Προς το περιεχόμενο

Αλλο ένα intonation πρόβλημα...


Grey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Νομίζω το relief το τσεκαρουμε στο 7-8 τάστο, όπου εκει είναι και η μεγαλύτερη απόσταση. Δεν είμαι και 100% σίγουρος.

 

στο 8 να μετρας και να πατας τη χορδη οχι στο τελευταιο αλλα στο 17ο

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπιασα μόλις κιθάρα, και το τσεκάρω πάντα στο 9-10 τάστο, ακριβώς οσο το άνοιγμα των δακτύλων μου (με αντίχειρα πατώ το 22 και με τον μέσο πατώ το 9)😉

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

αυτο δεν ειναι relief αυτο ειναι το Grand Canyon....🙂

Αδερφέ μου!Και με "έτρωγαν" πάντα οι τύψεις γιατί ΠΟΤΕ δεν το είχα εκεί λέει που έπρεπε.🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Grey είπε

Αδερφέ μου!Και με "έτρωγαν" πάντα οι τύψεις γιατί ΠΟΤΕ δεν το είχα εκεί λέει που έπρεπε.🙂

 

0,1mm-0,3mm ( αντε 0,4   αν κοπανας πολυ με low action) στο 8ο ταστο με πατημενο το 17  ειναι πολυ καλυτερα και για το feel της κιθαρας και για τον ηχο της,παραπανω χανεις το compression που δινει την αττακα στη νοτα και φυσικα παει το action στο θεο και το Intonation στον ...διαολο... 

 

προσωπικα τις δικες μου κιθαρες τις εχω στο 0,05mm-0,1mm με medium low action ,αλλα ειμαι ελαφροχερης. 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα, πιστεύω ότι το έπαθες με καινούργια χορδή, σωστά;

Αν η απάντηση είναι η προφανής τότε πάμε στην επόμενη,

τι κουρδιστήρι χρησιμοποιείς; Αν χρησιμοποιείς ένα απλό κουρδιστήρι μπορεί να μην έχει τη μεγάλη ακρίβεια και να στη βγάζει ξεκούρδιστη. 

 

Γενικά, αν και πολλοί εδώ μέσα θα σου πουν οτι μπορείς να ρυθμίσεις το intonation με ενα απλό κουρδιστήρι αν δεν έρχεται τότε πρώτα θα πρέπει να κοιτάξεις το κουρδιστήρι.

 

Αν υποθέσουμε ότι έχεις ενα απλό με καλή ακρίβεια ίσως να τη τσέκαρες με ένα strobe κουρδιστήρι (έχουν οι τεχνικοί κιθάρας).

 

Αν υποθέσουμε ότι δεν θες να πας σε τεχνικό τσέκαρε το 5ο και το 10ο να δεις αν ξεκινάει να χάνει το κούρδισμα απο τα πρώτα τάστα, εκεί λοιπόν ή σου δείχνει βλακείες το κουρδιστήρι ή παίζει να έχει άλλο πρόβλημα η κιθάρα.

 

Εκεί έχουμε να κάνουμε με όσα σου έγραψαν παραπάνω οπότε θα πρέπει να τη δει ενας τεχνικός

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

15 λεπτά πριν, Miltos23 είπε

Αρχικα, πιστεύω ότι το έπαθες με καινούργια χορδή, σωστά;

Αν η απάντηση είναι η προφανής τότε πάμε στην επόμενη,

τι κουρδιστήρι χρησιμοποιείς; Αν χρησιμοποιείς ένα απλό κουρδιστήρι μπορεί να μην έχει τη μεγάλη ακρίβεια και να στη βγάζει ξεκούρδιστη. 

 

Γενικά, αν και πολλοί εδώ μέσα θα σου πουν οτι μπορείς να ρυθμίσεις το intonation με ενα απλό κουρδιστήρι αν δεν έρχεται τότε πρώτα θα πρέπει να κοιτάξεις το κουρδιστήρι.

 

Αν υποθέσουμε ότι έχεις ενα απλό με καλή ακρίβεια ίσως να τη τσέκαρες με ένα strobe κουρδιστήρι (έχουν οι τεχνικοί κιθάρας).

 

Αν υποθέσουμε ότι δεν θες να πας σε τεχνικό τσέκαρε το 5ο και το 10ο να δεις αν ξεκινάει να χάνει το κούρδισμα απο τα πρώτα τάστα, εκεί λοιπόν ή σου δείχνει βλακείες το κουρδιστήρι ή παίζει να έχει άλλο πρόβλημα η κιθάρα.

 

Εκεί έχουμε να κάνουμε με όσα σου έγραψαν παραπάνω οπότε θα πρέπει να τη δει ενας τεχνικός

Οχι,το έκανε και με τη μαμίσια και με την καινούρια γιατί εννοείται πως άλλαξα χορδές.

Σωστό και αυτό που γράφεις για το κουρδιστήρι αλλά η διαφορά ακούγεται κιόλας οπότε...

 

Τώρα μόλις σήκωσα κεφάλι,όλα τα γεωμετρικά είναι σωστά...Πράγμα που σημαίνει ότι μάλλον ισχύει αυτό που είπε ο odis13 και ο SF,το nut θέλει λίγο σκαψιματάκι για να κουμπώσει καλύτερα η χορδή.

Επεξεργασμένο από Grey
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου