Προς το περιεχόμενο

multi-effect unit 2023


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 

 

είχα παρατήσει καιρό το άθλημα εφέ, αλλά τώρα στήνω pedalboard. 

Χρειάζομαι ορισμένα εφέ να γίνονται καλά (modulation, filters, delays, reverbs), και ΔΕΝ χρειάζομαι compressors, drives, cabs, sims, IRs, κλπ.

Θέλω να έχει expression pedal (ή να δέχεται) και αααν έχει και κανα λουπεράκι πάνω και tuner δεν θα με χαλασει.

Θέλω επίσης, να έχει μικρές διαστάσεις για να μπει σε pedalboard.

 

Για τις παραπάνω δουλειές χρησιμοποιούσα το line6 M9. (είχα ξεκινήσει από το Μ13, μετά πήρα το Μ9, και έχω περάσει και από το Μ5).

Μια χαρά τις έκανε και σκέφτομαι να το ξαναπάρω (ή το Μ5), αλλά επειδή έχουνε περάσει χρόνια και επειδή με χάλαγε πάντα το expression του, αναρωτιέμαι αν έχει βγει τιποτα καινούργιο που να δουλεύει απλά και όμορφα. Για budget δεν γραφω γιατί με ενδιαφέρει να ξέρω τι επιλογές υπάρχουν ασχετα αν θα προχωρήσω σε αγορά.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, blue είπε

 

 

Χρειάζομαι ορισμένα εφέ να γίνονται καλά (...) Για budget δεν γραφω (...)

 

 

 

 

https://www.thomann.de/gr/eventide_h90_harmonizer.htm

 

 

 Και ενα τεστακι

 

 

 

 

 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα εχεις να εχεις.

Η πεθερα μου ελεγε το ακριβό ειναι και φτηνο.

 

Υπαρχει και το αλλο που ελεγε ο παππους μου. Το φτηνο μια φορα το χαιρεσαι, οταν το αγοραζεις

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Αμα εχεις να εχεις.

Η πεθερα μου ελεγε το ακριβό ειναι και φτηνο.

 

Υπαρχει και το αλλο που ελεγε ο παππους μου. Το φτηνο μια φορα το χαιρεσαι, οταν το αγοραζεις

 

Το φτηνό το πληρώνεις διπλά

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

manosx στο τεστακι έβαλες πάλι το λινκ για thomann. για δώσε το σωστο να δω :)

 

αυτό το πράγμα λοιπόν είναι ένα λάπτοπ στο οποίο μπορείς να φορτώσεις ο,τι εφέ θέλεις και έχει ωραίους αλγόριθμους σωστά?

 

σας πιστεύω ότι Camay αλλά είναι overkill. εγώ θέλω 2-3 εφέ που τα έχω ξεχωριστά με κάποιον τρόπο και απλά τα θέλω σε compact μορφή για να μπουν σε pedalboard.

 

κοιτάζω τωρα το plethora της TC, που βγήκε κάτω από το eventide :)

 

edit: το plethora x3 δεν παίρνει expression, deal breaker.

ok, ας δούμε τα eventide. γιατί προτείνετε το 90 και να μην ξεκινήσουμε από το 9? (πάω να διαβάσω)

Επεξεργασμένο από blue
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυρ blue μου, είτε θα πας σε ξεχωριστά dedicated μουλτιεφφέ ανά κατηγορία (modulation, delay, reverb, filters, κλπ), ή που θα πάρεις κάτι που θα έχει και drives και κομπρέσσορες, κλπ.

Στην πρώτη κατηγορία είναι πχ τα boss (dd-500, rv-500 κλπ), eventide, strymon, mooer (ocean machine), κλπ.

Στην δεύτερη κατηγορία είναι πχ το hx effects.

 

Προσωπικά θα έριχνα μια ματιά και σε πολυεφφέ από την mooer και hotone, τα κλασσικά πολυεεφέ που έχουν και ενισχυτές και όλα αυτά που δεν χρειάζεσαι μέσα, αλλά είναι σε καλή τιμή σχετικά με τα άλλα της line 6 ή της boss.

 

EDIT: Το ocean machine μάλλον καταργήθηκε. Κρίμα, ήταν πολύ καλό.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@fusiongtr αυτό που μου αρεσε στη Μ9 ήταν ότι είχα 3 πετάλια να τα κάνω ο,τι θέλω (πχ να τα ανοιγοκλείνω). Ο λόγος που θέλω να αποφυγω τα cab Sims κλπ είναι ότι καταλαβαίνω πως είναι ακριβή ιστορία και αφού δεν με ενδιαφέρουν, δεν καταλαβαίνω γιατί να επιβαρύνουν το συνολικό κόστος (ή την ποιότητα στα εφέ που με νοιαζουν, αν μιλάμε για φτηνές λύσεις). Καταλαβαίνω φυσικά τι λες και στο επίπεδο αυτό αν δεν με πείραζε το footprint θα έπαιρνα μια gt10 που τις πουλάνε οσο 2 καλώδια και θα ήμουν κύριος.

 

θα διατυπώσω διαφορετικά την ερώτηση μου: πράγμα σαν τη Μ9 τώρα τι βγαίνει? 😅

 

αυτά τα line6 hx stomp κλπ, ΑΥΤΟ ΕΊΝΑΙ? (με βλέπω για plethora x5, convince me otherwise)

Επεξεργασμένο από blue
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιότερα είχα το Μ9 σαν βασικό κομματι του εξοπλισμού μου. Μετά βγήκε το HX Effects.

Πήρα ένα απο τα πρώτα και δεν κοίταξα ποτέ πίσω. 

 

Ειδικά με τα update που γίνονται κατά καιρούς στα οποία προθέτονται συνέχεια νέα εφε και διορθώνονται κάποια μικροπροβλήματα με έχουν κάνει να μη θέλω να κοιτάξω οτιδήποτε άλλο.

 

Το χρησιμοποιώ για live και ηχογραφήσεις και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Επίσης μου έδωσε πάρα πολλές ιδέες για εφέ που τα χρησιμοποίησα σε τραγούδια (δεν μπορώ να σου στειλω δείγμα γιατί δεν εχει κυκλοφορήσει ακόμα ο δίσκος).

 

Επισυνάπτω τη λίστα με τα εφε στις 18.10.2022. Βγήκε 25/4/2023 ένα update αλλά έχει 2 εφε μόνο (ενισχυτές καμπινες κλπ έχει πολλά).

 

Σημ: Δεν έχω βιονικά αυτιά για να πω ότι το HX ακούγεται καλύτερο ή χειρότερο από το original πεταλι.

Helix_3.50_Model_List_18OCT2022.pdf

  • Ευχαριστώ 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H boomer πλευρά μου δεν θέλει οθόνες, bluetooth κλπ σε πράγματα που θα τοποθετηθούν σε pedalboard. Βλέπω και τη λύση της boss με το MS-3. Έχετε άποψη?

Επεξεργασμένο από blue
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου