Προς το περιεχόμενο

Τα "μαυρα" χρηματα των εξετασεων


ex-freemindgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω δώσει. Τα ποσά που λέτε είναι εξωφρενικά τουλάχιστον.... Αλλά δεν έχει σχέση το πρέπει να πληρωσω η όχι με το πρέπει να με μπιπ η όχι. Σου είπα. Διαφωνώ μόνω στο να έρθουν τζάπα. Και διαφωνώ όμως ακόμα περισσότερο στο: είμαι μεγάλος δως μου ένα 100σταρικο για τον κόπο μου να σε εξετάσω και άσε και για το ωδείω για να βγάλει το μήνα και ο ιδιοκτήτης γιατί έχει έξοδα ο κακομοίρης....

 

διωρθώθηκε :wink: :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 182
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

είμαι μεγάλος δως μου ένα 100σταρικο για τον κόπο μου να σε εξετάσω και άσε και για το ωδείω για να βγάλει το μήνα και ο ιδιοκτήτης γιατί έχει έξοδα ο κακομοίρης....

 

Θα σου τα δώσω αυτά που θα ζητήσεις από ΕΜΕΝΑ επειδή θα σε έχω διαλέξει ΕΓΩ και όχι άλλος. Όσο για τα έξοδα του ωδείου, υπάρχουν τα μηνιαία δίδακτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι μεγάλος δως μου ένα 100σταρικο για τον κόπο μου να σε εξετάσω και άσε και για το ωδείω για να βγάλει το μήνα και ο ιδιοκτήτης γιατί έχει έξοδα ο κακομοίρης....

 

Θα σου τα δώσω αυτά που θα ζητήσεις από ΕΜΕΝΑ επειδή θα σε έχω διαλέξει ΕΓΩ και όχι άλλος. Όσο για τα έξοδα του ωδείου' date=' υπάρχουν τα μηνιαία δίδακτρα.[/quote']

 

:?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: Αφου είπα ότι διαφωνώ σε αυτό το πράγμα :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι το ψάρι βρωμάει απ' το κεφάλι. Φταίνε όλοι, και οι εξεταστές (γιατί τα παίρνουνε) και οι μαθητές (γιατί τα δίνουνε) και τα ωδεία (γιατί τα παίρνουνε και μάλιστα είναι και οι οργανωτές).

 

Εδώ όμως κατ' εμέ υπάρχει ένα πολύ μεγάλο λογικό σφάλμα που λέει ότι αν το υπουργείο το οποίο στην ουσία είναι υπεύθυνο από όλες τις απόψεις (οργανωτικά, ελεγκτικά κλπ) ήθελε να γίνονται τα πράγματα νόμιμα και λειτουργικά ((δηλ ούτε οι εξεταστές να πηγαίνουν τζάμπα (γιατί μας το χρωστάνε;) ούτε οι μαθητές να χρειάζεται να τα σκάνε μαύρα και αφορολόγητα και ανεξέλεγκτα ούτε τα ωδεία να μπορούν να παίρνουν τις μίζες (και τι μίζες!!!) )) τότε δεν θα κάναμε τέτοιου είδους κουβέντες.

 

Δυστυχώς είμαστε σε μια χώρα που όλοι έχουν δίκιο (πραγματικά) αλλά δεν δουλεύει τίποτα.

 

¶ρα σε τελική ανάλυση φταίμε εμείς που μας κυβερνάνε αυτοί που μας κυβερνάνε. Μην ψάχνεστε στα επιμέρους.

 

Ελπίζω να μην σας κούρασα.

Φιλικά.

Παναγιώτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση που θα μπορούσε να προωθήσει το Υπουργείο είναι απλή και ξεκάθαρη: Τρεις εξεταστικές περίοδοι' date=' ένα εξεταστικό κέντρο σε κάθε πόλη, πανελλήνια θέματα για θεωρητικά πτυχία και συγκεκριμένες ημερομηνίες εξέτασης. Οι δε εξεταστές, υπάλληλοι του υπουργείου.

Μήπως όμως θα "ξεβολεύονταν" πολλοί; ;)[/quote']

 

Αν συνέβαιναν όλα αυτα, τότε θα υπήρχε ένα μεγάλο κόστος που θα βάρυνε το κράτος, το οποίο με τη σειρά του θα προσπαθούσε πιθανόν να καλύψει μέρος του από τους σπουδαστές με καταβολή εξέταστρων, το οποίο είναι και λογικό. Όμως δεν θα μπορούσε με αυτό τον τρόπο να βγάλει "εξτραδάκια" το κάθε ωδείο ούτε οι συνεργάτες του. Επίσης κάποιες περιπτώσεις πτυχίων που δίνονται σε ωδεία μάλλον δεν θα είχαν τύχη, αλλά ας μη θίξουμε το θέμα. (αν και θα έπρεπε αφού στην ουσία και αυτές οι περιπτώσεις φέρουν μεγάλη ευθύνη για την όλη κατάσταση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι το ψάρι βρωμάει απ' το κεφάλι. Φταίνε όλοι' date=' και οι εξεταστές (γιατί τα παίρνουνε) και οι μαθητές (γιατί τα δίνουνε) και τα ωδεία (γιατί τα παίρνουνε και μάλιστα είναι και οι οργανωτές).

 

Εδώ όμως κατ' εμέ υπάρχει ένα πολύ μεγάλο λογικό σφάλμα που λέει ότι αν το υπουργείο το οποίο στην ουσία είναι υπεύθυνο από όλες τις απόψεις (οργανωτικά, ελεγκτικά κλπ) ήθελε να γίνονται τα πράγματα νόμιμα και λειτουργικά ((δηλ ούτε οι εξεταστές να πηγαίνουν τζάμπα (γιατί μας το χρωστάνε;) ούτε οι μαθητές να χρειάζεται να τα σκάνε μαύρα και αφορολόγητα και ανεξέλεγκτα ούτε τα ωδεία να μπορούν να παίρνουν τις μίζες (και τι μίζες!!!) )) τότε δεν θα κάναμε τέτοιου είδους κουβέντες.

 

Δυστυχώς είμαστε σε μια χώρα που όλοι έχουν δίκιο (πραγματικά) αλλά δεν δουλεύει τίποτα.

 

¶ρα σε τελική ανάλυση φταίμε εμείς που μας κυβερνάνε αυτοί που μας κυβερνάνε. Μην ψάχνεστε στα επιμέρους.

 

Ελπίζω να μην σας κούρασα.

Φιλικά.

Παναγιώτης[/quote']

 

 

 

Σαφώς και φταίμε κι εμείς! Γιατί πρέπει να λέμε

"μαύρα λεφτα; όχι δε δίνω" -

"ε, τότε δεν έχεις πτυχίο" -

"οκ πάρε μια καταγγελία με έναν ωραίο εισαγγελέα"

... Αν το κάναμε όλοι θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και φταίμε κι εμείς! Γιατί πρέπει να λέμε

"μαύρα λεφτα; όχι δε δίνω" -

"ε, τότε δεν έχεις πτυχίο" -

"οκ πάρε μια καταγγελία με έναν ωραίο εισαγγελέα"

... Αν το κάναμε όλοι θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα...

 

Ναι αλλά αυτό προϋποθέτει ότι πας να πάρεις το πτυχίο "με το σπαθί σου". Δεν είναι όλοι σ'αυτή την κατηγορία, πίστεψέ με......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά φίλε Tassos1978 είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να περιμένεις από σπουδαστές ωδείων χωρίς καμία συνοχή και χωρίς κοινή εκπροσώπηση να απαιτήσουν οτιδήποτε. Εδώ οργανωμένες κινήσεις και δεν βρίσκουν ανταπόκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και φταίμε κι εμείς! Γιατί πρέπει να λέμε

"μαύρα λεφτα; όχι δε δίνω" -

"ε' date=' τότε δεν έχεις πτυχίο" -

"οκ πάρε μια καταγγελία με έναν ωραίο εισαγγελέα"

... Αν το κάναμε όλοι θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα...[/quote']

 

Ναι αλλά αυτό προϋποθέτει ότι πας να πάρεις το πτυχίο "με το σπαθί σου". Δεν είναι όλοι σ'αυτή την κατηγορία, πίστεψέ με......

 

Το ξέρω και θυμώνω ακόμη περισσότερο. Γιατί εγώ ότι άξιζα πήρα και ποτέ δε μου έδωσαν έυκολα ή λυμένα θέματα. Δεν πήρα μόνο άριστα, πήρα και λίαν καλώς. και είδα κάτι ΑΣΧΕΤΟΥΣ με 10άρια και τρελλάθηκα....

 

 

Απλά φίλε Tassos1978 είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να περιμένεις από σπουδαστές ωδείων χωρίς καμία συνοχή και χωρίς κοινή εκπροσώπηση να απαιτήσουν οτιδήποτε. Εδώ οργανωμένες κινήσεις και δεν βρίσκουν ανταπόκριση.

 

Εκέι πατάνε όσοι αλήτες εμπλέκονται σε αυτή τη βρωμιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου