Προς το περιεχόμενο

Αλλο ένα intonation πρόβλημα...


Grey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετούρες.

Μόλις σήμερα παρέλαβα την 7χορδη μου και έχω το εξής θέμα...

Η τελευταία μπάσα χορδή δεν έρχεται με τίποτα.Το βαγονάκι έχει τερματίσει και δείχνει ακόμα sharp στο 12ο τάστο.

 

Τι μπορεί να φταίει τώρα σε τούτο;Ισως ένα διαφορετικό νούμερο χορδής(μικρότερο ή μεγαλύτερο,δεν ξέρω) θα έλυνε το θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι γεφυρα φοραει?

Αν φοραει tuneomatic γυρνα το σελακι αναποδα για να κερδισεις μερικα cent.

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν γυρίσεις το σελακι ανάποδα, βεβαιώσουν ότι είναι σωστά σεταρισμενο το relief και το action.

Εάν δεν είναι σωστά σεταρισμενη, τότε συχνά συμβαίνει να μη σε φτάνει το εύρος του βαγονιού για να κάνεις intonation.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ειναι η πιο μπασα χορδη, βεβαιωσου επισης οτι καθεται πληρως μεσα στο groove του nut - αν καθεται πολυ ψηλα (επειδη πχ ανεβηκες 1 μεγεθος χορδες πανω και το nut ηταν ισα ισα κομμενο για την προηγουμενη) ειναι λογικο να εχεις θεματα με το intonation. 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, odis13 είπε

Μιας και ειναι η πιο μπασα χορδη, βεβαιωσου επισης οτι καθεται πληρως μεσα στο groove του nut - αν καθεται πολυ ψηλα (επειδη πχ ανεβηκες 1 μεγεθος χορδες πανω και το nut ηταν ισα ισα κομμενο για την προηγουμενη) ειναι λογικο να εχεις θεματα με το intonation. 

 

 

Γενικα τσεκαρε το nut ,μπορει να ειναι πολυ ψηλα κομμένο.

  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,παιδιά.

 

Η γέφυρα είναι ένας τύπος floating trem της Musicmann,οπότε δεν νομίζω να δουλέψει το αναποδογύρισμα.

 

Στα υπόλοιπα,όλα φαίνονται και είναι μια χαρά(υποθέτοντας ότι το action είναι θέμα γούστου) αν και...να την πω την μ@λ@κία μου;'Οταν κοιτάζω το μπράτσο από τα καντίνια μεριά το βλέπω καρφί.Όταν το κοιτάζω από τη μεριά των μπάσων διακρίνω ένα κάτι σαν relief...

 

Υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει κάτι τέτοιο ή παπαδουλίζουν τα μάτια μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Τσεκαρε το relief. Πάτα 1ο και το τελευταίο ταστο, και δες στο 7ο εάν έχει κενο από κάτω.

Βασικά εγώ το τσεκάρω πάντα ως εξής...

Πατάω όπως λες πρώτο και τελευταίο και κανονίζω κάπου εκεί μεταξύ 9ου-10ου τάστου να χωράει ίσα ίσα (ας πούμε)μια πιστωτική.

 

Σε αυτό που λες εσύ πρέπει να δω κενό γιά δεν πρέπει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Grey είπε

να χωράει ίσα ίσα (ας πούμε)μια πιστωτική.

 

 

αυτο δεν ειναι relief αυτο ειναι το Grand Canyon....🙂

  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το relief το τσεκαρουμε στο 7-8 τάστο, όπου εκει είναι και η μεγαλύτερη απόσταση. Δεν είμαι και 100% σίγουρος.

Όπως και να 'χει, προτιμώ πάντα να το έχω σχεδόν μηδενικό, δηλαδή να μην χωρά κάρτα μεσα. Ας πούμε, να χωρά ένα φύλλο χαρτί. Και εάν μου φαίνονται χαμηλά οι χορδές, σηκώνω το action όσο θέλω. Δοκίμασε να σφίξεις το truss rod, μέχρι να ξεκινάν να μπαζάρουν τα πρώτα ταστα. Και δοκίμασε πάλι το intonation. Σε lp type κιθάρα μου είχε συμβεί ακριβώς το ίδιο.

Φυσικά, μπορεί να μην επιφέρει καμία αλλαγή το πείραμα....

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου