Προς το περιεχόμενο

Virtual Bassist απορία


zinobios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι δυνατόν να παίξω με όλα τα πλήκτα του midi κλαβιέ μου χρησιμοποιώντας το vsti Virtual Bassist; Διάβασα το manual αλλά δεν το είδα πουθενά αυτό. Είναι δυνατόν να μην γίνεται αυτό ; Μόνο μια οκτάβα μπορώ να παίξω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει, αλλά μου φαίνεται λογικό το μπάσο να παίζει στην οκτάβα του.

Ετσι κι αλλιώς σαν Virtual Bassist θα θέλει να ακούγεται όσο πιο κοντά στο μπάσο, άρα αν το σχεδιαζα εγώ θα έδινα βάση σε αυτή την παράμετρο και όχι στο ν' ακουστεί σαν συνθεσάιζερ ή κιθάρα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου φαίνεται λογικό το μπάσο να παίζει στην οκτάβα του.

Mα το μπάσσο δεν έχει μία μόνο οκτάβα!

Κάποιος που να το έχει χρησιμοποιήσει μπορεί να μου πεί αν γίνεται να παίξω τουλάχιστον τις οκτάβες του μπάσου στο midi keyboard με το Virtual Bassist ; Αυτό που παρατηρώ είναι ότι δεν συμπεριλαμβάνεται η τρίτη και η τέταρτη χορδή του μπάσου παρόλο που υπάρχει η δυνατότητα επιλογής μπάσου με 4 ή 5 χορδές! Είναι δυνατόν αυτή η μεγάλη εταιρεία να έχει κάνει τόσο μεγάλο λάθος στο σχεδιασμό ενός vsti ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω χρησιμοποήσει το Virtual Bassist. Ωστόσο, δοκίμασε να γράψεις με το χέρι ένα midi track (από Cubase, Sonar κλπ) μέ όλες τις νότες (γράψε κλίμακες) και σύνδεσε το με το Virtual Bassist. Αν τις παίξει όλες, τότε το πρόβλημα σου λύνεται.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο το εχω χρησιμοποιησει, εχω καταλαβει οτι το VB ειναι ενα προγραμμα αντιστοιχο του Virtual Guitarist. Παιζει ρυθμικα μερη, αναλογα με το στυλ που επιλεγεις. Δεν εχει τη δυνατοτηα να παιζει μεμονωμενες νοτες. Αν θελεις ενα προγραμμα, με το οποιο θα μπορεις να γραφεις νοτα νοτα το μπασο, τοτε καλυτερα να προτιμησεις καποιο στη κατηγορια του Trilogy. Αλλιως, χρησιμοποιησε τις loops του VB!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα είναι πάντως από μια τέτοια εταιρεία να έχει βγάλει ένα τόσο παιδικό vsti πρόγραμμα!!! Το πρόγραμμα αυτό μου θυμίζει τις κιθάρες που αγοράζαμε μικροί από τα πανηγύρια : με τις πλαστικές χορδές τους και με ένα δυό κουμπιά που παίζανε ετοιμη μουσική...

Σε ένα προηγούμενο post που είχα στείλει, ρωτούσα για το καλύτερο software για ηλεκτρικό μπάσσο και εκεί αναφέρθηκε και το v.b. Με μία όμως οκτάβα τι να το κάνουμε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει το virtual bassist (έχω το virtual guitarist2) πιστεύω οτι πρεπει να γινεται αυτό.στο virtual guitarist υπαρχει μια επιλογη "chord & note mode".απο default είναι επιλεγμένη η chord mode.αν επιλέξεις την note mode θα μπορείς να το βάλεις να παίζει τις δικές σου μελωδίες.

 

ps:δε νομίζω να πιστεύεις πραγματικα ρε zinobios οτι θα έβγαζε ποτε μια σοβαρη εταιρία σαν την steinberg (και μάλιστα σε αυτην την τιμή) "ένα τόσο παιδικό πρόγραμμα".ισα-ισα αυτα τα δύο modes τα έχει για να ακουγονται οι basslines οσο το δυνατον πιο ρεαλιστικές-επαγγελματικές. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει το virtual bassist (έχω το virtual guitarist2) πιστεύω οτι πρεπει να γινεται αυτό.στο virtual guitarist υπαρχει μια επιλογη "chord & note mode".απο default είναι επιλεγμένη η chord mode.αν επιλέξεις την note mode θα μπορείς να το βάλεις να παίζει τις δικές σου μελωδίες.

Yπάρχει και στο V.B. αυτή η επιλογή μόνο που παίζει μια μόνο οκτάβα.

 

ps:δε νομίζω να πιστεύεις πραγματικα ρε zinobios οτι θα έβγαζε ποτε μια σοβαρη εταιρία σαν την steinberg (και μάλιστα σε αυτην την τιμή) "ένα τόσο παιδικό πρόγραμμα".ισα-ισα αυτα τα δύο modes τα έχει για να ακουγονται οι basslines οσο το δυνατον πιο ρεαλιστικές-επαγγελματικές. :wink:

Στο manual γράφει : "Virtual Bassist can be used to replace tracks of existing projects and MIDI files to improve the way they sound." Το έκανα και το αποτέλεσμα ήταν να ακούω μόνο τις μισές νότες από το bassline.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο το εχω χρησιμοποιησει, εχω καταλαβει οτι το VB ειναι ενα προγραμμα αντιστοιχο του Virtual Guitarist. Παιζει ρυθμικα μερη, αναλογα με το στυλ που επιλεγεις. Δεν εχει τη δυνατοτηα να παιζει μεμονωμενες νοτες. Αν θελεις ενα προγραμμα, με το οποιο θα μπορεις να γραφεις νοτα νοτα το μπασο, τοτε καλυτερα να προτιμησεις καποιο στη κατηγορια του Trilogy. Αλλιως, χρησιμοποιησε τις loops του VB!

 

Κι όμως,απλά εκεί που επιλέγεις ήχο πατάς στο pattern αν θυμάμαι καλά για΄τι πάει καιρός και αλλάζεις όλες τις ρυθμίσεις της κάθε νότας σε sustain note ή κάτι τέτοιο. Ετσι θα παίζει ότι του λες ακριβώς σε αντίθεση με το virtual guitarist Που είναι μια κλαπαρχιδιά.

ΕΠίσης δεν έχει μόνο μία οκτάβα, αν θυμάμαι καλά έχει κανονικά τις νότες του μπάσου αλλά μπορεί να έχει και λιγοτερες ,δεν είμαι σίγουρος.θυμάμαι πάντως κάτι με είχε χαλάσει κι εμένα.

Επίσης το καλύτερο μπάσσο λένε ότι είναι το trilogy αλλά επειδή έχω δοκιμάσει πάρα πολλά μπάσα και κινούμαι στον χώρο του "ροκ" ας πούμε, ψηφίζω χαλαρά το broomstick bass. Ενα θα σου πω. Εχει και rignbacker μοντέλλο και πολλά άλλα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου