Προς το περιεχόμενο

Laptop με αυτα τα specs


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ'αρχην γεια χαρα σε ολους και καλως σας βρηκα! :D

 

 

Εχω σκοπο να αγορασω ενα laptop αλλα εχω μπερδευει αρκετα, η μαλλον δεν βρισκω αυτο που θελω. Το laptop θα χρησιμοποιηθει σχεδον αποκλειστικα για audio recording and music production εφαρμογες. Τα χαρακτηριστικα που ζηταω ειναι:

 

 

Pentium Centrino 1,8-2Ghz

1Gb RAM 400-533Mhz

80-100 Gb HD

15,4 Screen

128MB Graphics

4x USB 2.0

1394

Smart Media&SD card reader

Windows XP Pro English

 

 

Καρτα χου θα χρησιμοποιησω η την RME Fireface η την Presonus Firepod και οι δυο ειναι Firewire καρτες.

 

Εχετε κατι να προτεινετε ρε παιδια γιατι εχω πελαγωσει...Τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα οσο ειναι με τα desktop...

 

Ευχαριστω εκ των προτερων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις καποιο συγκεκριμένο λόγο που θες φορητό?Με τα ιδια χρήματα μπορεις να παρεις πολυ πιο ισχυρο desktop που σου δινει την δυνατοτητα upgrades με pci καρτες. Τι ακριβως εχεις στο μυαλό σου σχετικά με το software που θα αγοράσεις. Σε τi ειδος ηχογράφησης στοχέυεις?

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις καποιο συγκεκριμένο λόγο που θες φορητό?Με τα ιδια χρήματα μπορεις να παρεις πολυ πιο ισχυρο desktop που σου δινει την δυνατοτητα upgrades με pci καρτες. Τι ακριβως εχεις στο μυαλό σου σχετικά με το software που θα αγοράσεις. Σε τi ειδος ηχογράφησης στοχέυεις?

 

Ευχαριστω για την απαντηση.

Desktop εχω ηδη απλα χρειαζομαι το laptop λογω του οτι πολλες φορες χρειαζεται να δουλευω και εκτος.

 

Software εχω το Cubase SX3, το Wavelab 5 και διαφορα VST. Εξωτερικες πηγες που μπορει να ηχογραφησω ειναι φωνητικα και ακουστικα οργανα μεσω πυκνωτικων μικροφωνων, κιθαρες απο DI, και synths.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ δεν νομιζο οτι θα εχεις κανενα προβλημα με το συγεκριμενο setup σιγουρα λιγη μνημη παραπανω δεν θα εβλαπτε. Αλλα οπως λες αφου εχεις desktop υποθετω οτι θα εχεις το laptop για tracking και μετα θα μεταφερεις τα παντα το PC για mixing που σημαινει οτι δεν θα κανεις πειραματα με plugins και vsts. επιπλεον θα μπορουσες να κοιταξεις και το YAMAHA i88x το οποιο ειναι πολυ καλο επισησ firewire και με αλλα καλα οπως mlan για συμβατοτητα με τυχον μελλοντικες αγορες (yamaha digital desks κτλ).

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ δεν νομιζο οτι θα εχεις κανενα προβλημα με το συγεκριμενο setup σιγουρα λιγη μνημη παραπανω δεν θα εβλαπτε. Αλλα οπως λες αφου εχεις desktop υποθετω οτι θα εχεις το laptop για tracking και μετα θα μεταφερεις τα παντα το PC για mixing που σημαινει οτι δεν θα κανεις πειραματα με plugins και vsts. επιπλεον θα μπορουσες να κοιταξεις και το YAMAHA i88x το οποιο ειναι πολυ καλο επισησ firewire και με αλλα καλα οπως mlan για συμβατοτητα με τυχον μελλοντικες αγορες (yamaha digital desks κτλ).

 

Ευχαριστω :)

Καποια προταση για λαπτοπ εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα διαλεγα το αυτο με τα καλυτερα specs κυριως γιατι απο αποψη βαρους δεν σε νοιαζει (αν το χρησιμοποιεις συχνα θα πρεπει να εχεις flightcase)και απο αποψη θορυβου δεν τιθεται θεμα στις συναυλιες και τα λοιπα. Αυτοι οι δυο παραγοντες ειναι που ανεβαζουν η κατεωαζουν την τιμη των φορητων.

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pentium Centrino 1' date='8-2Ghz

1Gb RAM 400-533Mhz

80-100 Gb HD

15,4 Screen

128MB Graphics

4x USB 2.0

1394

Smart Media&SD card reader

Windows XP Pro English[/b']

 

Χμμμ ... δεν ξέρω αν βρεις ακριβώς όλα αυτά ... για παράδειγμα στα Multirama o NB MOBILO MW375-205 έχει 3 Χ USB πόρτες ... :roll:

100 GB δίσκος δεν ξέρω αν υπάρχει ... :roll:

 

Απ' την άλλη, αν το μηχάνημα είναι αυστηρά για Audio WS, γιατί δεν ψάχνεις κι άλλες λύσεις (κυρίως στον επεξεργαστή) ? και αν βασίζεσαι στο firewire, τι τις θέλεις τις 4 USB ?

 

Πάντως, για ρίξε μια ματιά εδώ :

http://www.in.gr/ram/xls/Laptop%20Apr%20Internet.xls

μπορεί να βρεις κάτι που σου ταιριάζει ...

 

/nEwBiE 8)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pentium Centrino 1' date='8-2Ghz

1Gb RAM 400-533Mhz

80-100 Gb HD

15,4 Screen

128MB Graphics

4x USB 2.0

1394

Smart Media&SD card reader

Windows XP Pro English[/b']

 

Χμμμ ... δεν ξέρω αν βρεις ακριβώς όλα αυτά ... για παράδειγμα στα Multirama o NB MOBILO MW375-205 έχει 3 Χ USB πόρτες ... :roll:

100 GB δίσκος δεν ξέρω αν υπάρχει ... :roll:

 

Απ' την άλλη, αν το μηχάνημα είναι αυστηρά για Audio WS, γιατί δεν ψάχνεις κι άλλες λύσεις (κυρίως στον επεξεργαστή) ? και αν βασίζεσαι στο firewire, τι τις θέλεις τις 4 USB ?

 

Πάντως, για ρίξε μια ματιά εδώ :

http://www.in.gr/ram/xls/Laptop%20Apr%20Internet.xls

μπορεί να βρεις κάτι που σου ταιριάζει ...

 

/nEwBiE 8)

 

Τις θυρες USB τις χρειαζομαι:

α)για το Dongle του Cubase

β)Για το Behringer BCF2000

γ)Midi Keyboard/Pod XT/Flash με data απο το Motif ES.

 

 

Τωρα οσον αφορα τον επεξεργαστη κατεληξα εκει διαβαζοντας γνωμες απο εδω

 

http://www.kvraudio.com/forum/viewtopic.php?t=78135&highlight=centrino

 

Opoios exei na proteinei kati as to kanei! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν θα μπω στη διαδικασία να ψάξω για σένα τα συγκεκριμένα χαρακτηρηστικά, (άλλωστε είναι και η μεγαλύτερη απόλαυση σε μια αγορά...) αλλά θα σου πρότεινα να προτιμήσεις κάτι από τους κορυφαίους κατασκευαστές, (μιας και θα δώσεις αρκετά λεφτά) όπως Sony, HP, Toshiba όπου δεν θα έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις όπως έχουν παρατηρηθεί σε κάποια motherboards στα νέα αυτο-συναρμολογούμενα κομμάτια.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες τα yameth.. Εγω δινω μια ψήφο στα μηχανάκια της Sony τα οποια τα σπάνε όλα,πάντως εγώ τσίμπησα ένα acer πριν μια βδομάδα (2303) με επεξεργαστή 1,5 mobile celeron και 512 μνήμη και έχω μείνει παρα πολύ ικανοποιημένος,βεβαια αφού δεν παιζω real time με το κλαβιέ, το latency το έχω γύρο στα 31ms,προεπιλεγμένο αποδεκτό όριο από το nuendo,

έτσι ο επεξεργαστής του laptop δεν μασάει,για παράδειγμα τρέχει ταυτόχρονα το nuendo με πέντε έξι VSTi (όπως το rgcaudio z3ta,korg legacycell,impOSCar,φυσικα τα πετυχημένα αγαπημένα fm7&pro53,επίσης reWire το reason και το live ableton αν χρειαστει)και τα πάει μια χαρούλα,και για κάρτα ήχου την ενσωματωμένη ac97.Το έχω πάρει για την δουλειά γι αυτό κ δεν μπορώ να βάλω εξωτερική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου