Προς το περιεχόμενο

Virtual Bassist απορία


zinobios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιος μπορεί να μου πει αν γίνεται να έχουμε πάνω από μία οκταβα στο V.B και πώς ;

 

Εγώ το έχω το VB και η απάντηση είναι ότι δεν μπορείς να έχεις πάνω από μία οκτάβα. Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί σου φαίνεται περίεργο. Δεν είναι φτιαγμένο για να παίζεις σε πραγματικό χρόνο, αλλά για να παίζει τα patterns του.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ποιος μπορεί να μου πει αν γίνεται να έχουμε πάνω από μία οκταβα στο V.B και πώς ;

 

Εγώ το έχω το VB και η απάντηση είναι ότι δεν μπορείς να έχεις πάνω από μία οκτάβα. Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί σου φαίνεται περίεργο. Δεν είναι φτιαγμένο για να παίζεις σε πραγματικό χρόνο' date=' αλλά για να παίζει τα patterns του.[/quote']

 

Μα αφου στο manual γράφει : "Virtual Bassist can be used to replace tracks of existing projects and MIDI files to improve the way they sound."

Στο manual το γράφει και όχι σε διαφήμιση... Κρίμα σε μια τόσο μεγάλη εταιρία να κάνει αυτό το μεγάλο λάθος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Και εγω το ψάχνω αρκετό καιρό....

Αλλά μάλλον με βλέπω να παίρνω το Steinberg Studio Case που έχει λίγο απ'όλα.....

 

Αλλιώς thomann.de

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ σου προτείνω Trilogy. Η καλύτερη, (για μένα πάντα), λύση μετά τον πραγματικό μπασίστα. Προσοχή όμως, μιλάμε όσον αφορά ήχο του μπάσου, γιατί αν δεν το ξέρεις, έτοιμες λούπες δεν διαθέτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Μα αφου στο manual γράφει : "Virtual Bassist can be used to replace tracks of existing projects and MIDI files to improve the way they sound."

Στο manual το γράφει και όχι σε διαφήμιση... Κρίμα σε μια τόσο μεγάλη εταιρία να κάνει αυτό το μεγάλο λάθος!!!

 

Μα μου κάνει εντύπωση...

 

"Βρέθηκε" στα χέρια σου και δεν μπήκες καν στη διαδικασία να διαβάσεις το manual για να μπορέσεις να το χρησιμοποιείσεις και μιλας για "παιδικα προγράμματα" ενώ εσύ είσαι αυτός που δεν καταλαβαίνει!

 

Πρόκειται για ένα πρόγραμμα λοιπόν που παίζει patterns και riffs μπάσου, ακολουθώντας τα ακόρντα που δίνεις εσύ.

 

Δηλαδή δεν χρειάζεται να παίξεις εσύ το μπάσο.

Αυτό το παίζει μόνο του όπως θα το έπαιζε ένας καλός μπασίστας.

Εξ ου και το γεγονός ότι δεν υπάρχει αντιστοίχηση της κλίμακας του οργάνου στο κλαβιέ, παρά μόνο για να εξυπηρετήσει τις συγκεκριμμένες ανάγκες του προγράμματος σύμφωνα με τη λογική του.

 

'Αρα, εσύ παίζεις ένα ακκόρντο σε ένα τρακ του sequencer που είναι assigned στο Bassist και αυτό παίζει μπάσογραμές μόνο του!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω με τον yameth..και η προταση ''Virtual Bassist can be used to replace tracks of existing projects and MIDI files to improve the way they sound.'' μου φαινεται να λεει απλα οτ:''μπορειτε να αντικαταστησετε(replace) τα bass tracks σας με το virtual bassist,ειτε αυτα ειναι midi ειτε audio''..δεν λεει πουθενα οτι τα αντικαθιστατε με τα ιδια παιξιματα... :wink: :wink: :wink: replace λεει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

To VB εχει ολες τις νοτες και ολες τις χορδες του μπασσου. Μαλλον πειραξες καμια ρυθμιση και στο βγαλε αυτο. Δοκιμασε να κανεις επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις ή να κανεις reinstall το vst γιατι δε θυμαμαι πιο κουμπακι πατας για να λυσεις το προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή φάση ξέθαμα.....:P

 

Αλλά γιατί ζορίζεστε με τα ψέματα και δεν πέρνετε κανα trilogy να ησυχάσει το μυαλό σας??Λοιπόν όλοι οι επίδοξοι αγοραστές vsti να αποφεύγουν τα plugins της steinberg της κατηγορίας virtual γιατί είναι τελείος hiphop ejay νοοτροπίας.

 

Το διαισθάνομαι το κράξιμο τώρα αλλά ψήνομαι, δώστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου