Προς το περιεχόμενο

KORG TR help...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήρα το Korg TR πριν κανα 5μηνο και δεν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με κάποιους ήχους του. Για παράδειγμα δεν μου αρέσει το πιάνο του...Τι μπορώ να κάνω???

Ξέρει κανείς τίποτα για ένα πρόσθετο sampling κάτι που παίρνει το μηχάνημα???

Αν ναι, τι ακριβώς μπορώ να κάνω???

Είναι δύσκολο για έναν αρχάριο να το χρησιμοποιήσει και πόσο περίπου κοστίζει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, τσιμπάς την EXB-SMPL κάρτα και την κοτσάρεις μόνος σου (είναι πανεύκολο) πάνω στο TR. Μετά το γεμίζεις και με 64 Mb RAM (βρωμάει το ebay από μνήμες) και το φορτώνεις με δείγματα που θέλεις μέσω της SD card ή του SCSI και φτιάχνεις τον ήχο που ψάχνεις. Το manual έχει αρκετά κατατοπιστικές οδηγίες για το θέμα.

 

Γενικώς, εύκολη διαδικασία θα τη χαρακτήριζα αλλά για περισσότερες πληροφορίες θα χρειαστεί να περιμένουμε τον cos_dr που έχει κάνει την παραπάνω διαδικασία επιστήμη! :lol:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις απλά να φορτώσεις δείγματα δε χρειάζεται να πάρεις την EXB-SMPL. Πρέπει απλά να βάλεις δύο μνήμες στο όργανο (2x32MB δέχεται μέγιστο) και μπορείς μέσω smart media card να φορτώνεις ότι sample θέλεις.

 

Τις μνήμες αυτές θα τις βρείς στο ebay από Γερμανία με 8Ε τη μία, εξευτελιστική τιμή, μην ψάξεις καν ελλάδα, δεν αξίζει.

 

Το EXB-SMPL θα σου χρειαστεί μόνο σε περίπτωση που θέλεις να επεξεργαστείς τα samples σου, αν τελικά σε ενδιαφέρει η Bon Studio τη δίνει με 240E, στο δίκτυο όμως θα τη βρεις γύρω στα 150Ε, ίσως και λιγότερο, μεταχειρισμένη πάντα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε kerkiras, έχω την εντύπωση ότι για να φτιάξεις ένα νέο patch (έστω και χωρίς την παραμικρή επεξεργασία πάνω στα δείγματα που θα χρησιμοποιήσεις) πρέπει απαραίτητα να έχεις την EXB-SMPL. Δεν παίρνω όρκο αλλά νομίζω ότι ουσιαστικά μόνο να triggάρεις samples χωρίς αυτή... :?

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε λίγο διάστημα , έρχεται η λύτρωση για όσους έχουν tr η le, ερχεται το απόλυτο pcg που θα δώσει σε όλους μας τους le και tr μια γκάμα πιάνων, που θα την ζηλευουν ακόμα και τα kurzweil.

 

Δεν μπορώ να το έχω μόνο εγώ , το εφτιαξα με μεράκι , απο σαμπλ grand stainway , και το έχω mapped , και περασμένο σε πολλά διαφορετικά prog και combis, δινοντάς ζεστο και ρεαλιστικό πιάνο.

 

αλλά θα περιμένετε, και θα επικοινωνήσω και με το επιστημονικό προσωπικό του noiz για να αναλάβει, το upload

 

περιμένετε να τελειώαω τις δουλειες μου και θα το κάνω

 

Απαραίτητη προυπόθεση είναι να έχετε ότι είπε ο φίλος kerkiras, extra simm

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alchemist, θα συμφωνήσω εν μέρει μαζί σου....

 

Αυτό που είπα προϋποθέτει ότι έχεις τα samples (.ksf για tr) ΑΛΛΑ και το αρχείο που δομεί το multisample (.kmp). Προφανώς αν έχεις μόνο τα samples δεν μπορείς να φτιάξεις μόνος σου στο tr η le ένα multisample.

 

Μπορείς όμως να κάνεις την ίδια διαδικασία με κάποιον editor. Σίγουρα είναι πιο εύχρηστο να κάνεις μια τέτοια διαδικασία στο PC απ'ότι στο όργανο το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε λίγο διάστημα ' date=' έρχεται η λύτρωση για όσους έχουν tr η le, ερχεται το απόλυτο pcg που θα δώσει σε όλους μας τους le και tr μια γκάμα πιάνων, που θα την ζηλευουν ακόμα και τα kurzweil.

[/quote']

 

Μπραβο ρε cos_dr. Το χρειαζομασταν στο LE ενα καλο πιανακι. Περιμενουμε!!

 

P.S. Μονο simm θελει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι 2 simm θα είναι αρκετά (άλλωστε τόσα παίρνει μόνο). 2x32=64 mb total ram.

 

Όταν αυτο που απαιτείται είνα να περάσεις ήδη έτοιμα και χαρτογραφημένα multisamples στο όργανο τότε το μόνο που χρειάζεσαι είναι οι μνήμες.

 

Αν τώρα θες είτε να επεξεργαστείς το multi sample είτε να κάνεις διαφορετική χαρτογράφηση (mapping) ή να σαμπλάρεις κάποιο άλλο οργανο πανω στο le ή στο tr τότε θα χρειαστείς την επέκταση exb smpl.

 

Σε γενικές γραμμές δεν αξίζει η exb smpl αν φορτώνεις έτοιμα δείγματα στο όργανο ή αν τέλος πάντων έχεις άλλο sampler.

 

Aξίζει μόνο στην περίπτωση που θέλεις να samplareis κατευθείαν πάνω στο όργανο.

 

Φιλικά Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το είπες, ποιο πρόγραμμα /sampler βολευει γι αυτό που μετά να σώνει τα αρχεία σε korg format ωστε να τα περνάμε στο le , γιατι εγώ δουλευω μεσω exb και έχω βαρεθεί, προτιμώ το ποντίκι!!!

 

δηλαδή να φτιαχνεις mapped multisamples σε Korg format απο δικά σου samples στο pc?

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να samplareis με ότι soft/hard-ware θέλεις και μετά να μετατρέψεις τα exported samples σε ksf/kmp αρχεία με το awave studio.

 

Καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς. Η αλήθεια είναι οτι λόγω και της μικρής οθόνης του le/tr δεν είναι και τόσο λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου