Προς το περιεχόμενο

Ίδιος ήχος Hammond από ipad σε pc vst?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Χρόνια τώρα χρησιμοποιώ το ipad για διάφορους ήχους σε midi που θέλω. Έχω το Galileo 2 που έχει εξαιρετικούς ήχους και έχω βρει έναν που χρησιμοποιώ σε ένα κομμάτι που θέλω να γράψω. Επειδή όμως δεν συνεργάζεται το Galileo με το Garage Band για να το γράψω κατευθείαν εκεί, σκέφτομαι να το γράψω από κάποιο vst στο cubase. Έχω λοιπόν το GSi VB3 II και βάζω τις ίδιες ρυθμίσεις που έχω και στο Galileo αλλά ο ήχος δεν είναι ίδιος. 

 

Για την ακρίβεια στο Galileo χρησιμοποιώ την πάνω σειρά πλήκτρων. Η κάτω σειρά που δε μου αρέσει τόσο ο ήχος είναι ο ίδιος ήχος που με τις ρυθμίσεις βγαίνει και στο vst. 

 

Μπορεί κάποιος πληκτράς να βοηθήσει αν μπορεί; 

 

Αυτές είναι οι ρυθμίσεις από Galileo 2.

IMG_0721.thumb.jpg.f6b22a74b1037852185ae20707d092c5.jpg

 

Και οι ρυθμίσεις από το VB3 II. 

2023-05-2414_30_31-.thumb.png.f77818bfb5d2711a521a6f2f1a039543.png

 

 

Εδώ οι ήχοι από το Galileo 2. O πρώτος είναι που χρησιμοποιώ και μου αρέσει και ο δεύτερος με την κάτω σειρά πλήκτρων που δεν προτιμώ και βγαίνει και ίδιος και στο VB3. 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Αφου δεν ειναι ιδια vst . Πως θελεις να βγει το ιδιο?

 

Βγαίνει με τα κάτω πλήκτρα ίδιος ήχος στις ίδιες ρυθμίσεις.

 

Τον ήχο στα πάνω πλήκτρα ψάχνω. Δεν μπορεί να βγει ίδιος ή πολύ κοντά; 

Επεξεργασμένο από broxopios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, broxopios είπε

Δεν μπορεί να βγει ίδιος ή πολύ κοντά; 

Όπως σου είπε και ο Dim, μιλάμε για δύο διαφορετικά VSTs, οπότε αποκλείεται να βγάλεις τον ίδιο ακριβώς ήχο και στα δύο. Χρησιμοποίησε ένα από τα δύο και για τα δύο manuals.

  • Ευχαριστώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Εισαι σιγουρος οτι εχεις τις ιδιες ρυθμισεις στο κατω; Δεν ειναι η ειδικοτητα μου το hammond, αλλα απο οτι καταλαβαινω το κατω manual στο gsi ειναι στο preset 2, το οποιο εχει εντελως διαφορετικες ρυθμισεις απο το lower του galileo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, manosx είπε

  Εισαι σιγουρος οτι εχεις τις ιδιες ρυθμισεις στο κατω; Δεν ειναι η ειδικοτητα μου το hammond, αλλα απο οτι καταλαβαινω το κατω manual στο gsi ειναι στο preset 2, το οποιο εχει εντελως διαφορετικες ρυθμισεις απο το lower του galileo

 

Ναι στη φώτο είναι λάθος γιατί όταν την έβγαλα τις είχα πειράξει λίγο. 

 

Απλά θεωρούσα ότι επειδή είναι εξομοιωτές αυτών των οργάνων, θα υπάρχουν και ρυθμίσεις να πετύχεις τον ήχο που θες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, broxopios είπε

Απλά θεωρούσα ότι επειδή είναι εξομοιωτές αυτών των οργάνων, θα υπάρχουν και ρυθμίσεις να πετύχεις τον ήχο που θες. 

Δεν υπάρχει ο "ένας και μοναδικός" ήχος Hammond που μια εταιρεία καλείται να εξομοιώσει. Η ήχος αυτός στηρίζεται σε πάρα πολλές παραμέτρους, με τις μισές τουλάχιστον από αυτές να μην προέρχονται από το Hammond όργανο. Ακόμα και αν αφαιρέσεις από τα δύο VST όλα τα εφέ, Leslie/Amp sims κλπ και συγκρίνεις τους δύο ήχους τελείως στεγνούς, και με την προϋπόθεση βέβαια να χρησιμοποιούν και οι δύο τα ίδια drawbar settings, πάλι θα ακούσεις διαφορές. 
Χρησιμοποίησε λοιπόν μόνο το ένα από τα δύο VST και για τα δύο manuals.

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, manosx είπε

 Κοιτα, οπως ακουω τον πρωτο ηχο, μου ακουγεται για transistor ηχο...

Hammond είναι και οι δύο, αλλά υποψιάζομαι ότι χρησιμοποιούν διαφορετικά drawbar settings, ή διαφορετικό amp sim ή organ model (new, vintage etc),  οπότε τζάμπα γίνεται η σύγκριση. Τζάμπα γίνεται η σύγκριση έτσι κι αλλιώς αφού μιλάμε για δύο διαφορετικά VST που δεν πρόκειται ποτέ να ακουστούν το ίδιο.

Επεξεργασμένο από Waterfall-K, mk2
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αυτο το galileo δεν εχει μονο το b3 που εξομοιωνει το vb3, αλλα εξομοιωνει και αλλα οργανα σε στυλ vox κλπ. Το πιο οργανο εξομοιωνει καθε manual το επιλεγεις στα expert settings.

 

 Ειμαι σχεδον βεβαιος οτι ο συγκεκριμενος ηχος δε θα ειναι b3, σε αντιθεση με το κατω manual που θα ειναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου