου λέω για μάστορα γιατί τα ηλεκτρικά, οι καλωδιώσεις με καλά υλικά, η θωράκιση κ.λ.π. πρέπει να γίνονται MONO απο κάποιον που ξέρει!

 

Δοκίμασέ το, θα δείς τεράστια διαφορά[/quote']

 

Αν οι μαγνήτες έχουν πολύ μεγάλο output (για την ακρίβεια αν έχουν πολλές σπείρες τα πηνία -συνήθως πάνε μαζί αυτα) μπορεί και να μην δεις θεαματική διαφορά με τη θωράκιση.

 

 

Kkaravolas, όταν λες ότι ο ήχος είναι λάσπη στα καθαρά εννοείς ότι είναι απλά λίγο μουντός σαν να έχεις κόψει λίγα πρίμα (όπως ισχύει γενικώς στους διπλούς) ή ακούγεται σαν να να έχει λίγο drive?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Haliratron εννοώ ότι δεν έχουν καθόλου πρίμα,είναι πολύ μουντά, και το αναφέρω γιατί ο άλλος κιθαρίστας του γκρουπ έχει μία Epiphone ταυράκι SG (humbuckers και αυτή) και τα καθαρά του δεν έχουν καμία σχέση!Πολύ καλύτερα!Βέβαια μάλλον παίζει καλύτερη ποιότητα κατασκευής κλπ.

 

Απλώς ρωτάω μήπως μπορώ να κάνω εγώ κάτι χωρίς να την πάω για σερβις(αν και θα την πάω έτσι κι αλλιώς για σεταρισμα).

 

Αντιμετωπίζει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα(του βόμβου)?Και αν ναι πως το αντιμετώπισε?!

Thanks για το ενδιαφέρον! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου