Προς το περιεχόμενο

Τα "μαυρα" χρηματα των εξετασεων


ex-freemindgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευτυχώς που μίλησε κι ένας γιατί καλό είναι να ενημερώνονται και όσοι είναι εκτός συστήματος ωδείων αλλά είναι μουσικοί. Η κουβέντα σίγουρα ήταν έντονή και γι'αυτό δε μίλησαν άλλοι, γιατί ξέρουν τι γίνεται και πως φταίνε και αυτοί γι' αυτή την κατάντια της μουσικής μας παιδείας. Στο πρόσωπο του συγκεκριμένου user απλά εγώ βλέπω και όλους τους άλλους, η επίθεσή μου δεν είναι καθόλου προσωπική, τον άνθρωπο δεν τον ξέρω καν. Και σίγουρα κανείς δεν το εννοούσε πως δεν πρέπει να πληρώνονται. Αλοίμονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 182
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κοίτα για να πω κι εγώ την εμπειρία μου: Παλιά είχα μια φίλη η οποία τελικά σε μικρή ηλικία πήρε το πτυχίο το τελευταίο. Τες πα είχε τραβήξει τόσα και τόσα με την όλη διαδικασία αυτή, που τελικά έφτασε στο να μην ασχολείται πλέον....

Τι να πεις; Και θεωρούνταν και ταλέντο..... που να μην ήταν κιόλας :roll:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως 100 από κάθε εξέταση δεν είναι πολλά;

 

Δεν είναι ανιδείκευτη δουλειά φίλε μου και εσυ σαν συνάδελφος μουσικός έπρεπε να το γνωρίζεις και οχι να υποβαθμίζεις έτσι τον κλάδο που κι εσυ ανήκεις!!!!

 

 

Όταν ενας μουσικός παίζει για 3-4 ώρες σε μια συναυλία τα 100 ευρώ τα θεωρείς κι εκεί πολλά???

 

Δηλαδή 3 ευρω την ώρα που πληρώνονται οι ανιδείκευτοι έπρεπε να πάιρνουν οι εξεταστές?

 

έχεις την εντύπωση οτι ενας υδραυλικός για 1 ώρα δουλειάς θα έπαιρνε λιγότερα???

 

 

οταν καθομαι να ακουσω πχ 3 διπλώματα πιάνων δλδ περίπου 4 ώρες+2 ωρες μες την κίνηση στο δρόμο για το ωδείο, τα 100 ευρω νομιζεις οτι είναι πολλά για:

 

Τα οδοιπορικά?

τις 6 ώρες απασχόλησης?

τα χρόνια σπουδών και διδασκαλίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O εξεταστης ποια ακριβως δουλεια κανει για να πληρωθει,αυτο δεν εχω

καταλαβει.Να κατσει σε μια καρεκλα με καφε και τσιγαρο και να ακουσει μουσικη? :roll:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O εξεταστης ποια ακριβως δουλεια κανει για να πληρωθει' date='αυτο δεν εχω

καταλαβει.Να κατσει σε μια καρεκλα με καφε και τσιγαρο και να ακουσει μουσικη? :roll:[/quote']

 

Ακριβώς αυτό... Παίζει πάντα καφετιέρα εκεί κοντά, πλακίτσες με τους συναδερφους, ακούνε τον εκτελεστή όλοι μαζί ή διορθώνουν τα γραπτά, βάζουν ένα νούμερο από το 1 ως το 10 για βαθμό και μια υπογραφή :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες μην ξεκινήσουμε τώρα....

Ναι και να κάτσει να ακούσει μουσική δουλειά δεν είναι ρε παιδιά; Αν το πάμε έτσι ας πούμε: έλα μωρέ σιγά την δουλειά του ηχολήπτη, κάθεται, ακούει μερικούς που παίζουν και πατάει μερικά κουμπάκια (που μερικά αναβοσβήνουν κιόλας! ). Το ίδιο και με άλλα επαγγέλματα. Πάρτε για παράδειγμα το δικό μου: Γεωπόνος πάει στο χωράφι, δίνει την συμβουλή του και όταν ζητάει την πληρωμή του τότε σκάει η απάντηση: Σιγά τι μας είπες τώρα. Κι εγώ διαβάζω ένα βιβλίο και το λέω αυτό που μου είπες!!!!!! Ε κάντο τότε. Και πόσες εξετάσεις κάθονται σε 1 μήνα για έναν εξεταστή δλδ; Μην τα ισοπεδώνουμε κι όλα βρε παιδιά.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O εξεταστης ποια ακριβως δουλεια κανει για να πληρωθει' date='αυτο δεν εχω

καταλαβει.Να κατσει σε μια καρεκλα με καφε και τσιγαρο και να ακουσει μουσικη? :roll:[/quote']

 

Ακριβώς αυτό... Παίζει πάντα καφετιέρα εκεί κοντά, πλακίτσες με τους συναδερφους, ακούνε τον εκτελεστή όλοι μαζί ή διορθώνουν τα γραπτά, βάζουν ένα νούμερο από το 1 ως το 10 για βαθμό και μια υπογραφή :P

 

ρε παιδια, στ αλήθεια απορώ.

Ορισμένα απλά και αυτονόητα πράγματα του επαγγελματικού τομέα γενικότερα , όπως η ειδικότητα και η εξιδεικευμένη παροχή υπηρεσιών τα αγνοείτε παντελώς???

 

Δηλαδή βλέπεις στην καρέκλα έναν άνθρωπο που ακούει μουσική και δεν μπορείς να δεις στο πρόσωπό του τα τοσα και τοσα χρόνια σπουδών μελέτης και επαγγελματικής ενασχόλησης που τον έκαναν ικανό να μπορεί να καθεται εκει και να ακούσει να διαβάσει να διορθώσει , πράγματα τα οποία δεν μπορεί ο καθένας να κάνει????

 

Ξερεις ποσα μου πήρε ενας ηλεκτρολόγος που υπέγραψε ενα σχεδιάγραμα για την εφορία για να πάρω ρευμα σε μια αποθήκη?

480 ευρώ!!!!! και ξέρεις τι έκανε? τιποτα. Μια κίνηση του χεριου του μόνο για την υπογραφή!

Έχεις την εντύπωση οτι αυτη καθ αυτή τη κίνηση του χεριού χρυσοπλήρωσα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήστο δεν είναι όλοι οι εξεταστές έτσι... έχω δει και απίστευτα άσχετους ανθρώπους που κάνουν τη δουλειά του απλά για να γίνει και να σηκωθούν να φύγουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήστο δεν είναι όλοι οι εξεταστές έτσι... έχω δει και απίστευτα άσχετους ανθρώπους που κάνουν τη δουλειά του απλά για να γίνει και να σηκωθούν να φύγουν...

 

Σε ολες τις δουλειες υπάρχουν οι λιγότερο ικανοί και οι λιγότερο εργατικοι.

Κάποιος εξεταστης μπορει να βλέπει μια φουγκα επι 15 λεπτά και ενας αλλος πιο γνώστης και έμπειρος με ενα ξεφύλισμα να καταλαβαίνει πολύ περισότερα.

 

Αυτο όμως δεν εχει καμια σχεση με αυτο που γράφτηκε, οτι δηλαδή πληρώνεται κάποιος για "Να κατσει σε μια καρεκλα με καφε και τσιγαρο και να ακουσει μουσικη"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου