Προς το περιεχόμενο

MARSHALL MG15CDR αναβάθμιση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, BillTrantos said:

 

Δεν είπα πως τραβάς κάποιο ζόρι 🙃

 

Και οι 4 επιλογές που παραθέτεις είναι μια χαρά. Έχουν περάσει όλες από τα χέρια μου πλην του Katana.

 

Από εκεί και πέρα εξαρτάται και από το τι μουσική θες να παίξεις. Εγώ ας πούμε όταν είχα λαμπάτους έπαιζα pop, rock, hard rock και grunge. Ο Bugera δε μου έκανε για αυτά τα πράγματα, ήθελε σίγουρα σοβαρό distortion πετάλι μπροστά.

Ελπίζω να μην "ακούστηκε" επιθετικά το "δεν τραβάω κανένα ζόρι" 😀 δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση!

Απλά σκέφτομαι πως το μπάτζετ μου είναι σε αυτές τις επιλογές, οπότε ψάχνω να δω ποια ταιριάζει περισσότερο.

Πχ ο Blackstar είναι ο φθηνότερος και με βολέυει καλύτερα. Αλλά αν είναι να μου φέρουν την αστυνομία ας πάρω τον κατάνα για να τον βάζω να παίζει σε χαμηλότερα βατ.

Βασικά το κύριο θέμα μου είναι να μπορώ να παίζω σε λογικές εντάσεις αλλά να μη χάνει ο ήχος. Έχω φοβηθεί λίγο με τους λαμπάτους γιατί θέλουν γκάζι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, Phoenix2022 είπε

Ελπίζω να μην "ακούστηκε" επιθετικά το "δεν τραβάω κανένα ζόρι" 😀 δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση!

Απλά σκέφτομαι πως το μπάτζετ μου είναι σε αυτές τις επιλογές, οπότε ψάχνω να δω ποια ταιριάζει περισσότερο.

Πχ ο Blackstar είναι ο φθηνότερος και με βολέυει καλύτερα. Αλλά αν είναι να μου φέρουν την αστυνομία ας πάρω τον κατάνα για να τον βάζω να παίζει σε χαμηλότερα βατ.

Βασικά το κύριο θέμα μου είναι να μπορώ να παίζω σε λογικές εντάσεις αλλά να μη χάνει ο ήχος. Έχω φοβηθεί λίγο με τους λαμπάτους γιατί θέλουν γκάζι.

 

 

Για πες μας τι μουσική παίζεις και σε τι περιβάλλον ζεις. Γιατί άλλα πράγματα θα σου πούμε αν παίζεις jazz και άλλα αν παίζεις death metal.

 

Γενικότερα πάντως, η πιο ασφαλής λύση με βάση αυτά που λες είναι ο Katana.

  • Ευχαριστώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

classic rock, hard rock, metal. Τα κλασικά κυρίως από συγκροτήματα.

Αυτά με ενδιαφέρουν

Ζω σε πολυκατοικία και δε θέλω να δίνω δικαιώματα στους γύρω.

Η σύζυγος με ανέχεται (προς το παρόν)

 

Ευχαριστώ!

 

Επεξεργασμένο από Phoenix2022
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
56 λεπτά πριν, Phoenix2022 είπε

classic rock, hard rock, metal. Τα κλασικά κυρίως από συγκροτήματα.

Αυτά με ενδιαφέρουν

Ζω σε πολυκατοικία και δε θέλω να δίνω δικαιώματα στους γύρω.

Η σύζυγος με ανέχεται (προς το παρόν)

 

Ευχαριστώ!

 

 

O Boss Katana σίγουρα θα σε βολέψει από πλευράς εντάσεων, αλλά θα σου δώσει και πολλά εξτραδάκια να εξερευνήσεις από εφέ, ηχοχρώματα, κλπ.

  • Like 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://smart.noiz.gr/details.php?id=523434

 

Αυτό πάρε. Στο μισό βατ παίζεις άνετα σπίτι σε εντάσεις τηλεορασης.

Παίζεις και σε μικρό λάιβ εάν θες.

 

Εάν θες να κάνεις και εγγραφές στο pc πάρε τον ΗΤ1R, καθώς έχει πολύ καλο emulated output.

 

Τσεκαρε reviews

 

 

 

 

 

Άσε τον bugera. Θελει πετάλια.

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Phoenix2022 είπε

Ο Κατάνα πιστεύω θα είναι ο σούπερ πρακτικός αλλά φεύγει από το hype "λαμπα". Πιστεύω όμως με τα μπλιμπλίκια που έχει θα τον ευχαριστηθώ περισσότερο.

 

Αυτό ισχύει. Σούπερ πρακτικός. Θα τον ευχαριστηθείς, το πιθανότερο. 

Από την άλλη, οι λαμπάτοι που προανέφερες έχουν βρώμικο ήχο που θα ευχαριστηθείς πιο πολύ, καθώς ειναι πιο φυσικός, οργανικός και ακούει καλύτερα στην πένα. Εάν δεν νοιάζει αυτό, και προτιμάς να έχεις όλα τα εφέ και ήχους διαθέσιμους, πάρε κατάνα. Ασφαλής επιλογή.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από άποψη επισκευασιμότητας, ο λαμπάτος δεν είναι πιο ασφαλής αγορά;

Αν πάθει κάτι ένας ψηφιακός, κατά πόσο φτιάχνεται πχ αν κάψει πλακέτα, τσιπάκια κλπ?

Και υπάρχει μάστορας ή αντιπροσωπεία για ψηφιακό?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Phoenix2022 είπε

...Είμαι ανάμεσα σε 3 επιλογές

Marshall DSL1C

Blackstar HT1

Boss Katana

Bugera V5 (αν βρω μεταχειρ από Ελλάδα)

 

Οι τρεις λαμπάτοι είναι ενισχυτές παιχνίδια... Ο ένας με 5ρι μεγάφωνο και οι άλλοι με 8ρια. Ο Bugera είναι single ended, προσωπικά με όσους single ended έχω παίξει τους βρίσκω τελείως άδειους...μπορεί η χροιά τους να είναι καλή αλλά δεν "ακούνε" στο χέρι. Οι άλλοι δύο έχουν προενισχύτριες λάμπες στο τελικό στάδιο... Αν είναι να έχεις έναν λαμπάτο πάρε ¨κανονικό" ενισχυτή που δυστυχώς απαιτεί περισσότερα χρήματα.

 

Συνιστώ να πας με τη κιθάρα σου στον Νάκα, να ακούσεις Κατάνα και αν σου αρέσει να πάρεις τον μεγαλύτερο που αντέχει η τσέπη σου, θυμάμαι ότι ο 100ρης έχει εξτρά λειτουργίες σε σχέση με τον 50ρη. Μόνο ο όγκος που θα πάρεις από τον Κατάνα με 12ρι μεγάφωνο σε σχέση με τους άλλους κάνει μεγάλη διαφορά. Επειδή δεν είναι λαμπάτος η ένταση κοντρολάρεται ενώ το software για κάποιον που θέλει να ηχογραφεί σε υπολογιστή είναι πλεονέκτημα.

 

 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα!

ο κύβος ερρίφθη: Marshall DSL5

Τον έχω εδώ και καμια εβδομάδα.

Γεμίζει το δωμάτιο ο ήχος. Πιο γεμάτος, πιο ποιοτικός, δε ξέρω πως να το περιγράψω.

Δεν ξέρω αν οφείλεται στις λάμπες ή στο 10ρι ηχείο.

Είναι μια χαρά για διαμέρισμα.

Επίσης το Ultra Gain κανάλι του, φοβερό. Και χωρίς πετάλι κάνεις δουλίτσα (αλλά...*)

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και με συγχωρείτε για το "πρήξιμο".

 

*πάω να ανοίξω θέμα για overdrive πεταλάκι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
12 λεπτά πριν, Phoenix2022 είπε

Καλημέρα!

ο κύβος ερρίφθη: Marshall DSL5

Τον έχω εδώ και καμια εβδομάδα.

Γεμίζει το δωμάτιο ο ήχος. Πιο γεμάτος, πιο ποιοτικός, δε ξέρω πως να το περιγράψω.

Δεν ξέρω αν οφείλεται στις λάμπες ή στο 10ρι ηχείο.

Είναι μια χαρά για διαμέρισμα.

Επίσης το Ultra Gain κανάλι του, φοβερό. Και χωρίς πετάλι κάνεις δουλίτσα (αλλά...*)

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και με συγχωρείτε για το "πρήξιμο".

 

*πάω να ανοίξω θέμα για overdrive πεταλάκι :)

 

Μην ανοίξεις, θα σε προλάβω εδώ. Boss SD-1 και τέλος. Αν δε σου κάνει, το πουλάς με μηδενική έως καθόλου χασούρα και ξανασυζητάμε.

 

Αλλά Marshall και SD-1 είναι κλασικό combo για κάποιον λόγο και αυτός είναι ότι it just works.

 

 

  • Ευχαριστώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου