Προς το περιεχόμενο

Home mixing - mastering


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα κάποιες γενικές κατευθυντήριες γραμμές γύρω από αυτό που αποκαλούμε mixing/mastering, ώστε στη συνέχεια να ψάξω μόνος μου κάποια πράγματα.

Γινομαι συγκεκριμένος:

 

Έως τώρα, για να καταλάβετε, δουλεύω στο σπίτι (ερασιτεχνικά) ως εξής:

Έχω πχ ένα project στο DAW με αρκετά midi tracks (συνδεδεμένα με VST όργανα) και ένα audio track που είναι τα φωνητικά.

Κάνω "export to mp3" και αυτό ήταν! ΤΕΛΟΣ

 

Ξέρω ότι απέχω έτη φωτός από αυτό που αποκαλούμε mixing/mastering αλλά αυτό οφείλεται στο ότι έχω πλήρη μεσάνυχτα!

Φυσικά δεν απαιτώ σε αυτό το topic να μάθω τα πάντα περί mixing και mastering, αλλά θέλω να μάθω έναν σκελετό, κάποιες βασικές αρχές που ακολουθούνται. Τα βήματα δηλαδή.

Συγκεκριμένα, έχω διαβάσει, και διορθώστε με αν κάνω λάθος, ότι η όλη διαδικασία πρέπει να ακολουθήσει τα εξής βασικά στάδια:

 

Στάδιο 1 (αυτό που κάνω εγώ )

Δημιουργία Project, δημιουργία των midi tracks , σύνδεση με VSTs και δημιουργία τυχών audio tracks πχ με τα vocals ή άλλα φυσικά όργανα κλπ κλπ

 

Στάδιο 2

Export σε WAV αρχεία ένα ένα τα tracks ξεχωριστά. Έτσι καταλήγω με πολλά WAV αρχεία, ένα για κάθε όργανο-φωνή που ακούγεται στο κομμάτι.

Δημιουργία νέου project όπου εκεί εισάγω τα WAV αρχεία και τα επεξεργάζομαι

 

Στάδιο 3

Όλα τα audio tracks από το στάδιο 2 τα κάνω export σε ένα WAV αρχείο. 

Δημιουργία νέου project όπου κάνω import αυτό το ένα WAV αρχείο και το επεξεργάζομαι.

 

Στάδιο 4

Export σε WAV αρχείο και τέλος.

 

Δεν ξέρω αν αυτός είναι ο κεντρικός  σκελετός που ακολουθείται σε μια διαδικασία mixing/mastering.

Θα ήθελα να με κατατοπίσετε όμως, τι επεξεργασία γίνεται σε κάθε ένα από τα στάδια αυτά, χωρίς να μπείτε σε πολλές τεχνικές λεπτομέρειες. 

Τι επεξεργασία γίνεται σε κάθε στάδιο που δεν μπορεί να γίνει στα άλλα στάδια δηλαδή;

Και μια χαζή ερώτηση: δεν μπορώ δηλαδή να κάνω "τα πάντα" μόνο στο στάδιο 1, και μετά ένα export και τελείωσα?

 

Ευχαριστώ για τα φώτα σας

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που σε διάβασα κουραστικα.

🙂

Ένα στάδιο αρκεί για τη μίξη, τα 2,3 είναι περιττά και δεν βοηθάνε κι όλας σε περίπτωση που κάτι θες να αλλάξεις.

 

Για mastering θα πάρεις το τελικό stereo mix και θα το επεξεργαστεις ξεχωριστά.

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, killbill said:

Και μια χαζή ερώτηση: δεν μπορώ δηλαδή να κάνω "τα πάντα" μόνο στο στάδιο 1, και μετά ένα export και τελείωσα?

 

Στο σταδιο 1 ολοκληρωνεις τις εγγραφες σου και τα tracks. Ρυθμιζεις εντασεις, παναρεις δεξια αριστερα, φτιαχνεις το eq σε καθε track ξεχωριστα, compression, βαζεις και ο,τι εφε εξτρα θες. Επειτα, στο μαστερ track φτιαχνεις eq και compression και εισαι ετοιμος.

 

Δεν ξερω εαν ειναι τα σωστα βηματα, αλλα αυτον τον δρομο ακολουθω σε γενικες γραμμες.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως είναι και πόσο θέλεις να το τραβήξεις με όλα αυτά..

Δεν είναι σίγουρο ότι θέλεις να μπλέξεις με όλες τις λεπτομέρειες.. (μιλάω από πικρή πείρα..)

Για να εξηγήσω:

- Κανονικά πρέπει να κάνεις βελτίωση της ακουστικής του χώρου που κάνεις mixing-mastering ώστε να πλησιάσεις την flat απόκριση όσο περισσότερο γίνεται (σε οικιακό στούντιο κάποια βελτίωση θα καταφέρεις και αυτό με πολλή δουλειά). Σε συνδυασμό με ένα πολύ καλό ζευγάρι ηχείων (πιθανόν και subwoofer) θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τί ακριβώς πρέπει να κάνεις στις συχνότητες της σύνθεσής σου. Αυτή η βελτίωση από μόνη της είναι πολύ μεγάλη ιστορία.. και εδώ αρχίζουν και κάποια έξοδα.. και δοκιμές κλπ.

- Έπειτα για mixing και ειδικά mastering πιθανόν να χρειάζεται και αγορά λογισμικού (αν δεν έχεις κάτι κατάλληλο ήδη). Δηλαδή, Sonar, Cubase, Ozone κλπ. (ευτυχώς υπάρχουν και σχετικά προσιτές λύσεις). Βέβαια πιθανόν αυτό να το έχεις ήδη μια που μιλάμε για Digital Audio Workstation που κάνει σχεδόν τα πάντα.

- Μετά πρέπει να μάθεις πολύ καλά τα ηχεία και το χώρο σου και έτσι να μπορέσεις κάποια στιγμή να κάνεις κάποιες βασικές δουλειές mixing-mastering με κάποια λογική επιτυχία..

- Υπάρχουν ένα σωρό μικρά μυστικά που θα σε κάνουν να πετύχεις καλύτερα αποτελέσματα. Είναι πολύ τεχνικό το σκηνικό και έχει και πολλά στοιχεία εμπειροτεχνίας (τρως το κεφάλι σου και μαθαίνεις..). Αυτός είναι και ο λόγος που υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν μόνον αυτή τη δουλειά.. (νομίζω αρκετοί γράφουν και στο noiz.gr οπότε ας περιμένουμε λίγο να γράψουν κι αυτοί! ;-) )

 

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου