Προς το περιεχόμενο

Τα "μαυρα" χρηματα των εξετασεων


ex-freemindgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο ηλ/γος ομως εχει στο κεφαλι του τα 220V συνεχες και να μην παθεις

εσυ ηλ/πληξια...Οχι εναν ανθρωπο που παιζει μουσικη.Μakes a difference.. :wink:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 182
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι ακριβως να κανεις;

α. Να πηδηξεις πανω απο το γραφειο' date=' να αρπαξεις τη γραμματεα και να την ταρακουνας μεχρι να τα γεννησει..

β. Να το παιξεις Κωσταντινου, οπως στο εργο "Ξυπνα Βασιλη" και αφου κακαρισεις 2 φορες να τριγυρνας στη γραμματεια μεχρι να κανεις το χρυσο αυγο...

γ. Να σπασεις την πορτα της αιθουσας εξετασεων, να μπεις μεσα σαν τον Σβατζενεγκερ και να πεις "Hasta la vista baby" ( υπαρχει και η εκδοχη να πεις στη γραμματεια "I'LL BE BACK" και να εμφανιστεις στο επομενο καρε με ενα nissan αγροτικο απο την πορτα! Εξαρταται ποιο sequel προτιμας ).

δ. Επειδη εδωσες τοσα και τοσα..αλλα τοσα θα σε βοηθησουν να παρεις το πτυχιο...πουλας και τον πατερα σου και τα δινεις τελικα...

 

Εννοειται πως η επιλογη (δ) ειναι η προτιμωμενη![/quote']

 

Να μπω και σα σφήνα. :lol:

 

Από το παραπάνω και μόνο, φαίνεται πως εσύ freemind, κρατάς τη ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ στάση που μπορεί να κρατήσει κάποιος: λες «ναι» σε όλα, δεν βγάζεις μιλιά και κράζεις το συμβάν κάπου αλλού. Απάθεια και δειλεία στο μεγαλείο της.

 

Πώς περιμένεις να αλλάξει κάτι που εσύ ο ίδιος στηρίζεις;

 

Κλασική Ελληνική νοοτροπία: όλοι φαίνεται πως βρίζουν την κυβέρνηση και όμως την ξαναεκλέγουν. Με γειά μας με χαρά μας. Τα παράπονα προς τι; Εσύ δεν επέλεξες να πας στην (δ) περίπτωση; Αφού ήταν ΔΙΚΗ σου επιλογή (όπως ανάλογα επιλογή και του εξεταστή είναι ΑΝ θα έρθει όπως λες), τότε προς τι όλο αυτό το μακελειό των δεκατεσσάρων σελίδων; Μετανοιώνεις; Ας μην το έκανες.

 

 

Τα παραπάνω εντελώς φιλικά και με καθόλου διάθεση ειρωνείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ηλ/γος ομως εχει στο κεφαλι του τα 220V συνεχες και να μην παθεις

εσυ ηλ/πληξια...Οχι εναν ανθρωπο που παιζει μουσικη.Μakes a difference.. :wink:

 

απο τις έννοιες "ειδικότητα και η εξιδεικευμένη παροχή υπηρεσιών" στον επαγγελματικό τομέα τα 220V που απειλούν τον ηλεκτρολόγο σου έμειναν? :roll:

Δηλαδή θα πρέπει να πιάσουμε ενα ενα τα επαγγέλματα για να κατανοήσουμε αυτονόητες έννοιες?

Ε εντάξει, υποτιθεται οτι ζουμε σε μια κοινωνια και μπορουμε να καταλάβουμε τι γίνεται γύρω μας.

 

κατι άσχετο.....ξερεις ποσο αμοίβεται ο Πακιστανός που καθαρίζει τα τζαμια στα φαναρια? 180 ευρω την ώρα υπολογισμένα με μισο ευρω για 10" δουλειάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από αύριο πάω στα φανάρια

 

κανένα καλό στέκι κανείς ( σοβαρά )

 

(δεν εννοώ κάτι απλα δεν το ήξερα αυτό και έμεινα μλκς)

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως 100 από κάθε εξέταση δεν είναι πολλά;

Όχι, δεν είναι πολλά (σοβαρά μιλάω). Πληρώνεις τη γνώση του άλλου όχι το χρόνο του. Πληρώνεις χρόνια μελέτης και σπουδών. Δεν είναι καθόλου πολλά κατά τη γνώμη μου. Μια χαρά είναι. Το ελεεινό είναι να παίρνουν άλλα 500 απ'το ωδείο που είναι εντελώς νταβατζιλίκι.

 

Πραγματικά πάντως ενώ συμφωνώ στα περισσότερα δε μπορώ να καταλάβω γιατί έχετε πέσει όλοι να τον φάτε το Χρήστο, ο οποίος το μόνο που απαίτησε είναι να αμοιφθεί για την εργασία του, η οποία μάλιστα βασίζεται σε χρόνια σπουδών και εμπειρίας. Έλεος, κι εγώ θα ήθελα να τα παίρνω όλα τσάμπα, αλλά δε βρίζω τον χ εργαζόμενο που δε μου λέει "έλα να σου κάνω τη δουλειά σου αφιλοκερδώς". Ήμαρτον πια δηλαδή! Και στην τελική εδώ και 15 σελίδες καθόμαστε και του τη λέμε "γιατί παίρνεις λεφτά ρε κλέφτη" και μετά παραπονιόμαστε ότι και καλά αυτός μιλάει συνέχεια για λεφτά. Ε, αφού γι αυτό του τη λένε όλοι τι να πει ο άνθρωπος! Sorry κιόλας που τον υπερασπίζομαι, λες και έχει τέτοια ανάγκη, αλλά είναι τρελλό να οριόμαστε γιατί ο άνθρωπος θέλει να πληρωθεί για τη δουλειά του!

 

Πέραν αυτού, για τα νταβατζιλίκια των ωδείων, τα λαδώματα, τη ανυπαρξία θεσμοθετημένης και καθαρής πληρωμής συγκεκριμένου ύψους και φυσικά με απόδειξη συντάσομαι με όλους σας (ΚΑΙ το Χρήστο, δεν είπε πουθενά το αντίθετο ο άνθρωπος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι όλοι, και εγώ δεν τον είπα κλέφτη,

 

Πολλοί Noizoπληκτοι τελικά ξενυχτάμε. Πολύς κόσμος για 3 η ώρα μέσα.

 

BRAVISsssimoooo!@#

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθώ την συζήτηση και θέλω να πω και εγώ κάποια πράγματα . Να σημειώσω ότι δεν είμαι στον χώρο της εκπαίδευσης, όμως ζω αρκετά χρόνια από την μουσική και κάποτε είχα πληρώσει και εγώ σαν σπουδαστής Ωδείου .

Καταλαβαίνω λοιπόν απόλυτα το βάρος του χρηματικού όσον αφορά τις εξετάσεις για τα παιδιά που σπουδάζουν.

Όμως από την στιγμή που δεν υπάρχει κρατικός φορέας σπουδών που μπορείς να πάρεις το τάδε η το δείνα πτυχίο, στρέφεσαι αυτόματα προς την ιδιωτική εκπαίδευση, με ότι αυτό συνεπάγεται. Έρχεσαι δηλαδή σε συμφωνία με μια επιχείρηση για το προϊόν "σπουδές μουσικής και πτυχίο". Ακούγεται λίγο κυνικά αλλά έτσι είναι. Πληρώνεις κάποια χρήματα και ανάλογα με την πραγματική πρόοδο σου, (θέλω να πιστεύω), έρχεται ο καιρός που πηγαίνεις για το πρώτο σου πτυχίο.

Τώρα λοιπόν βλέπεις ότι το Ωδείο (η επιχείρηση) σου ζητάει υπέρογκα ποσά για τις εξετάσεις. Εγώ ρωτάω τώρα, αυτά τα λεφτά δεν ήταν γνωστά από την αρχή όταν έκανες την συμφωνία για τις σπουδές σου ;

Αν ήταν γνωστά, θεωρώ ότι ήξερες που βάδιζες από την αρχή οπότε δεν έχεις περαιτέρω αξιώσεις. Ούτε κατηγορείς καθηγητές, εξεταστές, ωδιάρχες .

Εάν τώρα δεν ήταν γνωστά και σε φέρανε δολίως και με τρόπο στο παρά πέντε να απαιτούν τεράστια ποσά για να σου δώσουνε πτυχίο, τότε υπάρχει καταφανέστατη απάτη και παραπλάνηση του πελάτη (σπουδαστή). Θα το έλεγα ακόμα και μια περίπτωση μαύρου εκβιασμού. Η λύση είναι μία, η νομική οδός, η καταγγελία, η μήνυση. Είναι απλό το θέμα δεν χρειάζεται πολύ σκέψη.

Οι απατεώνες να πάρουν αυτό που τους αξίζει.

Βλέπω επίσης ότι κάποια μέλη τα βάλανε με ένα μέλος που τυγχάνει να είναι εξεταστής, όσον αφορά την αμοιβή του, και επίσης τέθηκε και υπό αμφισβήτηση αν θα πρέπει να πληρώνεται για αυτό που κάνει.

Θα πούνε κάποιοι ότι η ένσταση μας είναι ότι παίρνει πολλά αυτός και οι όμοιοι του. Χμμ.. Προσωπικά με αυτά που απάντησε το μέλος δεν βλέπω να έχει πουθενά άδικο. Και βέβαια πρέπει να πληρώνεται, και βέβαια θα πρέπει να είναι ικανοποιημένος από την αμοιβή του, όπως αύριο μεθαύριο θα πρέπει και οι τωρινοί σπουδαστές να αμείβονται το ίδιο ικανοποιητικά, από τις επιχειρήσεις που τους προσλαμβάνουν. Αυτά είναι αυτονόητα. Και δεν χρειάζονται αναλύσεις περί επαγγελμάτων και αμοιβών. Που παρεπιπτώντος την πιο πάνω αναφορά για τον ηλεκτρολόγο την βρήκα λίαν επιεική και κελεπούρι. :)

Επίσης καμιά φορά πρέπει να σκεφτόμαστε τι ευχόμαστε γιατί μπορεί και να βγει αληθινό. Δεν πιστεύω όλοι οι μουσικοί εδώ μέσα να κόβανε η και να κόβουνε πάντα αποδείξεις για τις υπηρεσίες τους. Είτε σε μαγαζιά είτε σε συναυλίες είτε σε οποιοδήποτε δημόσια μουσική εμφάνιση που πληρώνονται για αυτή.

Επίσης δεν πιστεύω ότι κάποιος θα αρνηθεί να πάρει παραπάνω αμοιβή όταν του προσφερθεί εκτός της νόμιμης, γυρίζοντας πίσω την διαφορά στον εκάστοτε εργοδότη του.

Προσοχή παιδιά είσαστε όλοι ήδη συνάδελφοι μουσικοί όλοι εδώ μέσα, επαγγελματίες και μη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς που στο.....τέλος της κουβέντας.συμφωνήσαμε οι περσσότεροι για τα προφανή,με απλές κουβέντες,χωρίς διάθεση ειρωνίας,με γνώση της πραγματικότητας και κατανόηση για το τί σημαίνει εργασία και αμοιβή.

 

Ένιωθα άσχημα πραγματικά που ο μοναδικός που είχε,όχι το θράσος,αλλά το θάρρος να πει τη γνώμη και την εμπειρία του,έφτασε να είναι ο κλέφτης και ο φιλάργυρος και ο δεν ξέρω κι εγώ τί.

 

Γι αυτό προσωπικά απέχω από τέτοιες συζητήσεις,όταν ξεφεύγουν από τον έλεγχο..μετριάστε λίγο τα πάθη σας και τις εύκολες κατηγορίες από την ασφάλεια της ανωνυμίας σας και ας εξετάζουμε τη γνώμη του καθενός,χωρίς να προδικάζουμε την πρόθεση.

 

Όπως πολύ σωστά έθεσε ο studiom13,είμαστε όλοι συνάδελφοι μουσικοί.

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O εξεταστης ποια ακριβως δουλεια κανει για να πληρωθει' date='αυτο δεν εχω

καταλαβει.Να κατσει σε μια καρεκλα με καφε και τσιγαρο και να ακουσει μουσικη? :roll:[/quote']

Οχι, εδω θα διαφωνησω. Μπορει να εχω σουρει ο,τι ηθελα στον Χρηστο, ομως υπαρχουν πολλα ειδη εξεταστων. Οι περισσοτεροι απ΄οσους εχω γνωρισει ειναι πολυ καλοι στη δουλεια τους και δεν ειναι ευκολο πραγμα να διορθωνεις επιμελως ή να ακους με προσοχη ενα μισαωρο με 40λεπτο προγραμμα.

Εξαλλου η βαθμολογηση ειναι παντα υποκειμενικη, ομως εχει καποια στοιχεια που πρεπει να προσεξουν για να βαλουν εστω τη βασικη!

Παρολαυτα, υπαρχουν και πολλοι οι οποιοι ειναι "περα βρεχει" και οφειλεται στο ο,τι αποτελουν την περιβοητη "γκλικα" ωδειαρχη και καθηγητων!

Εχει τυχει σε εξετασεις σολφεζ, εξετασης με τσιγαρο, ο οποιος παρατηρηθηκε εντονα απο καθηγητη του ωδειου, με αποτελεσμα να διακοπει η εξεταση μεχρι ο εν λογω κυριος να τελειωσει το τσιγαρο του εξω απο την αιθουσα!

Παντου υπαρχουν τα 2 ακρα! Ομως αυτο δεν σημαινει πως ολοι ειναι κακοι, στραβοι και αναποδοι! Το θεμα ειναι ο χρηματισμος.. ( απο δω και περα θα διωκεται νομιζω ποινικα απο το κρατος! :roll: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας το θρεντ σκέφτηκα προς στιγμη οτι διαβάζω: αποδελτίωση εκπομπής της Τατιάνας.

 

Ακους εκει να πληρωνονται οι εξεταστες για τη διασκεδαση που τους παρεχεται απλόχερα να ακούν τη μουσικούλα τους πινοντας καφε!!

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου