Προς το περιεχόμενο

Τελικά... τι κάνει μια κιθάρα καλό όργανο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, ekim είπε

Γιώργο αυτό που λέω είναι καθαρά υποκειμενικό, μη μετρήσιμο και ακόμα πιο δύσκολο να το περιγράψω.
Δεν μπορώ να ξέρω που οφείλεται αλλά αυτός ο «επιτηδευμένος» ήχος εμένα δεν μου αρέσει. Αυτό δεν την κάνει κακό όργανο, ίσα ίσα για έναν επαγγελματία που παίζει πολλά διαφορετικά είδη θα είναι εξαιρετική και υποκειμενικά. Βλέπε @Nestoras

 

Ρωτάω διότι μου δίδει την ίδια αίσθηση, και πιστεύω ότι φταίνε οι noiseless μαγνητες, συν ότι δίδει τόσες πολλές ηχητικές επιλογές με όλα τα έξτρα wirings. Ίσως φταίει και το γεγονός ότι είναι άψογη στα πάντα. Ίσως γίνεται "βαρετή".

 

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ο φιουζιος ειναι ο μονος που το τοποθετει σε πλαισια που βγαζουν στην ακρη το προσωπικο, πιο αντικειμενικα. Συμφωνω οπως το θετει. Ομως οχι 100%. Το υποκειμενικο κριτηριο παιζει πολυ μεγαλο ρολο στις απαιτησεις που εχουμε απο ενα οργανο. Τι περιμενουμε να ακουσουμε. Σιγουρα οχι μονο το ποια ειναι καλυτερη. Θα πω μια ιστορια.

 

Προ εικοσαετειας πηγα την κιθαροτσαρκα μου Θεσσαλονικη. Τη πρωτη μερα Λιολιος στις καλες εποχες του. Την επομενη Λογοθετης ή Τσελιος νομιζω ηταν. Εκει βρεθηκαν στα χερια μου πολλες κιθαρες. Κατεληξα να μη μπορω να αφησω κατω μια G&L Fullerton.

 

Η κιθαρα ηταν αντικειμενικα απιστευτη. Ελαφρυα, πολυ resonant στο ακουστικο (για οποιον τον ενδιαφερει αυτο) κ στον ενισχυτη ακομα καλυτερη. Επαιζε σαν πιανο. Το 22 ταστο στη Μι καντινι εβγαινε τοσο ευκολα, καθαρα κ παρομοια σε ενταση οπως τα πρωτα. Η μεγαλυτερη ηχητικα ομοιομορφια που ειχα συναντησει σε κιθαρα. Το σεταπ φταιει? Η κατασκευη? Παντως ολες της εταιρειας ειχαν σεταριστει απο τον ιδιο μαστορα κ δεν παιζαν ετσι.Οταν ρωτησα τον πωλητη αν εχει αλλη Φουλερτον να συγκρινω γελασε (υποψιν πως γνωριζε πως δεν προκειται να αγορασω, ουτε εκεινη τη στιγμη, ουτε σκοπευα στο μελλον, τιμια, ξηγημενη, παρεοκιθαροτσαρκα-ξεχαρμανιασμα ηταν). Μου ειπε πως οι αλλες Φουλερτον ειχαν φυγει. Ρωτησα αν οι αλλες ηταν καλυτερες. Μου ειπε καμμια σχεση. Οι αλλες δεν ειχαν αυτα τα χαρακτηριστικα. Δε παιζαν σαν ''πιανο'' κ αυτο τις εκανε στα αυτια οσων τις δοκιμαζαν ν'ακουγονται πιο  παραδοσιακες κ τους θυμιζε στρατ. Το γιατι δεν πηραν στρατ δε το ξερω. Αλλα αυτο που με κουφαινει ακομα κ σημερα ειναι γιατι δε πηραν τη με διαφορα καλυτερη κιθαρα που υπηρχε σ'εκεινο τον τοιχο. Ενω ολοι συμφωνουσαν πως ηταν η καλυτερη.

 

Μετα απο πολλα χρονια κ ενω καλιμπραριστηκα κ εγω σε αυτον τον παραδοσιακο ηχο οταν παιζω κιθαρες στρατ φιλοσοφιας εχω 2-3 φορες πιασει στα χερια μου οργανο που να εχει εξισου εντονα κ τη στρατιλα κ τα χαρακτηριστικα που ανεφερα πριν, αλλα τα λεφτα ξεφευγαν τοσο πολυ, που μαλλον κ να τα ειχα δε θα δικαιογουσα στον εαυτο μου μια τετοια αγορα (εκτος απο μια που ανεφερα σε αλλο ποστ). Αλλα αναρωτιεμαι αν αυτο το καλιμπραρισμα ειναι φυσικη καταληξη των γουστων μεσα απο τις εμπειριες μου, ενα υγιες φιλτραρισμα δηλαδη αυτων που περιγραφει ο φιουζιος μεσω του προσωπικου γουστου ή αν η αποψη μου εχει επιρρεαστει πολυ απο παραγοντες κ γνωμες που απεχουν πολυ απο το αντικειμενικο

 

Οπως κ να εχει απο τη στιγμη που υπαρχουν τοσες γραμμες γυρω απο το τι κανει μια κιθαρα καλη, θεωρω δεδομενο πως οι περισσοτεροι (πλην Φιουζιου) απανταμε στο τι προτιμουμε οι ιδιοι κ σπανια κανουμε αναθεωρηση στο αντικειμενικο 

Επεξεργασμένο από billaraskats27
  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η περικεφαλιδα του θεματος λεει   Τελικα....τι κανει μια κιθαρα καλο οργανο....
Δυο ειναι τα κριτηρια και μονο .

1ον η ποιοτητα κατασκευης (που διασφαλιζει το ευκολο και καλο παιξιμο, συν μια σειρα αλλους παραμετρους)

2ον Η ποιοτητα των υλικων (που διασφαλιζει τον ηχο και μια σειρα απο αλλα πραγματα)

 

Ολα τα αλλα περι σχηματων περι μουσικων (αν δωσουμε ενα εξαιρετικο οργανο σε εναν ασχετο σιγα μην παψει το οργανο να ειναι εξαιρετικο, επειδη ο παιχτης ειναι τενεκες), περι περι περι....ειναι μ αλλα λογια ν αγαπιομαστε.

Αν ο ποιτης του θεματος εγραφε
Τελικα .....τι κανει μια κιθαρα καλο οργανο για να σας αρεσει. ειχαν ολα οσα γραφτηκαν καποια σχεση.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά....

όλα αυτά είναι ένας μύθος. (σας σεβομαι όλους, σας ξέρω δεν σας ξέρω, αλλά μύθος)

 

ΜΥΘΟΣ.

Κιθάρα είναι αυτή που σε ευχαριστεί να παίζεις.

 

Το έγραψα πιό πάνω

έχω 5 ηλεκτρικές κιθάρες που κοστίζουν από 175 ευρώ έως 3100 (ίσως και παραπάνω να κοστίζει η deluxe του 1973 και μην πώ μέχρι 12000 αν έπαιρνα αυτη των 3100 reliced).

Παίζω το ίδιο ευχάριστα με όλες. Αυτή που πιάνω πιό συχνά είναι η squier των 200.

Θεωρω ότι όποιος και να πιάσει και παίξει μ αυτήν ευχαριστημένος θα είναι.

Αμα ψάχνεις το τέλειο έχεις χάσει το τραίνο.

Τις καλύτερες να μου δίνατε, είναι σίγουρο ότι θα παιρνούσα λίγες μέρες διαφορετικά και μετά θα τις έβαζα στην άκρη.

 

αυτή η κιθάρα δεν εμπόδισε αυτόν τον κιθαρίστα να είναι μεγάλος

 

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, ThomasSot είπε

που διασφαλιζει το ευκολο και καλο παιξιμο,

 

Αυτό διασφαλίζεται ΜΟΝΟ από το καλό set up και δεν έχει καμία σχέση με την πΓιοτιτα κατασκευής. (μεσα σε λογικά πλαίσια βέβαια δεν μιλάμε για όργανα με κατασκευαστικα λάθη τα οποία έτσι κι αλλιώς πλέον ,το cnc να είναι καλά,δεν υπάρχουν πλέον)

Ακόμα και το φθηνότερο όργανο αν σεταριστει σωστά εύκολα και καλά θα παίζει...τώρα αν ακούγεται χαλια αυτό είναι άλλο θέμα...

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Αυτό διασφαλίζεται ΜΟΝΟ από το καλό set up

 

Εξυπακουεται....
Αλλα αλλιως παιζεις με ενα μανικι σκουεαρ μπουλετ καλα σεταρισμενο, και αλλιως με ενα αμερικανικο μανικι επισης καλα σεταρισμενο.

Εχω και απο τα δυο και εχω οιδειανΠιρα. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ThomasSot είπε


Αλλα αλλιως παιζεις με ενα μανικι σκουεαρ μπουλετ καλα σεταρισμενο, και αλλιως με ενα αμερικανικο μανικι επισης καλα σεταρισμενο.

Εχω και απο τα δυο και εχω οιδειανΠιρα. 😁

 

αυτό έγραψα πιό πάνω.

Καλά σεταρισμένο σημαίνει καλά σεταρισμένο.

Αν είναι δυο πράγματα καλά σεταρισμένα είναι ίδια.

 

αλλά το πήγα παραπέρα: και να μην είναι, αν δεν έχεις κέφι να παίξεις δεν παίζεις.

Δεν θα παίξεις επειδή η μια έχει πιό γιαλισμένα τάστα ή μανίκι.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, ThomasSot είπε

Αν ο ποιτης του θεματος εγραφε Τελικα .....τι κανει μια κιθαρα καλο οργανο για να σας αρεσει. ειχαν ολα οσα γραφτηκαν καποια σχεση.

 

Τα ποστ που έχουν πιο άμεση σχεση με το θέμα, είναι εκείνα της πρώτης σελίδας. Όσο προχωρούσαν οι σελιδες, η συζήτηση πήγαινε αλλου, και καλά έκανε.

Το "θεμα" δεν είναι ο τίτλος του (πολύ γενικός), αλλά το περιεχόμενο του πρώτου ποστ, και τα ερωτήματα που εγείρει ο Νεκκονας.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ThomasSot είπε

 

Εξυπακουεται....
Αλλα αλλιως παιζεις με ενα μανικι σκουεαρ μπουλετ καλα σεταρισμενο, και αλλιως με ενα αμερικανικο μανικι επισης καλα σεταρισμενο.

Εχω και απο τα δυο και εχω οιδειανΠιρα. 😁

 

Αυτό είναι θέμα προτίμησης,ένας...μεταλας θα προτίμησει το λεπτότερο μπράτσο της Bullet 😉.

Να διευκρινίσω ότι μέσα στο σετ απ' βάζω και την ταστοδουλεια ,αν και σε πολλές Squier έχω δει καλύτερη δουλειά από πολλές αμερικανικές Fender....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου