Προς το περιεχόμενο

Εντυπωσεις απο mp3 controllers(hercules mk2 etc)


mpam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπα μην το λες υπάρχουν επαγγελματίες που τα χρησιμοποιούν. Διάφορα powerbooks δίπλα σε διάφορους dj τι νομίζεις ότι κάνουν; Κουκιά σπέρνουν; Όχι βέβαια. Η τεχνολογία δεν είναι καθόλου καινούρια. Ξεκίνησε όταν ξεκίνησε όλη η ιστορία με τους κοντρολερ, οπότε μετράει κάποια χρόνια στην πλάτη της.

Τώρα για το αν αξίζει απλά σκέψου: Αξίζει να δώσεις πόσα λ7 και μετά να δεις ότι δεν σου αρέσει τελικά, ή να πάρεις κάτι πιο απλό και μετά να επεκταθείς αν γουστάρεις;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω εχω το mk2 της hercules και κανω προπονηση.Βλεπω οτι ειμαι σχετικα καλος για αρχαριος.Αλλα χωρις να ειχα την δυνατοτητα να παιξω με κατι παραπλησιο δεν θα ηξερα αν μπορω να το κανω.Οποτε με 230 ευρω εμαθα αν εχω ταλεντο σε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι δικο σου το κομματι την καταλαβαινεις πιστευω τη διαφορα τουλαχηστον kick και bass τα ψιλομαμαει !!! :)

 

ποιος το λεει αυτο?μπορεις να το τεκμηριωσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο maze γιαυτό:

τι σχεση εχει το wav με το cd? wav υπαρχουν πολοι τυποι.cd κυκλοφορουν μονο 2.
Απλώς το ασυμπίεστο wav (η πιο κοινή του μορφή) ή αλλιώς γνωστό ως pcm είναι το στάνταρ audio file για τα cd. ( http://en.wikipedia.org/wiki/WAV )

 

 

τα εχεις μπερδεψει λιγο.το wav δεν ειναι γνωστο ως pcm.pcm ειναι τυπος κωδικοποιησης.τα audio cd περιεχουν ασυμπιεστη πληροφορια η οποια δεν ειναι wav!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τότε τα μπέρδεψε και το wiki και διάφορα άλλα βιβλία που έχω.

Απλώς το wav είναι ίδιο με το με το cd, καθώς και τα 2 είναι pcm εencoded. Απλά τα cd player δεν μπορούν να αναγνωρίσουν απ΄ευθείας τα wav, καθώς αυτά είναι προσανατολισμένα περισσότερο προς pc χρήση. Από άποψη όμως ποιότητας πληροφορίας, τα ασυμπίεστα Wav είναι ίδια με το cd format.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τότε τα μπέρδεψε και το wiki και διάφορα άλλα βιβλία που έχω.

Απλώς το wav είναι ίδιο με το με το cd' date=' καθώς και τα 2 είναι pcm εencoded. Απλά τα cd player δεν μπορούν να αναγνωρίσουν απ΄ευθείας τα wav, καθώς αυτά είναι προσανατολισμένα περισσότερο προς pc χρήση. Από άποψη όμως ποιότητας πληροφορίας, τα ασυμπίεστα Wav είναι ίδια με το cd format.[/quote']

 

δηλαδη θες να πεις οτι ενα wav 24 bit 48 khz ειναι το ιδιο με ενα cd?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιότητα ήχου λες;

 

Όχι θα έχει καλύτερη. Καθώς μου λες αρχείο στα 24Bit και στα 48 khz, ενώ το cd (red bool audio) δουλεύει στα 16 Bit και στα 44.1 khz.

 

Παρόλα αυτά ένα wav με 16/44.1 θα έχει ίδια ποιότητα με το cd

 

Ούτως ή άλλως το cd format έχει να κάνει με την αναπαραγωγή σε cd-players και το wav με αποθήκευση σε υπολογιστή.

Και εκτός από αυτό όταν δημιουργείται 1 τραγούδι σε υπολογιστή (από τα Home studios ως τα τεράστια hiend studios) τα κομμάτια θα είναι σε μορφή wav (η aiff αν είναι σε μακ), συνήθως υψηλότερης ανάλυσης από αυτήν του cd. Έπειτα από το dithering αφού κοπεί στα μέτρα του cd θα μετατραπεί σε cd φορμα όχι για μεγαλύτερη ποιότητα, αλλά για να είναι συμβατό με όλα τα Cdplayers.

 

¶ρα στα pc μόνο τα wav θα έχουν την ίδια ποιότητα με τα τραγούδια από το cd.

 

 

Κινδυνεύοντας να πετάξω κοτσάνα θα πω ότι το cd δεν ειναι audio format, αλλά file format. Ο αλγοριθμός του σύμφωνα με το red book audio είναι ο pcm, ο ίδιος με του Wav

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις πολυ πλακα boukaw που χρησιμοποιωντας ορους τυπου red book audio "και οχι red bool audio" προσπαθεις να μας πεισεις για τις γνωσεις σου.το audio cd κυκλοφορει ευρεως σε ενα τυπο,με τις προδιαγραφες που αναγραφονται στο red book,ενω το wav μπορει να εχει πολλες προδιαγραφες.εσυ στο πρωτο ποστ σου ελεγες για wav και οτι δεν μπορεις να τα συγκρινεις με mp3.αν ενοουσες να συγκρινουμε ενα wav 24 bit 48 khz με ενα mp3 128kbps, ειναι λογικο αυτο που λες .αυτο το wav δεν εχει σχεση με το audio cd.οσον αφορα τη συγκριση τωρα εμενα μου φενεται πολυ λογικο να συγρινεις ενα audio cd με ενα mp3 384 kbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω πω..... εγω δεν λεω συγνωμη που εχωσα την μυτη μου στο θεμα... !!!! αν το πατε ετσι που σας αρεσει τα controller που δουλευουν με mp3 προγραμματα... τοτε συγνωμη παρτε το numark mixer που κουμπωνει πανω του το iPOD!!!! και καλα remix!!!!! :lol: sorry!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς maze εσύ έχεις πολύ πλάκα, καθώς ξεκίνησες να λες κάτι ειρωνείες περί red book Και red bool, επειδή σε 1 μόνο πρόταση από τις τόσες που το ανέφερα έκανα το λάθος (τι να κάνουμε το κ πέφτει δίπλα στο λ. Σου ζητώ ταπεινά συγνώμη)....

 

Και δεν καταλαβαίνω το κόλλημά σου. Το wav 16/44.1 δεν είναι ίδιας ποιότητας με το cd;

Και δεν θεωρείς λάθος το Mp3 controller-cd; Γιατί έγραψα ότι Mp3 χάνει λόγω ποιότητας ήχου.... ¶ρα όταν μιλάμε για κοντρολερ θα μιλάμε για wav-cd όπου στην 2η περίπτωση το cd χάνει λόγω της ευκολίας, του ότι αποφεύγουμε ντάνες και ντάνες, χωρίς να έχουμε ταυτόχρονη απώλεια στην ποιότητα του ήχου (σε αντίθεση με το Mp3).... Τώρα το αν δεν προσδιόρισα το wav να είναι στο ίδιο στανταρ με το cd το παραδέχομαι. Αν και νόμιζα ότι θα ήταν αυτονόητο....

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου