Προς το περιεχόμενο

Σταδιακή αύξηση tempo κατά τη διάρκεια εγγραφής


broxopios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Παντα, δηλαδη οταν λεω παντα εννοω προ αμνημονευτων που στιγματιστηκε το αθωο μυαλουδακι μου, ηταν μια τραγικοτητα οτι αφορουσε το score το cubase, και οχι μονο το cubase. Δωσε μου χαρτι και σου γραφω οτι θελεις, στο cubase και γενικα σε DAW ΜΟΝΟ piano editor 😆 ξερεις τι ειναι να γραφεις φουγκα με παυλιτσες 😁 αλλα να πα να γ***θει, αν ειναι να κανω 10 ωρες παραπανω να πα να γ***μηθει, εχω γινει γκουρου της παυλιτσας, στο τελος θα βαζω εκτυπωσεις απο την οθονη του υπολογιστη στο αναλογιο να παιζω. 😁

 

 

 Και το κακο ειναι οτι ειναι τοσο κολλημα τα ατιμα σε ολα τα αλλα, ηχους, midi κλπ, που εχω γραψει στα παπακια μου και τα εξειδικευμενα score προγραμματα, διοτι θελουμε και τα μπλιμπλικια μας, μη του λειψουν του κανακαρη, οποτε εχω γινει πριμα βιστα παυλακιας, καταντια, να μη σου τυχει 😆

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

8 λεπτά πριν, manosx είπε

φουγκα με παυλιτσες

Είσαι ΣΧΛΗΡΟΣ!

 

Εγώ ξεκίνησα από την αντίθετη άκρη. Καθόμουν και έγραφα τις ενοργανώσεις του ξαδερφού μου (αυτός 18, εγώ 13) στο SCORE του Cubase, για να τις παρουσιάζει μετά αυτός τυπωμένες και ψαρωτικές. Αλλά δεν έπαθα και τίποτα. Κανονικός άνθρωπος είμαι κι εγώ. Ξυπνάω το πρωί, πάω τουαλέτα, σκουπίζομαι με τον χαρτοπόλεμό μου, κάθομαι να φάω τη φακή μου το μεσημέρι, βγάζω πηρούνια, πίνω από τη δαχτυλήθρα το τσιπουράκι μου, αυτά τα καθημερινά!

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Κοιτα, αν το παρεις αποφαση οτι θα το γραψεις κεντημα ολο, γινεται, Αριστερο χερι στα νουμερα για τις αξιες, δεξι στο κλαβιε για τις νοτες, και παει μαρουλι.

 

 Οι μαλακιες αρχιζουνε οταν θελεις να γραψεις και τιποτα με το κλαβιε, με κανονικο παιξιμο, τα κανω κατι τετοια λαθη, καλα τα copy paste θεμα αντιθεμα (κανεις και κανα τρανπορτο, και εχεις την εκθεση σε ταχυτητα Μπολτ 😆 ), αλλα ετσι και κανεις το λαθος και πεις "κατσε να κανω αυτο το περασματακι μπαμ, μπαμ με το χερακι" τοτε αρχιζουν τα κουφα, τι να πω, τετραπλο παρεστιγμένο και παυση 256ου μόνο εκει τα έχω δει 😆 μιλαμε για καλλιτεχνικη αξια στη γραφη, τα τυπώνεις, τα πας στη Βιέννη και σου δινουν το ποντιουμ της συμφωνικής, 7 ντοκτορα σύνθεσης και ισοβιο συμβόλαιο μεχρι 5 γενεάς απογόνων με τη Deutche Grammophon. 

 

 Οποτε παλι στο piano editor καταληγεις να κανεις quantize, οποτε απο το να παω μεσω τιμπουκτου τα έκανα κατευθειαν εκει, μια, δυο,τρεις , δεκατρεις, ετσι την πατησα, δεν επρεπε, δεν επρεπε.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Ali Barout είπε

Γράφετε ένας ένας; Αν ναι, κάνεις ό,τι σου είπαν οι φίλοι παραπάνω. Φτιάχνεις έναν ψιλοοδηγό με marker, σηκώνεις/κατεβάζεις τη γραμμούλα του τέμπο τρακ ώστε στο τάδε μέτρο να έχει τόσους χτύπους το λεπτό και όλα καλά (μόνο μην παίζετε τίποτα 6/8 ή 7/8 γιατί θα γελάσει το σκυλί, θες και κομπιουτεράκι μετά.)

 

Αν γράφετε όλοι μαζί, γράφεις χωρίς μετρονόμο, και μετά κάνεις tempo detection, κάνει μόνο του όλες αυτές τις δουλείες, κι εσύ μετά καθαρίζεις τα τέμπο που δεν σου αρέσουν ή κρατάς τη μπάντα σε ένα τέμπο αν θες.

 

Μόνο του χάρου δεν έχουν βγάλει.

 

Ένας ένας γράφουμε. Στην ουσία έναν απλό οδηγό για τον ντράμερ και ύστερα αφού έχουμε τα ντραμς ξεκινάμε ένας-ένας να γράφουμε από πάνω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια.

 

Οπότε ή θα γράψει πάνω από επιταχυνόμενο κλικ ο ντράμερ (που θα είναι το ramp μεταξύ δύο σημείων στο τεμπο τρακ, και είναι δυσκολάκι (αλλά δεν πειράζει, οι ντραμίστες είναι συνηθισμένοι στην κατηγόρια)), ή θα γράψει πάνω από τον οδηγό και θα κάνετε τέμπο μάππινγκ στο συγκεκριμένο σημείο.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά πριν φτιάχνεις ο,τιδήποτε φτιάχνε tempo track.

ακόμα καλύτερα και signature track αν αλλάζετε σε μονά κλπ.

μετά από ένα μέτρο σε άλλο βάλε ραμπες

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου