Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για custom strat !!!!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εάν αυτό που θέλεις είναι να ρίξεις το κόστος και να φας και μια μικρή σχετική ταλαιπωρία τότε πάρε μόνο τα ξύλα από τη Warmoth, το πικγκαρντ βίδες και όλα τ αλλα μαγνήτες τρέμολο κλειδιά από όπου τα πετύχεις στο διαδίκτυο... Έχε υποψη σου ότι το θέμα τελωνείο είναι πιο αυστήρο πλεον και δύσκολα θα γλυτωσεις τους δασμούς και τους λοιπούς φόρους...

 

Στη συνέχεια βαφές στον Κακανιάρη μοντάρισμα σετάρισμα στον Οικονομάκη και enjoy...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν αυτό που θέλεις είναι να ρίξεις το κόστος και να φας και μια μικρή σχετική ταλαιπωρία τότε πάρε μόνο τα ξύλα από τη Warmoth, το πικγκαρντ βίδες και όλα τ αλλα μαγνήτες τρέμολο κλειδιά από όπου τα πετύχεις στο διαδίκτυο... Έχε υποψη σου ότι το θέμα τελωνείο είναι πιο αυστήρο πλεον και δύσκολα θα γλυτωσεις τους δασμούς και τους λοιπούς φόρους...

 

Στη συνέχεια βαφές στον Κακανιάρη μοντάρισμα σετάρισμα στον Οικονομάκη και enjoy...

 

η αληθεια ειναι πως κατι τετοιο σκεφτομουν και εγω μηπως ερθει πιο οικονομικα..γιαυτο ανοιξα και το θεμα να πουν γνωμες και αλλοι φιλοι με παρομοια project εμπειριες, τιμες κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνώμη μου είναι κρίμα να βάλεις quilted maple top και να το κάλυψης μετά με pickguard.

Διάβασες την σκεψη μου ;).Ακομα και διαφανο ακρυλικό pickguard να βαλει παλι θα χανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω αρκετη εμπειρια με Warmoth για αρχη επικροτω τη επιλογη σου, ειναι ποιοτικα parts και αν δεθουν σωστα και το hardware ειναι και αυτο ποιοτικο θα εχεις ως αποτελεσμα μια πολυ καλη κιθαρα και το σημαντικοτερο, της επιλογης σου.

 

Η Warmoth δε χρησιμοποιει nitro για τα σωματα, προτεινω να πιασεις κιθαρες που ειναι βαμμενες με nitro (π.χ. Gibson) και να δεις τι σου αρεσει καλυτερα. Δε θα μπω σε ηχητικες διαφορες αλλα ακομα και το αισθητικο μερος ειναι σημαντικο. Μπορεις να βρεις καλο βαφεα στην Αθηνα (π.χ. Κακανιαρης) αν θες nitro αλλα αν δε θες για μενα η Warmoth κανει πολυ καλη δουλεια στο βαψιμο. Το Blue Burst που εχεις διαλεξει κοστιζει $220 (167 ευρω), ρωτα ποσο θα κοστισει στην Ελλαδα για να σου κανουν δουλεια αντιστοιχης ποιοτητας και αποφασισε τι σε συμφερει.

 

Eπισης, αν περιμενεις και αγορασεις απο το showcase θα πετυχεις χαμηλοτερη τιμη και θα δεις αν το top ειναι οπως το θες. Αυτη τη στιγμη εχει 12 σωματα βαμμενα με Blue Burst αλλα κανενα με το συνδιασμο των ξυλων που θες. Η strat ειναι το πιο δημοφιλες σχημα οποτε δε θα αργησει καποιο που να ειναι οπως το θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ego tha eperna vamena

Εγώ πάλι δεν θα έπαιρνα vamena  γιατί

1) Πρέπει να έχεις συγκεντρώσει όλα τα parts για να είσαι σίγουρος ότι δεν θα χρειαστείς μετατροπές.

2) Σε ΟΛΕΣ τις partcasters που έχω φτιάξει...κάπου έπρεπε να βάλει χέρι ο μάστορας...μία άλλη τρύπα, λίγο άνοιγμα στα cavities...πιθανόν ψιλοπράγματα αλλά ήθελε απόλυτη προσοχή σε βαμμένες επιφάνειες.

3) Εάν τη πάρεις βαμμένη, δεν έχεις πολλές πιθανότητες να τη κάνεις νίτρο που θα την κάνεις στην Ελλάδα με τα ίδια $ και θα είσαι και μπροστά στην εξέλιξη της εργασίας.

4) Ο Κακανιάρης είναι πολύ καλός μάστορας, φίλος μου και...συμμαθητής του Νέστορα ;D...και πρέπει να υποστηρίζουμε τους Έλληνες μαστόρους ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Κακανιάρης είναι πολύ καλός μάστορας, φίλος μου και...συμμαθητής του Νέστορα ;D...και πρέπει να υποστηρίζουμε τους Έλληνες μαστόρους ;)

Δεν είναι πολύ καλός μάστορας, είναι "Ο" μάστορας. ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Blue Burst που εχεις διαλεξει κοστιζει $220 (167 ευρω), ρωτα ποσο θα κοστισει στην Ελλαδα για να σου κανουν δουλεια αντιστοιχης ποιοτητας και αποφασισε τι σε συμφερει.

Μην ξεχνάτε ότι οιοδήποτε κόστος τελωνείου, προστίθεται στο τελικό ποσό αγοράς (συν τα μεταφορικά) άρα τα $220 βγαίνουν κάτι παραπάνω.  ;)

 

Ο Κώστας (Κακανιάρης) πέρα από κορυφαίος τεχνίτης, θα σου προσφέρει και την δωρεάν "ψυχανάλυση" μέσω της οποίας θα δεις τι πραγματικά θες για την κιθάρα σου πριν προχωρήσεις στο τελικό αποτέλεσμα. Κάτι το οποίο βέβαια οι Warmoth και λοιποί δεν μπορούν εκ των πραγμάτων.

Η αναφορά βέβαια στον Κακανιάρη, για να μην μπερδεύεσαι, δεν γίνεται γιατί είναι ο μοναδικός στην Ελλάδα (πιθανότατα να βρεις και άλλες επιλογές) αλλά επειδή είναι απλά ο καλύτερος.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με βλεπω λοιπον οταν ερθει η ωρα να παραγγειλω σκετα τα ξυλα κομμενα και να τα βαφω εδω..μαλλον θα ερθει πιο φθηνα ετσι..ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες .. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου