Προς το περιεχόμενο

Stratocaster για έφηβο


Dixie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

 

Εάν είχε τελε, ναι.

Με στρατ, πρέπει να αλλάξεις και γέφυρα. (Οι γέφυρες στις φτηνές στρατ είναι πολύ ξενερα σε αισθηση).

Εννοείτε ότι την φθηνή γέφυρα την πακτώνεις...

 Τέλος πάντων μάλλον ξέφυγα από το θέμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Εννοείτε ότι την φθηνή γέφυρα την πακτώνεις...

 

Συμφωνώ.

 

Δεν έχουμε ξεφύγει ρε. Τουλάχιστον μιλάμε για κιθάρες....

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dixie είπε

...Εκτός για τις Squier Classic Vibe τον ενημέρωσα για τις YAMAHA PACIFICA, τις VINTAGE. Έχετε να μου προτείνετε κάτι διαφορετικό;


«Παιδεύεται» με classic rock τραγούδια, ποπ-ροκ, αλλά έχει φάει κόλλημα και με τους Iron Maiden.

 

Classic Vibe & Pacifica είναι κιθάρες που τις έχεις για μια ζωή, μπορείς να ηχογραφήσεις και να παίξεις live αξιοπρεπώς ακόμα και σε stock μορφή, καλύτερες από την Affinity. Εγώ θα πήγαινα σε Pacifica λόγω διπλού αν το παίξιμο του βασίζεται κυρίως σε ήχο με παραμόρφωση. Βέβαια και μια CL Tele μια χαρά παίζει με γκάζια αλλά σε νεαρή ηλικία δε μπορείς να κατανοήσεις πολλά πράγματα που έρχονται με την εμπειρία. Κι εγώ στην εφηβεία θεωρούσα ότι γκάζια παίζεις μόνο με διπλό μαγνήτη.

 

Προσωπικά θα έμενα μακριά από locking tremolo, μια φορά έκανα το λάθος και έμαθα. Μόνο αν το παίξιμο του περιλαμβάνει πολύ συχνή χρήση του τρέμολο θα το συνιστούσα αλλά δε βγαίνει το budget για κιθάρα με ποιοτικό locking tremolo. Προσοχή γιατί κάποια στιγμή θα πρέπει να αλλάξει χορδές και μπορεί να του σπάσει τα νεύρα. Να μη πω για το αν δεν είναι σωστά σεταρισμένο ή προβληματικό λόγω κακής κατασκευής.

 

Αν το budget ανέβαινε ελαφρά και τον ενδιαφέρει κιθάρα εκτός στρατ, μπορεί να βρει Gibson SG Special ή Faded. Η πιο βολική κιθάρα για μένα αλλά είμαι προκατειλημένος γιατί έμαθα να παίζω σε SG. Είμαι της γνώμης ότι όλες οι κιθάρες έχουν κάτι να δώσουν γι΄αυτό αν έχουμε την οικονομική ευχέρεια για δεύτερη τρίτη κλπ συνιστώ την αγορά διαφορετικού οργάνου.

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dixie είπε

Έφηβος που ασχολείται με την ηλεκτρική κιθάρα εδώ και 2 χρόνια παίζοντας με μια Squier Affinity «έψησε»

τους γονείς του να του πάρουν μια καλύτερη κιθάρα και ζήτησε τη βοήθειά μου. Στα 400 ευρώ το μπάτζετ.

 

 

Προσωπική μου άποψη, και πολλοί μπορεί να διαφωνούν.

Σε αυτές τις κατηγορίες τιμής, οι διαφορές είναι μικρές, και συνήθως έχουν να κάνουν με καλύτερο hardware (γέφυρα, ηλεκτρικά, nut, κλειδιά, κλπ).

Όμως ... ακόμα κι αν πάει σε μια λίγο καλύτερη (των 400 ευρώ), πάλι τα ίδια θέματα θα έχει, γιατί και πάλι το hardware είναι ανεπαρκές.

Θα χρειάζεται πάλι αναβάθμιση, ένα καλό σετάπ, ένα fret leveling/crowning, οπότε ανεβαίνεις κατηγορία και πάλι (οικονομικά εννοώ).

 

Αν η κιθάρα του δεν έχει κάποιο σοβαρό δομικό πρόβλημα που να τον ενοχλεί, τότε στην θέση σου θα προσπαθούσα να καταλάβω τι είναι αυτό που ψάχνει ως "καλύτερη κιθάρα", τι είδους αναβάθμιση θέλει δηλαδή.

 

Γιατί το λέω αυτό.

Γιατί αν πχ γουστάρει Maiden, τότε αν η κιθάρα του είναι με τρεις μονούς έχει θέμα, δεν τον ικανοποιεί ο ήχος.

 

Οπότε (αφού πουλούσα την τωρινή να εξοικονομήσω τα παραπάνω χρήματα) θα έψαχνα μια ανάλογη (φθηνή αλλά αξιοπρεπή) κιθάρα με διπλό στην γέφυρα, και θα την αναβάθμιζα με τον τρόπο που προτείνει ο cigaret13.

 

Fret leveling/crowning, σετάπ, αλλαγή ηλεκτρικών, ίσως κλειδιών, ίσως γέφυρας, ίσως μαγνητών, μέχρι να την φέρω σε ένα σημείο που να γουστάρει ο μικρός να παίζει και να τον καλύπτει.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

I like us, καθότι ο καθένας μας προτείνει (νομίζω) αυτό που ο ίδιος θα ήθελε να αποκτήσει ή αυτό που του κάνει (για τους δικούς του λόγους) κούκου.

Μήπως ο OP να ρωτήσει αυτό το αγόρι αν έχει και αυτό κάποια προτίμηση, έτσι ώστε να μας δώσει μια κατεύθυνση για να συνεχίσουμε τις προτάσεις μας; 

 

Δεν γίνεται, κάτι θα του αρέσει του αγοριού...

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, KostasP είπε

Εγώ θα πήγαινα σε Pacifica λόγω διπλού αν το παίξιμο του βασίζεται κυρίως σε ήχο με παραμόρφωση

 

Και οι squier cv στρατ, αλλά και κάποιες tele των 400 (deluxe, contemporary, 70s thinline) βγαίνουν με διπλούς. Και vintage strat το ίδιο. 

8 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Μήπως ο OP να ρωτήσει αυτό το αγόρι αν έχει και αυτό κάποια προτίμηση, έτσι ώστε να μας δώσει μια κατεύθυνση για να συνεχίσουμε τις προτάσεις μας; 

 

 

Ξεκάθαρα μιλά για στρατ ο op.

 

Σημαντικό είναι, όπως λέει και ο Στράτος, να ξεκαθαρίσει τι τον χαλα στην affinity.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Ξεκάθαρα μιλά για στρατ ο op.

Είναι definite ή συμπερασματικό- έχει start, άρα θα θέλει strat;

 

10 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

τι τον χαλα στην affinity.

Υπό κσ θα τον χαλούσε η ίδια η affinity. Poplar strat... Αλλά ως νέος δεν έχει φτάσει σε αυτό το σημείο.

Οπότε το επόμενο "λογικό" βήμα, θα ήταν να πάρει μια κανονική strat- ή ash ή alder. Αλλά δεν βγαίνουν τα "κουκιά" του budget.   

 

Το οποίο βέβαια IMHO, δεν κατατάσσει ούτε τις Classic Vibe στις κανονικές strat, καθότι είναι κατασκευασμένες από... σύμφωνο της Βαρσοβίας... εμ, συγνώμη, Nato wood. 

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Είναι definite ή συμπερασματικό- έχει start, άρα θα θέλει strat;

 

O op μιλα ξεκάθαρα για στρατ.

Το τι θέλει ο πιτσιρικάς είναι άλλη ιστορία...

 

2 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

 

Υπό κσ θα τον χαλούσε η ίδια η affinity. Poplar strat... Αλλά ως νέος δεν έχει φτάσει σε αυτό το σημείο.

Οπότε το επόμενο "λογικό" βήμα, θα ήταν να πάρει μια κανονική strat- ή ash ή alder. Αλλά δεν βγαίνουν τα "κουκιά" του budget.   

 

Το οποίο βέβαια IMHO, δεν κατατάσσει ούτε τις Classic Vibe στις κανονικές strat, καθότι είναι κατασκευασμένες από... σύμφωνο της Βαρσοβίας... εμ, συγνώμη, Nato wood. 

 

Ως νέος, έως και σήμερα, όταν πήρα τη δεύτερη "καλή" στρατ, το τελευταίο που με ένοιαζε ηταν το ξύλο στο σώμα, ειδικά εάν είναι βαμμένη η κιθαρα. Με έμοιαζε το καλυτερο μανίκι, τα ποιοτικά περιφερειακά, και λιγότερο οι μαγνητες. Έψαχνα κιθάρα που να μου κάνει τη ζωή εύκολη και να με καλύπτει συνολικό look.

 

 

Και τελικά πήρα τελε...😁

 

 

 

 

  • Χαχα 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Και τελικά πήρα τελε...😁

Να έρθεις στο διπλανό νήμα... Μόλις εμφανίστηκε ο guru σας SF 😄

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Terry RoscoeBeck5 είπε

Να έρθεις στο διπλανό νήμα... Μόλις εμφανίστηκε ο guru σας SF 😄

 

Χτύπησε καμπανάκι με τα δύο διαδοχικά θρεντ για στρατ, και το κόκκινο τηλέφωνο πήρε φωτιά...

  • Χαχα 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου