Προς το περιεχόμενο

Πετάλι EQ & Compressor για κιθαρίστες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, geka είπε

Δεν θα συμφωνησω σε αυυο, τουλαχιστ8ν οχι απολυτα. Το αντιθετο θα ελεγα σε ορισμενα ρυθμικα σε αφηνει να παιζεις ανετα χωρις να σγχωνεσαι για τα πικαρισματα πχ απο τα καντινια πχ σε ενα φανκοειδες μπαρε.

 

Νομίζω ότι λέμε το ίδιο ακριβώς. Ειδικά με ακομπρεσαριστο ήχο, θα υπάρχουν πολλά πικαρισματα, και είναι απαραίτητος ο κομπρεσορας.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O compressor ειναι το μοναδικο always on πεταλι στην πεταλιερα μου. Με εξαιρεση πολυ high gain ηχους οπου εχεις φυσικο κομπρεσσαρισμα , σε ολες τις αλλες περιπτωσεις ειναι αυτος που στρογγυλευει τον ηχο κοβοντας του τις αιχμηρες του γωνιες, κανει ομοιομορφες τις εντασεις χωρις ενοχλητικα peak κ κανει και ευκολοτερο και πιο fluid  το παιξιμο.

 

Ο eq απο την αλλη ειναι always on σε σχεδον ολους τους distorted ηχους μου, οχι σαν booster αλλα σαν fine tuning των συχνοτητων, εκει που δεν αρκουν τα ρυθμιστικα του ενισχυτη. 

  • Like 1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kbasilis είπε

Το σκυλομετάνιωσα που το έδωσα.

Έχει και μια μόντα που λύνει το θέμα του θορύβου στο συγκεκριμένο.

 

Σε ποια μόντα αναφέρεσαι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απορία λύνετε εύκολα αν συνδέσεις οποιαδήποτε κιθάρα,σε αυτό το eq.Βάση τον οικονομικών μου και την σπανιότητα του κομματιού,θα το αποκτήσω μόνο αν είμαι καλό παιδί για όλο το 2023,από τον άγιο Βασίλη.Αν υπάρχει.Για το eq μιλάω.

furman-pq3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ με το παραμετρικό eq που έχω τώρα (από Έλληνα κατασκευαστή, ASound Pedals.. το συστήνω ανεπιφύλακτα), αλλά και και με ένα vintage TC Parametric EQ που είχα παλιότερα, έκανα και στις δύο περιπτώσεις ακριβώς τη δουλειά που ήθελα... υπέροχα μηχανήματα.

 

Γενικότερα αν κάποιος δεν έχει χρηματικό θέμα, αγοράζει το Empress ParaEQ στην τελευταία του έκδοση και έχει το industry standard παραμετρικό EQ της αγοράς. Διαφορετικά κοιτάζει στα μεταχειρισμένα για Boss, TC Electronic και ό,τι άλλο παρεμφερές βρει, ή πάει στη λύση του γραφικού, με το οποίο κατά πάσα πιθανότητα θα κάνει το ίδιο καλή δουλειά.

 

Y.Γ.: Αναφερόμουν σε πετάλια προφανώς. Σε rack, βρίσκει κανείς μεταχειρισμένες βιντατζιές με τρομερές δυνατότητες.

Επεξεργασμένο από fusionakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Nekkon είπε

Για κομπρεσορα γιατί όλο το YouTube παίζει με Cali76;

Γιατι δεν χρωματιζει πολυ τον ηχο ειναι αρκετα natural sounding, πολυ καλος κομπρεσορας και παιξανε και 5-6 διασημοι με αυτον.

  • Like 1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου