Προς το περιεχόμενο

Fender Custom 69,ποια η γνωμη σας?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπως λεει και ο τιτλος,Fender Custom 69.Ποια η γνωμη σας για τους συγκεκριμενους μαγνητες;

 

Ενδιαφερομαι για να τους βαλω σε μια Fender Strat Deluxe Plus.Η κιθαρα πανω φοραει τους Lace Sencors τους οποιους ακομη δυστυχως δεν εχω δοκιμασει πληρως.Εννοω δεν εχω δει τι μπορουν να κανουν πληρως...

 

Γενικα τους θελω για vintage ηχους.Gallagher,Blackmore αλλα και πιο μπλουζ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γενικα τους θελω για vintage ηχους.Gallagher,Blackmore αλλα και πιο μπλουζ...

Έχεις σκεφτεί να παίζεις blackmore με λίγο "τσιμπημένο" το γκάζι σε συνδιασμό με τους μονούς?

 

Θέλεις απαραίτητα μονούς?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως λεει και ο τιτλος,Fender Custom 69.Ποια η γνωμη σας για τους συγκεκριμενους μαγνητες;

 

Ενδιαφερομαι για να τους βαλω σε μια Fender Strat Deluxe Plus.Η κιθαρα πανω φοραει τους Lace Sencors τους οποιους ακομη δυστυχως δεν εχω δοκιμασει πληρως.Εννοω δεν εχω δει τι μπορουν να κανουν πληρως...

 

Γενικα τους θελω για vintage ηχους.Gallagher,Blackmore αλλα και πιο μπλουζ...

 

για μένα η κατειργημένη σειρά plus είναι γ@μ@τη ... κυρίως λόγω LS....μήπως να το εξέταζες ξανά το θέμα.......

 

οκ ... θα παίζεις μπλάκμορ με πιο πολύ γκάζι... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχει στην γεφυρα τον red,στην μεση τον gold και στον λαιμο τον ασημενιο νομιζω.Επειδη ειναι κιθαρα του 1991 εχουν ξεθωριαζει λιγο τα χρωματα,στον κοκκινο και στον χρυσο φαινονται αλλα ο αλλος ειναι καπως μπλε το χρωμα του,εννοω για τα γραμματα.Βεβαια νομιζω πως δεν υπαρχει μπλε... ;D

 

Οπως ειπα δεν ξερω ολες τους τις δυνατοτητες.Δεν τους εχω ψαξει πληρως.Οποτε θελω ενα μετρο συγκρισης αναμεσα σε lace sencors και σε custom 69.

 

Eπισης Blackmore παιζω ελαχιστα,κυριως Gallagher παιζω και αλλα τετοια blues και rock της εποχης.Πχ Clapton.Γενικοτερα θελω κατι ποιο vintage.Επειτα ναι θελω μονο single coil.Εχω την Jackson μου με τους 2 humbuckers για τα ποιο hard και heavy...

 

Απλα το θεμα ειναι.Τι ειναι καλυτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι οι custom 69 όπως κι οι custom 54 που έχω βάλει, δεν έχουν hum cancelling στις ενδιάμεσες θέσεις. Αυτή η λεπτομέρεια ίσως σε ενδιαφέρει.

 

Ηχητικά τώρα, για τους custom 69 δεν μπορώ να σου πω, καθώς δεν τους έχω ακούσει.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού θες κάτι πιο vintage...άκου την ιστορία μου:

 

Είχα μια original Strat του ΄62 και κάποια στιγμή οι original μαγνήτες της απλά...παρέδωσαν πνεύμα.

 

Μετά από ψάξιμο παντού(έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα),έβαλα τους Antiquities του Seymour...

 

Απλά απίστευτοι...Νόμιζα οτι η κιθάρα είχε ακόμα τους original μαγνήτες της...

 

Τον Seymour τον έχω γνωρίσει και ο άνθρωπος με κέρδισε αμέσως...Για γνώσεις δεν το συζητάμε καν.

 

Είναι λίγο πιο ακριβοί απο την "normal" σειρά του,αλλά τα αξίζουν -και με το παραπάνω - τα λεφτά τους...

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια νομιζω πως δεν υπαρχει μπλε... ;D

Υπάρχει μπλε και μάλλον, μπλέ είναι.

Λοιπόν πριν πάς σε αλλαγή μαγνητών, θα σου πω ένα μυστικό για τους lace (και ειδικά πάνω σε fender).

Δοκίμασέ τους με ένα BOSS CS-3 (compressor) πεταλάκι. Αν δεν έχεις πήγαινε σε ένα μαγαζί που έχει και δοκίμασέ τους εκεί.

Βάλε settings:

Sustain 90, Attack 45, Level 60

και

Sustain 70, Attack 40, Level 60

Τα παραπάνω και σε καθαρό και σε drive ;)

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mμμμ και ψηνομουν να παρω ενα κομπρεσορακι για την fender κυριως.Θα προσπαθησω να το δοκιμασω αυτο που ειπες...Καλη φαση.

 

Βασικα με αλλον κομπρεσσορα δεν θα δω αποτελεσμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mμμμ και ψηνομουν να παρω ενα κομπρεσορακι για την fender κυριως.Θα προσπαθησω να το δοκιμασω αυτο που ειπες...Καλη φαση.

 

Βασικα με αλλον κομπρεσσορα δεν θα δω αποτελεσμα?

Θα δεις, αλλά αν ακούσεις το CS-3 (το αγαπημένο μου πεταλάκι απο BOSS)θα καταλάβεις γιατί το προτείνω.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου