Προς το περιεχόμενο

Laptop με αυτα τα specs


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις θυρες USB τις χρειαζομαι:

α)για το Dongle του Cubase

β)Για το Behringer BCF2000

γ)Midi Keyboard/Pod XT/Flash με data απο το Motif ES.

 

Τωρα οσον αφορα τον επεξεργαστη κατεληξα εκει διαβαζοντας γνωμες απο εδω

http://www.kvraudio.com/forum/viewtopic.php?t=78135&highlight=centrino

 

Opoios exei na proteinei kati as to kanei! :D

 

Κατ' αρχήν ας ξεκαθαρίσουμε ότι θεωρώ τις επιλογές που έχεις κάνει κορυφαίες για ένα φορητό Audio WorkStation του σήμερα ... 8) η όλη συζήτηση έχει να κάνει με το αν σου κατέβει κάποια νέα ιδέα ή οι ίδιες επιλογές σου κοστίσουν φθηνότερα ... :D

 

Λοιπόν, πρώτον δεν ήξερα ότι ο 2.0Ghz Centrino ήταν τόσο ισχυρός , παρ΄όλα αυτά οι λύσεις του Ρ4 3400 ή του AMD 64 3400 θεωρούνται (από μένα) τουλάχιστον ισάξιες ως ισχύς (και πολύ πολύ φτηνότερες)

 

Στη συνέχεια, το BCF2000 (και ο MIDI Controller) μήπως μπορούν να συνδεθούν στην RME Fireface η την Presonus Firepod ? (απέφυγε όπου μπορείς τις USB για MIDI χρήση…)

 

Και τέλος, νομίζω ότι πρέπει να ζητήσεις επιπλέον τα εξής :

Σκληρός δίσκος στις 7200 στροφές (ή ακατέβατες 5400) και καλύτερα ΕΠΩΝΥΜΟΣ (χμμμ...)

RAM PC3200 και όχι PC2700

 

Μακάρι να πετύχεις κάτι επώνυμο (σύμφωνα με τον φίλτατο yameth ) μ΄ αυτά τα χαρακτηριστικά, αλλά δύσκολο το βλέπω … Πάντως, κουράγιο να’ χεις να ψάχνεις … :roll:

 

Προτάσεις (με σχεδόν αυτά που ζητάς) :

Multirama NB Mobilo ZW500-200 (1859 Ε)

TOSHIBA Qosmio G20-101 (3899 E)

Turbo-X 15WC –100GB HD (1999 E)

 

/nEwBiE 8)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ ρε παιδια!

 

Το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να βρω κατι που να εχει ολα τα specs.Παντα σε κατι θα υστερει.

 

ΟΚ μπορω να ζησω με τρεις USB αλλα οχι με 512RAM που εχουν τα περισσοτερα Sony για παραδειγμα.

 

Θα μου προτεινατε να αποφυγω ενα λαπτοπ user-made απ'το πλαισιο για παραδειγμα?Εχω καταληξει οτι μονο ετσι θα μπορω να εχω οτι ζητησω και να μη δωσω και μια ολοκληρη περιουσια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Airborne, τα τελευταία τρία χρόνια έχω (εταιρικώς) αγοράσει πέντε φορητά. Τα τέσσερα ήταν Compaq ενώ το τελευταίο ήταν Acer (συμπτωματικά, ακριβώς αυτό που κράταγε ο Βαβύλης στην συνέντευξη με τον Τριανταφυλόπουλο). Σαν έμπειρος καταναλωτής φορητών έχω να σου πώ τα εξής: α) Μην αγοράσεις πολύ ακριβό φορητό, διότι τα φορητα απαξιώνονται με πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα από ότι τα επιτραπέζια, επίσης είναι επιρρεπή σε βλάβες που δεν μπορείς καν να φανταστείς. Η μόνη λύση ώστε ένα φορητό να παραμείνει σε πολύ καλή κατάσταση είναι να μην το χρησιμοποιείς σαν φορητό, οπότε τότε τι το ήθελες ούτως ή αλλως; β) Η Compaq είναι πολύ καλή μάρκα, αλλά όλα (μα όλα) βγάλανε κάποιο προβληματάκι μετά τον πρώτο χρόνο (άλλο σταμάτησε να φορτίζει, άλλο σταμάτησε να μπουτάρει σωστά, άλλο έκαψε την Usb του κλπ). Το Acer δεν έχει κλείσει χρόνο ακόμη.

γ) Οι ταχύτητες λειτουργίας των φορητών είναι ΠΑΝΤΑ πιο αργές από το αντίστοιχο επιτραπέζιο, ότι και αν γράφουν οι προδιαγραφές. Η επιπλέον μνήμη θα βοηθήσει την ταχύτητα, αλλά συνήθως είναι πολύ ακριβή. δ) Το σέρβις για το οποίο πλήρωσα την επωνυμότητα των Compaq είναι μύθος και τρίχες. Κάποτε περίμενα δύο μήνες για να μου φέρουν ένα επιπλέον τσιπάκι μνήμης, στο τέλος μου το φέρανε και ήτανε και λάθος.

 

Και τώρα η έκπληξη: Όντως αυτά που φτιάχνει το "Πλαίσιο" είναι καλά. Δεν είναι τόσο όμορφα όσο το Acer, ούτε τόσο ελαφριά, αλλά δύο που έχω στήσει για πελάτες δεν έχουν βγάλει κανένα πρόβλημα μετά από αρκετούς μήνες. ¶σε που εγώ θεωρώ απαραίτητο να υπάρχει κάποιος για να τον βρίσεις αν υπάρξει πρόβλημα, και τι καλύτερο από αυτός ο κάποιος να είναι μόλις στη Μεταμόρφωση.

 

Ρώτα και άλλους, αλλά η γνώμη μου είναι ότι εκεί πρέπει να πας.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι για να μαζέψεις εντυπώσεις...

Εγω εδώ και ενα χρόνο χρησημοποιώ ενα Compaq nx7010 (1,7 centrino, 1GBram, 60GB Hard Disk ) Το συγκεκριμένο δουλεύει μια χαρα χωρις προβλημα. Ενα φορματ μεσα σε ενα χρονο το θεωρω ρεκορ για PC. Στην αρχη του εκανα δοκιμες με Cubase και σταθηκε αξιοπρεπώς. Τωρα το χρησημοποιω για παρτιτουρα, master rec, internet, office κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

γεια σου φιλε. λοιπον επειδη εχω ασχοληθει πολυ με το θεμα laptop music production.θα σου πω 2-3 πραγματακια και απο κει και περα εσυ αποφασιζεις.αυτη την εποχη ειναι ΜΑΤΑΙΟ να πασ να αγορασεις intel centrino2,0ghz που παροτι ειναι το καλυτερο cpu για laptop ΔΕΝ ειναι 64bit ready. σε 7-8 μηνες απο τωρα ΟΛΕΣ οι εταιριες θα κυκλοφορισουν τα προγραμματα τους σε 64 bit os version.εγω θα σου ελεγα να περιμενεις και περιπου στα 1500 ευρω σε λιγους μηνες θα κυκλοφορουν laptops με centrino 2.0ghz 64bit με 1gb ram 80gbserial ata 150 hhd. και πολη καλη καρτα γραφικων καθως και τα 2 νεα κορυφαια chipset ηχου Intel azalia & emu τα ποια θα τρεχουν στα 400mhz παρακαλω και θα ειναι ενσωματομενα μεν αλλα ισαξια μιας εξωτερικης 200 ευρω (192khz 24bit ready play-rec).οσο για AMD εχει βγαλει λαπτοπ με mobile cpu centrino type called TURION. και μαλιστα εχουν ερθει οι πρωτοι ελλαδα και ειναι πολυ καλα μηχανηματα και ειναι τησ fujitsu siemens και για να τα βρεισ πας (www.openmined.gr) αλλα εγω περιμενω την sony η οποια ειναι εγγυηση στα laptop. μακρια απο εταιριες τυπου acer. πολυ φτηνα αλλα τι να το κανεις εαν η motherboard ειναι κακησ ποιοτητας? κακκης ποιοτητας ανεμηστηρακια και ψυξη ?SONY και παλι sony εχουν τις καλυτερς οθονες στον κοσμο για φορητο.εαν επιμενεις να αγορασεις τωρα και οχι σε 7-8 μηνες θα σου προτεινα ανεπιφυλακτα το μοντελο που εχει ο φιλος μου και παει στα ισια τον 3.2 prescott μου.Vaio VGN-FS115B 1550.eyro μιλαμε το μηχανημα ειναι τρομερο και με λιγα χρηματα βαζεις πανω 1Gb ram. και ενα αλλο που δουλεψα εχθες ειναι το HP Pavilion zd8185EA Special Edition Σκληρός δίσκος 80 GB Ultra ATA 100 5400 Rpm 16! MB cache O πιο γρήγορος δίσκος σε λάπτοπ της αγοράς! 4 USB 2.0 ATI MOBILITY RADEON X600 PCI EXPRESS 256 MB 6-in-1-Cardreader Intel® Pentium® 4-Prozessor 640 ( H NEA ΓΕΝΙΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΩΝ ΤΗΣ INTEL 64 bit) with Hyperthreading-Technology 3,2 GHz 2 MB L2 Cache System-Bus 800 MHz RAM: 1024 MB DDR2 400 MHz 17" WXGA+ TFT-Display BRIGHTVIEW οθόνη ανάλυσης 1440 x 900 pixels DVD-Recorder Dual IEEE 1394 firewire 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ. ΜΟΝΟ 1990 ΕΥΡΟ!!! AN βιαζεσαι αυτο ειναι οτι καλυτερο μπορεις να παρεις η sony ετοιμαζει μοντελο μετα ιδια specs ακριβως με 2.800ευρω. το HP εχει την καλυτερη οθονη τον καλυτερο σκληρο με 16ΜΒ την καλυτερη καρτα γραφικων σε laptop εναν πολυ καλο επεξεργαστη 64bit και φυσικα το καλυτερο chipset ηχου της intel καθως και motherboard with Intel chipset πραγμα το οποιο σου ειναι 100% εγυηση για την συμαβατοτητα με ολεσ τισ καρτες ηχου καθως και οτι το firewire και usb ειναι της καλυτερης εταιριας texas instruments που ειναι το μονο hub 100% συμβατο με τις νεες καρτες της RME E-MU. Η επιλογη δικη σου εγω στην περιπτωση του θα ετρεχα να παρω το Hp. το πολυ πολυ να χασεις 200 ευρο που θα πεσει το λαπτοπ μετα απο 8-9 μηνες αλλα με τετοια κορυφαια πραγματα πανω ειναι πολυ καλο. και 2 χρονια special εγγυηση.αλλα να ξερεισ δενε ιχει μεγαλη αυτονομια περι τησ 2.5 ωρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

o centrino τρέχει καλύτερα με pc2700 dld 333mhz παρά με pc3200 γιατί εχει fsb στα 533mhz (4*133).

 

επίσης δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά στους σκληρούς 5400rpm -7200rpm σε θέμα ταχύτητας,

οχι τόση όση σε ενα desktop σύστημα,καλύτερα να πάρεις εναν στις 5400 με διπλάσια χωρητικότητα στην ίδια τιμή.

 

και να έχεις υπόψην σου:επώνυμο δεν σημαίνει -πάντα- και καλύτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου