Προς το περιεχόμενο

carvin custom vs Jackson soloist usa vs ESP Horizon


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο τιτλος τα λεει ολα,θεου θελοντος και καιρου επιτρεποντος,συντομα ερχονται κατι λεφτα,(ακομα τα περιμενω απο την εποχη του "λεφτα υπαρχουν") οποτε πρεπει να αγοραστει μεταλαδικο οργανο πρωτης ποιοτητος.Jackson-ESP an αγοραστουν θα ερθουν απ εξω διοτι οι αντιπροσωποι ειναι απαραδεκτοι απο πλευρας τιμων.Οσο για την carvin μαλλον δεν την γλιτωνω διοτι αν υπαρχει αντιπροσωπος στην χωρα σου τοτε η παργγελια γινεται μονο μεσω αυτου.Ακουω κριτικες για ολα τα σημεια της καθε μιας,εδω θα τονισω οτι σαν εμφανιση προτιμω κατα σειρα,Jackson,carvin,esp.Θελω να χει passive maγνητες και ebony fretboard και μαλλον την πεπατημενη Alder σωμα με maple neck through.Αν παρω carvin θα χει quilted maple top για μπανικη εμφανιση.Επισης δεν θελω να υπαρχει floyd,προτιμω τις σταθερες γεφυρες.Το αυτονοητοθα ταν  να παιξω με ολες και να βρω ποια μ αρεσει αλλα ελα μου που στην Αθηνα ουτε horizon,oute soloist υπαρχουν.Οσο για την carvin ειχα παιξει στο νακα με μια dc 400 και μ αρεσε πολυ σαν ποιοτητα,και σαν μπρατσο.Οποτε dc 400 custom αν παω σε carvin.Τι λετε εσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εχω την esp και την τζάκσον από αυτές που κοιτάς. Είναι πολύ παρόμοιες κιθάρες ως προς την ποιότητα κατασκευής. Η τζάκσον είναι λίγο ανώτερη στο μανίκι. Πιο όμορφη από κοντά θεωρώ την esp. Η esp έχει πιο βαρβατο ήχο και ποιασημο για ρυθμικά παιξίματα. Έξω η τζάκσον είναι κάπως πιο σόλε. Τις θεωρώ και τις 2 τοπ. Συμφωνώ να πάρεις χωρίς τρεμολο. Και με τις 2 μπορείς να παίξεις τα πάντα. Αν και η τζάκσον όπως έγραψα είναι ανώτερη κατασκευαστικα , πάραυτα εμένα φα χέρια μου απογειώνονται με την esp. Χρειάζεται δοκιμή το πράγμα... Κανείς δεν μπορεί να σου πει ποια θα κάθεται καλύτερα σε εσένα... Αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα εχω μια jackson dk2 dinky,το μανικι με βολευει αρκετα μπορω να πω,δεν ξερω ομως αν εχει καμια σχεση με της soloist.Επισης αν η horizon μοιαζει απο πλευρας αισθησης μανικιου με την schecter hellraiser που χω,τοτε δεν με χαλαει αλλα θα προτιμησω jackson.Οποιος γνωριζει επι του θεματος διαφωτιζει.Επισης πειτε ρε παιδια καμια γνωμη για τις carvin κανενας.Το μονο που συμφωνουν ολοι παντως για τις τελευταιες ειναι οτι την ποιοτητα αυτη σε αυτα τα λεφτα δεν την βρισκει κανεις σε αλλη μαρκα.Τουλαχιστον στην Αμερικη που πουλαει το εργοστασιο λιανικη,διοτι στην Eλλαδα αν περασει απο 40 κυματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σίγουρος ότι όποια και να πάρεις θα την ευχαριστηθείς.

 

Βλέπω όμως ότι γουστάρεις σταθερές γέφυρες και passive μαγνήτες και λέω:

 

Μήπως να σκεφτόσουν και για μια καλή les paul;

 

 

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα εχω μια jackson dk2 dinky,το μανικι με βολευει αρκετα μπορω να πω,δεν ξερω ομως αν εχει καμια σχεση με της soloist.Επισης αν η horizon μοιαζει απο πλευρας αισθησης μανικιου με την schecter hellraiser που χω,τοτε δεν με χαλαει αλλα θα προτιμησω jackson.Οποιος γνωριζει επι του θεματος διαφωτιζει.Επισης πειτε ρε παιδια καμια γνωμη για τις carvin κανενας.Το μονο που συμφωνουν ολοι παντως για τις τελευταιες ειναι οτι την ποιοτητα αυτη σε αυτα τα λεφτα δεν την βρισκει κανεις σε αλλη μαρκα.Τουλαχιστον στην Αμερικη που πουλαει το εργοστασιο λιανικη,διοτι στην Eλλαδα αν περασει απο 40 κυματα....

 

esp και σεχτερ δεν εχουν σεχη περαν του οτι ειναι του ιδιου επιχειρηματια οι 2 εταιρειες... Σεχτερ ροπαλα μανικα... Jackson usa με jackson japan . Ποιτικες μεν διαφορετικες εντελως σε αισθηση δε...καρβιν δεν ξερω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι και ρόπαλα...  :-X

Νομίζω πως είναι το ενδιάμεσο από fender και Jackson!

 

Ποια σεχτερ εχεις ποιασει ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hellraiser C-1

Standar C-1

Και είχα την propaganda που ήταν special series...

 

ok... μα δεν σου φανηκαν τα μανικια τους χοντρα ? Εγω την blackjacj c-1 καθως και την hellraiser c-1 που ειχα , ηταν πιο χοντρα και απο φενετρ και απο τζακσον... Και γενικα μπορω να πω οτι τα μανικια των σεχτερ εχουν μια παραδοση στο θεμα παχος...

 

Παντως περαν αυτων funky δεν ειναι τρομερες κιθαρες για τα λεφτα τους ? Πιστευω στην κατηγορια κατω των 800-900 ευρω ειναι οτι καλυτερο... Δεν ξερω αν συμφωνεις βεβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τις 3 τζακσον...

Οχι μονο γιατι ειναι ποιοτικοτερη των 3...που ειναι...

Αλλα επειδη εχεις μαθει να παιζεις σε λαιμους τζακσον...

Οι esp ειναι στενοι και το μπρατσο ειναι ελαχιστα πιο χοντρο...

το compound radius των jackson αν το συνηθισεις σου λειπει παντα...

Σε αυτα τα χρηματα(μιλαμε για κοντα στο 2000αρο) θα κοιταγα και αλλου:

 

http://www.ranguitars.com/

 

κοινως custom...

αλλα πρεπει να ξερεις τι σου γινεται και τι θελεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου