Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για custom strat !!!!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα φιλοι..!

 

Εδω και καιρο εχω στο μυαλο μου ενα project για ενα custom οργανο που καποια στιγμη θα αποκτησω τα χρηματα και θα το καταφερω..γνωριζω ακριβως τι θελω και με λεπτομερειες..απο ''κσυλα'' μεχρι harware και finish..απλα θα ηθελα να ξερω ποιος θα ηταν ο πιο σωστος και ισως και οικονομικοτερος τροπος..

 

1.να τα παρω ολα απο WARMOTH με ολα τα χαρακτηριστικα και τα χρωματα που θελω και να τα συναρμολογησω σε καποιον μαστορα εδω??

 

2.να παρω σκετα τα ξυλα και να τα βαψω σε μαστορα εδω??

 

3.να δωσω στα specs σε καποιον μαστορα που κανει τετοιες δουλειες και να μου τα παραγγειλει εκεινος και να τα βαψει,συναρμολογισει κατευθειαν??

 

4. καποια αλλη προταση ??

 

λοιπον θελω

 

BODY: strat με alder και quilted maple top και σκαμενο για floyd rose και pickguard με hss διαταξη..χρωμα blue burst και ισως pearl binding..

 

NECK:compound radious,standar thin,birds eye maple με ebony fretboard και χρωμα στο headstock ιδιο (matched) με το body, blue burst δηλ..

 

HARDWARE:hss,floyd rose original ολα τα υπολοιπα ειναι πιο ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

νομίζω ότι αν παραγγείλεις βαμμένο σώμα και μπράτσο με όλα τα παρελκόμενα από warmoth ή από musikraft θα σου κοστίσει λιγότερο.

 

Ars longa, vita brevis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που καποια στιγμη θα αποκτησω τα χρηματα και θα το καταφερω..

γιατί δεν ανοίγεις το θέμα αυτή τη κάποια στιγμή?  ;D ή κανένα μήνα πρίν?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί δεν ανοίγεις το θέμα αυτή τη κάποια στιγμή?  ;D ή κανένα μήνα πρίν?

 

αυτο ακριβως εκανα..λογικα τελος Αυγουστου,αρχες Σεπτεμβριου θα ειμαι ετοιμος ..  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ακριβως εκανα..λογικα τελος Αυγουστου,αρχες Σεπτεμβριου θα ειμαι ετοιμος ..  ;)

άρα τι budget έχεις υπολογίσει?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω υπολογισει χοντρικα +,- 1500 με βαση τις τιμες που μου εβγαζε η warmoth οταν επελεξα τα ξυλα με τα specs και τα χρωματα που ηθελα .. εχω πεσει πολυ εξω ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..απλα θα ηθελα να ξερω ποιος θα ηταν ο πιο σωστος και ισως και οικονομικοτερος τροπος..

Να στήσεις καραούλι στο ebay μέχρι να σκάσει μύτη κάτι τέτοιο.

Ή το μαζεύεις κομμάτι κομμάτι από αυτά που παρουσιάζονται κατά καιρούς.

1.να τα παρω ολα απο WARMOTH με ολα τα χαρακτηριστικα και τα χρωματα που θελω και να τα συναρμολογησω σε καποιον μαστορα εδω??

 

2.να παρω σκετα τα ξυλα και να τα βαψω σε μαστορα εδω??

 

3.να δωσω στα specs σε καποιον μαστορα που κανει τετοιες δουλειες και να μου τα παραγγειλει εκεινος και να τα βαψει,συναρμολογισει κατευθειαν??

 

4. καποια αλλη προταση ??  

 

α) Ανοίγεις ένα φύλλο Excel. Πας στη σελίδα της Warmoth και στην πρώτη στήλη του Excel συμπληρώνεις ΟΛΑ τα συστατικά (μικρά και μεγάλα) της κιθάρας με το κόστος που λέει στη σελίδα του Warmoth και όταν πας στο γ, ρωτάς και για το κόστος συναρμολόγησης/setup και το προσθέτεις σε αυτή την στήλη. Συνυπολογίζεις έξοδα αποστολής και τελωνείου και τα προσθέτεις.

 

β) Στη δεύτερη στήλη βάζεις τα ίδια συστατικά (plus αποστολή/τελωνείο) χωρίς βαφή και παίρνεις τηλέφωνο τους ειδικούς εν Ελλάδι να σου δώσουν τιμή για βάψιμο. Μάλλον θα σου ρθει λίγο φθηνότερα.

 

γ) Για το 3, στέλνεις email με τα specs και ταυτόχρονα παίρνεις τηλ. τους Έλληνες κατασκευαστές, ζητώντας να σου δώσουν μια εκτίμηση. Δεν γνωρίζω αποτέλεσμα.

 

Το παραπάνω λέγεται έρευνα.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα φιλοι..!

 

BODY: strat με alder και quilted maple top και σκαμενο για floyd rose και pickguard με hss διαταξη..χρωμα blue burst και ισως pearl binding..

 

NECK:compound radious,standar thin,birds eye maple με ebony fretboard και χρωμα στο headstock ιδιο (matched) με το body, blue burst δηλ..

 

 

Κατά την γνώμη μου είναι κρίμα να βάλεις quilted maple top και να το κάλυψης μετά με pickguard.

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου