Προς το περιεχόμενο

Νέα Αρχή-Γνώμες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,παίζω μπάσο και θα ήθελα να ασχοληθώ και με το πιάνο σιγά-σιγά.Πιστεύετε ότι πρέπει να ξεκινήσω ωδείο ή θα μπορούσα και μόνος μου να μάθω τα βασικά;Δεν θέλω να γίνω σαν τον Michel Camilo,απλά να μπορώ να παίζω μερικά κομμάτια και να μάθω αρμονία και κλίμακες(ώστε να με βοηθήσουν και στο μπάσο).Θα προσπαθώ να αφιερώνω τη μέρα όσο πιο πολύ χρόνο μπορώ.(αν παίζει ρόλο είμαι 21 χρόνων).Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

Ειχα και εγω το προβλημα που παραθετεις σε εμας και το μονο που μπορω να πω ειναι οτι χωρις δασκαλο δεν γινεται δουλεια....εγω βεβαια το καταλαβα με τον σκληρο τροπο οταν προσπαθουσα με βιβλια και οτι επερνε το αυτι μου απο διαφορους "πληκτραδες wannabe" και βρεθηκα στο σημειο να εχω μεγαλυτερα κενα απο το grand canyon....

Εδω και κοντα 1 χρονο κανω με καθηγητρια (μην φανταστεις εντατικα μαθηματα..1 φορα την εβδομαδα) και βλεπω οτι ποσο δικιο ειχαν μερικοι που με προετρεπαν για εκει....

Εγω βεβαια ειμαι κιθαριστας (wannabe  ;D ) αλλα και παλι το προβλημα παραμενει το ιδιο και η λυση αυτη που σου περογραφω απο πανω.

Κανενα βιβλιο και κανενα γιουτουμπι δεν μπορει να σου δωσει να καταλαβεις αυτο που ο δασκαλος θα στο δωσει με μια κινηση ή με μια φραση απο το στομα του  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταρχήν χρειάζεσαι όργανο για μελέτη σπίτι. Αν θες να μείνεις μόνο στο πιάνο και δεν σε ενδιαφέρει να μπλέξεις με vst, midiα, synthiα, pc recording κτλ πρέπει απαραίτητα να έχεις 88άρι βαρυκεντρισμένο κλαβιέ. Δεν είναι ανάγκη να είναι φυσικό πιάνο, απλά βαρυκεντρισμένο.

 

Δεν είναι ανάγκη να πας ωδείο μπορείς να κάνεις ιδιαίτερα, να πας δε δάσκαλο, σε φίλο και άλλα αλλά καλό είναι στην αρχή να αρχίσεις με κάποιον να μάθεις τα βασικά και μετά μόνος σου μπορείς να μελετήσεις Hanon, πεντάγραμμο, ασκήσεις για τα δυο χέρια, ταχύτητα αυτά τα βασικά.

 

Αν γνωρίζεις βασική θεωρία και διαβάζεις παρτιτούρα θα γλυτώσεις κάποια μαθήματα, ε και με λίγο μελέτη σιγά-σιγά χρόνο και όρεξη θέλει.

 

Ο Nikolas είναι πιο ειδικός σε θέματα πιάνου να σε κατατοπίσει... εγώ άμα δω πιάνο τρέχω... μόνο αν αναβοσβήνουν πολλά πολύχρωμα κουμπιά  ;D

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταρχήν χρειάζεσαι όργανο για μελέτη σπίτι. Αν θες να μείνεις μόνο στο πιάνο και δεν σε ενδιαφέρει να μπλέξεις με vst, midiα, synthiα, pc recording κτλ πρέπει απαραίτητα να έχεις 88άρι βαρυκεντρισμένο κλαβιέ. Δεν είναι ανάγκη να είναι φυσικό πιάνο, απλά βαρυκεντρισμένο.

Σαφως και μιλας για την αισθηση που σου δινουν τα βαρυκεντρισμενα πληκτρα

Ας μην ξεχναμε ομως το casio που εμαθαν πολλοι  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Πιάνο θα μου δώσει ένα παλιό,ο πληκτράς μου το οποίο δεν χρειάζεται(αρμόνιο είναι).Πιστεύω ότι μπορώ να ξεκινήσω με αυτό για λίγο καιρό,μέχρι να πάρω δικό μου.Θα προσπαθήσω να κάνω αυτό που μου είπατε,να ξεκινήσω δηλαδή με δάσκαλο για λίγο καιρό στην αρχή και μετά μόνος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιάνο θα μου δώσει ένα παλιό,ο πληκτράς μου το οποίο δεν χρειάζεται(αρμόνιο είναι).

Δεν μαθαινεις πιανο πανω σε "αρμονιο" ή synth. Πρεπει να εχεις 88ρι βαρυκεντρισμενο πληκτρολογιο.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα stage piano αρχιζουν απο 288 ευρω στο Thomann. Μπορεις να αγορασεις καποιο 88ρι controller και να το συνδεσεις στο pc σου και να παιζεις με ηχους πιανου ή με οτι αλλο ηχο θελεις. Απο 350 ευρω και πανω.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ειμαι και εγω σε τετια ανζητιση να σου πω την γνωμη μου

απο stage piano κοιταγα για casio privia,yamaha P-95 η καποιο kurzweil

τα stage του thomman δεν αξιζουν αν και ειναι φτηνα  8)

αυτο που με κερδισε ειναι το yamaha P-95 αρκετα τιμιο για τα λεφτα του καπου στα 500 κατι.

 

Σε midi controller κοιτα μονο για studio logic και αφτο το σκεφτομαι  ;)

 

αλλα ψαξε και αγγελιες :)

μην βιαστης  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα stage του thomman δεν αξιζουν αν και ειναι φτηνα  8)

 

+1

 

σε κάποιο ξένο φόρουμ ένας αρχάριος πήρε το stage του thomann και απογοητεύτηκε, όχι τόσο με τον ήχο όσο με την αίσθηση των πλήκτρων

 

για αξιοπρεπές stage 88άρι πας στο 500ρικο τουλάχιστον

 

εναλλακτικά ξεκινάς με το αρμόνιο του φίλου σου για να δεις πώς σου βγαίνει η υπόθεση, αν δεις ότι σου αρέσει και προχωράς καλά με προοπτική για συνέχεια κάποιων ετών, παίρνεις στο 6μηνο/9μηνο/12μηνο ένα stage ξέροντας πως η επένδυση θα πιάσει τόπο και δεν θα ξεμείνεις με ένα πιάνο που πλέον δε θα χρησιμοποιείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου