Προς το περιεχόμενο

μπορώ να συνδέσω περισσότερα μικρόφωνα σε καρτα ήχου?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω την m-audio profire 2626 η οποια εχει 8 εισόδους XLR, σε περίπτωση που θέλω να συνδέσω περισσότερα μικρόφωνα πάνω, υπαρχει κάποιος τρόπος με adaptor ή κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αλλά δύο μικρόφωνα μπορείς να βάλεις στα optical in (από ότι θυμάμαι η κάρτα σου έχει δύο) αλλά αυτό απαιτεί και έξτρα πατέντα, ήτοι mic -> προενίσχυση mic- > σύνδεση αναλογικής εξόδου προενίσχυσης  στο rec in  κάποιας συσκευής  π.χ. minidisc  ->  από το minidisc  optical out - > optical in κάρτας –) . Να κάνεις split to xlr δεν νομίζω να γίνεται (Τεχνικά γίνεται με patchbay, αλλά αμφιβάλλω για το αποτέλεσμα + ξέχνα το phantom power ). Τέλος τρομάζω να σκεφτώ τι θέλεις πάνω από 8 μικρόφωνα ταυτόχρονα, θα ηχογραφήσεις με close miking καμία συμφωνική;  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω την m-audio profire 2626 η οποια εχει 8 εισόδους XLR, σε περίπτωση που θέλω να συνδέσω περισσότερα μικρόφωνα πάνω, υπαρχει κάποιος τρόπος με adaptor ή κατι?

 

Θα χρειαστείς έναν A/D converter (= μετατροπέας από αναλογικό σε ψηφιακό σήμα) με προενισχυτές μικροφώνου ώστε να συνδέσεις άλλα 8 μικρόφωνα. Ο μετατροπέας θα πρέπει να διαθέτει 8κάναλη οπτική έξοδο ADAT που θα συνδεθεί στην αντίστοιχη είσοδο που έχει η Profire σου.

 

-Edit-

Να μερικά παραδείγματα:

www.thomann.de/gr/presonus_digimax_d8.htm

www.thomann.de/gr/presonus_digimax_fs.htm

www.thomann.de/gr/focusrite_octopre_mkii.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη ξεχναμε τη λύση adaptora? για ενα ακομη μικροφωνο θέλω τόσα παραπάνω χρήματα.. ? :/ ρωτάω ξανά επιδή έχει μια έξτρα πατέντα για να τη συνδέεις πίσω για εισόδους midi rca και κατι ακόμα που δε θυμάμαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη ξεχναμε τη λύση adaptora? για ενα ακομη μικροφωνο θέλω τόσα παραπάνω χρήματα.. ? :/ ρωτάω ξανά επιδή έχει μια έξτρα πατέντα για να τη συνδέεις πίσω για εισόδους midi rca και κατι ακόμα που δε θυμάμαι..

 

Δεν εχω καμια ιδιαιτερα εμπεριστατωμενη απαντηση, απλα ως παθων απο διαφορα οπως

ασυμβατοτητες, κολληματα κλπ.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Υπάρχει «φθηνή» λύση, αλλά δύο μικρόφωνα, από τα 9 που θες ,θα γράφονται μαζί σε ένα channel, σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο; Αν όχι, μόνος τρόπος η αξιοποίηση των optical (adat) εισόδων τις κάρτας σου, με κάποιον από τους ανωτέρω τρόπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου