Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή πορείας....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

 

Αυτό το κάνεις και όταν πάτε για μπύρες?

Δεν πάω για μπύρες, αλλά για εσενα ευχαριστως

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 ώρες πριν, LK είπε

Εγώ θα ξανα τονίσω τη σημασία της ΣΥΜΦΩΝΙΑΣ.

Ξεκαθαρίζουμε με τον άλλο τί θέλουμε και τί συμφωνούμε.

 

Εγώ π.χ. αν έλεγα στον @dimsonic, πριν βγει στη σύνταξη λέμε,

Έλα βρε Δημήτριε λίγο στην Κοζάνη να μου κάνεις ένα τοπογραφικόν σε ένα οικόπεδο που κληρονόμησα από τον μακαρίτη τον πατέρα μου για να το πουλήσω.

 

Ερχόταν από Ζαλονίκη ο Δημήτριος , χωρίς να συμφωνήσουμε τίποτα, κουβαλούσε και αυτός τους θεοδόλιχους και τα λαπτόπια, καθόταν μετά μετρούσε από εδώ , μετρούσε απο εκεί....τεσπα....το έκανε το τοπογραφικόν.

 

Και μετά αφού μου το εκτύπωνε, μου έλεγε, ορίστε κυρ Λάκη μας, θέλω αυτά τα λεφτά για τη δουλειά μου.

 

Και μετά εγώ θα γυρνούσα και θα του έλεγα.

Στάσου ρε Δημήτριε, το ότι σε κάλεσα να κάνεις τοπογραφικό στην Κοζάνη , στο οικόπεδό μου, δε σου προσόφερε και εσένα οφέλη;

Δεν έκανες ταξιδάκι, και ξεκόλλησες από την καρέκλα του γραφείου;

Δεν είχες την ευκαιρία να δεις τη μαγευτική Δυτική Μακεδονία;

Δεν είχες αφορμή να φύγεις λίγο από τη γυναίκα σου;

Για να μην αναφέρω το αν ήσουν και λίγο μπερμπάντης θα γνωρίζεις και κάνα γκομενάκι -half way- στην Βέροια.

 

Άρα το πόσο κοστολογούμε τη συνεισφορά μας, τη δουλεία μας, την προσπάθεια μας και τι παίρνουμε ως αντιπαροχή γι ' αυτά, καλό είναι να τα συμφωνούμε ΡΗΤΑ και με ΣΑΦΗΝΕΙΑ εκ των προτέρων με τα άλλα συμβαλλόμενα με εμάς μέρη, άλλως θα βρισκόμαστε ΠΑΝΤΑ μπροστά στις περίεργες και άβολες συνθήκες που προηγουμένως εξιστορήσατε .

Λίγο παράταιρο το παράδειγμα. Η ουσια του θέματος εδώ είναι αν ένας ερασιτέχνης προσφέρει ή όχι υπηρεσία με την προσφορά του στον χώρο που φιλοξενείται κι αν αυτή θα μπορούσε να ανταποκρίνεται σε μία κάποια αξία. Εφόσον δεχτούμε πως η αξία αυτή υπάρχει, επαγωγικά πρέπει να δεχτούμε ότι μπορεί και να ανταλλαχτεί με κάποια άλλη αξία ή έστω με μέρος αυτής (basic economics). Πχ, με την αξία ενός εισητηρίου εισόδου ή κάποιου διαφημιστικού εσόδου. Ή έστω, με την αξία του να μη τον προσβάλλουν για τη συμμετοχή του (αξία ανεκτίμητη που θα 'λεγε και η διαφήμιση). 

Όταν ένας επαγγελματίας προσφέρει μια αντίστοιχη υπηρεσία, πρώτον δεν τίθεται ανάλογο ζήτημα και δεύτερον δεν είναι κάτι που απασχολεί την ουσία αυτου του thread. 

Η λεπτολογία επίσης γύρω από το νομικό πλαίσιο νομίζω ότι ενώ είναι σωστή τυπικά, αποτελεί εδώ την παρανυχίδα του όλου θέματος. Το ηθικό και το οικονομικό σκέλος είναι που συζητείται κυρίως. Τώρα όταν πας να παίξεις μια στο τόσο και περιμένεις να πιεις και τζάμπα δυο ποτά, δε θα κάτσεις να συντάξεις και συμφωνο συμβιωσης με τον άλλον, να είμαστε και λίγο ρεαλιστές.

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LK είπε

Δεν πάω για μπύρες, αλλά για εσενα ευχαριστως

 

Δεν μπορεί να είσαι τόσο large ρε φίλε, είναι σοβαρό έξοδο αυτό.

Που είναι το συμφωνητικό να διαβάσω τους όρους?

 

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

@kpeyos

Το έχω απαντήσει όλα αυτα.

Σε αντίθεση με τη δικη σου περίπτωση , το noiz έχει σαφείς κανονισμούς και τους αποδέχεσαι κατα την εγγραφή.

Είτε έχεις συνεισφορά , είτε όχι, τις διαφημίσεις θα τις δεις.

Αν έχεις κάποια οφέλη από την συνεισφορά, και αυτά καθορίζονται ήδη από πριν , και είναι π.χ. το κάρμα...και πως τα λένε.

 

Όχι έχω 1000 Post π.χ. και  ζητάω ό,τι θέλω ή το συμψηφίζω με τις υποχρεώσεις μου.

 

Άρα μην συγκρίνουμε τη δική σου ιστορία , που ήταν προϊόν  ασυνεννοησίας  και την κάνουμε προβολή  στο Noiz.

 

Επίσης και για τα ποτά απάντησα.

Ας κάνανε προφορική συμφωνία, εγω δεν είπα να πανε στον συμβολαιογράφο.

Ουτε αυτο το απλό δεν έγινε .

Ε , τότε , λογικό να επακολουθήσει και το μπέρδεμα.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kpeyos είπε

δεν είναι κάτι που απασχολεί την ουσία του thread

Ποια ακριβώς είναι αυτή;

Παρακαλώ, διατυπώστε σε τρεις γραμμές ή λιγότερες (καθ'ότι επί 32 σελίδες δεν έχει βγει άκρη).

  • Συμφωνώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
10 λεπτά πριν, kpeyos είπε



Η λεπτολογία επίσης γύρω από το νομικό πλαίσιο

Ποιό νομικό πλαίσιο και ποια νομικά;

Εδω αντιμετωπίζουμε συμφωνίες του επιπέδου

Μαμα: Γιωργάκη αν τακτοποιήσεις το δωμάτιό σου θα φας παγωτό.

Γεωργάκης: Ναι.

 

Και

1) Δεν το τακτοποιεί,

2) Το τακτοποιεί και δεν του δινει παγωτο μην πονεσουν τα λαιμά του.

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
15 λεπτά πριν, trolley είπε

Ποια ακριβώς είναι αυτή;

Παρακαλώ, διατυπώστε σε τρεις γραμμές ή λιγότερες (καθ'ότι επί 32 σελίδες δεν έχει βγει άκρη).

Η ουσία είναι ότι ο @dimsonic θεωρεί ότι παρείχε μία αξία στο forum και εφόσον την παρείχε, αυτή θα μπορούσε να είναι ανταλλάξιμη και η απάντηση του πρώην ιδιοκτήτη @Yannis Methenitis ήταν ότι εφόσον είναι ένας ερασιτέχνης που δεν θα τον πλήρωνε από μόνο του κανείς,  αυτά που γράφει δεν έχουν κάποια αξία, τουναντίον έχει μετατρέψει το forum σε ημερολόγιο. 

 

Κι ενώ μια απάντηση σαν την προηγούμενη του @LK πχ, (αλλά και πολλές άλλες που δώθηκαν κατά τη διάρκεια αυτών των νημάτων) θα μπορούσαν να κλείσουν το θέμα για εμένα, προσωπικά ασχολήθηκα γιατί θεωρώ ότι αν μη τι άλλο, η ελάχιστη αξία που έχει η ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ευγενής συμμετοχή στο forum είναι το να μη σε προσβάλλουν. Γιατί το "αυτά που γράφεις δεν έχουν αξία" πάνω σε σχεδόν οποιοδήποτε pretext, είναι προσβλητική αντιμετώπιση.   

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Ok λίγο παράταιρο το παράδειγμα γιατί η ουσια του θέματος που συζητείται εδώ αν ένας ερασιτέχνης προσφέρει ή όχι υπηρεσία με την προσφορά του στον χώρο που φιλοξενείται κι αν αυτή θα μπορούσε να ανταποκρίνεται σε μία αξία η οποία εφόσον δεχτούμε ότι υπάρχει, επαγωγικά πρέπει να δεχτούμε ότι μπορεί και να ανταλλαχτεί με κάτι άλλο ή έστω με μέρους αυτού. Πχ, με την αξία ενός εισητηρίου εισόδου ή κάποιου διαφημιστικου εσόδου.

Όταν ένας επαγγελματίας προσφέρει μια αντίστοιχη υπηρεσία, δεν τίθεται ανάλογο ζήτημα πρώτον και δεν είναι κάτι που απασχολεί την ουσία του thread δεύτερον. 

 

Ο ερασιτεχνης οταν παιζει πρεπει να εχει στο νου του την κατασταση κ τι μπορει να συναντησει.

Αν θελει να παιξει για το γουστο του ας το κανει

Αν θελει να παιξει γιατι τον συμφερει οικονομικα ας το κανει

Αν θελει να παιξει για εκθεση, γιατι θα ειναι καλο ή για αυτον ή για την μπαντα του ας το κανει

Εκει που θα πω να μην το κανει ειναι αν δε τον σεβονται. Η κατασταση που περιγραφεις εμπιπτει σε αυτη την κατηγορια για εμενα. Αν εμπιπτει σε καποια απο τις τρεις πρωτες για καποιον αλλο ας το κανει

Μονο προσοχη δεν αξιζει να εισαι μουσικος ερασιτεχνης ή μη κ να χαλιεσαι απο το πως σε αντιμετωπιζουν

 

Αυτο που κανει ο ερασιτεχνης προφανως κ αξιζει κ δεν τιθεται καν θεμα για αυτο. Κατι προσφερει. Ακομα κ στο παραδειγμα (απλοποιημενο) που καποιος μαγαζατορας/φορεας προωθει νεες μπαντες κ τους προσφερει ευκαιρια να παιξουν ζωντανα (ακομα κ για πρωτη φορα) ενω μπορει να μην ειναι ετοιμοι, ακομα κ τοτε λοιπον η μπαντα προσφερει κ αυτη στον μαγαζατορα/φορεα με το να υποστηριξει το θεσμο που ειτε εχει δημιουργηθει ειτε παει να δημιουργηθει. Αλλιως θα επρεπε ο μαγαζατορας ν'αρχισει να μαθαινει ενα οργανο κ να βρει αντιστοιχα κ αλλους να κανουν ενα σχημα ν'άνεβουν στο παρτερι. 

 

Φανταζομαι το ξερεις πως υπαρχει κοσμος που ψαχνει να βρει τετοια λαηβ κ να τα υποστηριξει (ειδικα οταν εισαι κοντα στα 20). Αρα ο μαγαζατορας το κανει γιατι θελει το μαγαζι του ν'αποκτησει τετοιο ονομα κ να ερθει κ αυτος ο κοσμος. Η ΚΝΕ απο την αλλη το κανει γιατι της ταιριαζει/επιβαλλεται να το κανει. Χωρις προσφερομενους μουσικους θ'αναγκαζε μελη της κ αυτη ν'αρχισουν να γρατζουνανε κ να παν να παιξουνε. Οποτε ναι προσφερει κ ο απειρος ερασιτεχνης κατι (το ο,τι του προσφερεται κιολας δε χρειαζεται να το συζητησουμε)

 

Ολα αυτα ομως αφορουν ηλικιες κοντα στα 20. Μετα ειναι λυμμενα. Παιζεις γιατι το θες κ ξερεις κ τι θα συναντησεις κ πως θα συμπεριφερθεις

 

Ο επαγγελματιας τωρα ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο

 

Ξερω πως αυτη η δευτερη? τριτη? πορεια που πηρε το θρεντ απο το παραδειγμα του @kpeyos ειναι αλληγορικη αλλα αφου το ρωτησε απαντω. Συν του οτι οσο καλη κ να ειναι η αλληγορια, απο την στιγμη που αναφερεται σε πραγματικα γεγονοτα αλλα διαφορετικες καταστασεις στα ματια μου δεν μπορει να ειναι συγκρισιμες

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Like 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη ρε παιδιά, να καταλάβω κι εγώ, γιατί με τις αναγωγές χάθηκα.

 

Δηλαδή ο dim είναι ερασιτέχνης μουσικός και ο Γιάννης είναι ο μαγαζάτορας που βάζει live?

Και πάει να πλερωθεί ο dim και του λέει ο Γιάννης "δεν σε πλερώνω ρε, αυτά που παίζεις δεν στέκονται επαγγελματικά, σε καμία πίστα δεν θα σε πλερώνανε γι' αυτά", κι ο dim του λέει "εγώ σου φέρνω κόσμο και κρατάω ζωντανό το μαγαζί", και του λέει ο Γιάννης "εσύ δεν παίζεις μουσική εδώ, την μελέτη σου κάνεις, το μαγαζί κρατιέται απ' τα ποτά που πουλάω", και μετά του λέει ο dim "αν δεν έφερνα εγώ κόσμο παίζοντας, δεν θα πούλαγες τα ποτά ασούμε" και του απαντάει ο Γιάννης "τώρα τι θες να σου πω να πλερώσεις κι εσύ τα ποτά?" και τότε ο dim διαμαρτυρήθηκε και μπήκε ο LK και ζήτησε να δει τα συμφωνητικά και του είπε ο dim ότι είναι προφορικά αλλά ο Γιάννης είπε ότι δεν υπάρχει ανάλογη συμφωνία, και τότε ....

 

Καλά το πάω μέχρι εδώ?

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1
  • Χαχα 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Η ουσία είναι ότι ο @dimsonic θεωρεί ότι παρείχε μία αξία στο forum και εφόσον την παρείχε, αυτή θα μπορούσε να είναι ανταλλάξιμη και η απάντηση του πρώην ιδιοκτήτη @Yannis Methenitis ήταν ότι εφόσον είναι ένας ερασιτέχνης που δεν θα τον πλήρωνε από μόνο του κανείς,  αυτά που γράφει δεν έχουν κάποια αξία, τουναντίον έχει μετατρέψει το forum σε ημερολόγιο. 

 

Κι ενώ μια απάντηση σαν την προηγούμενη του @LK πχ, (αλλά και πολλές άλλες που δώθηκαν κατά τη διάρκεια αυτών των νημάτων) θα μπορούσαν να κλείσουν το θέμα για εμένα, προσωπικά ασχολήθηκα γιατί θεωρώ ότι αν μη τι άλλο η ελάχιστη αξία που έχει η ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ευγενής συμμετοχή στο forum είναι να μη σε προσβάλλουν τουλάχιστον. Γιατί το "αυτά που γράφεις δεν έχουν αξία" πάνω σε σχεδόν οποιοδήποτε pretext, είναι προσβλητική αντιμετώπιση.   

Την αγένεια που την είδες ακριβώς.

Σου είπα ότι από άποψη νομικού ενδιαφέροντος ή πλαίσιου (όπως λες) αυτή ακριβώς την περίπτωση κλήθηκες να αντιμετωπίσεις....του "Γιωργάκη".

Θα μπορούσες να πεις στην είσοδο "ότι εγώ είμαι μέλος της μπάντας και δεν συμφωνήθηκε να πληρώσω εισιτήριο _ παρακαλώ ενημερώστε τον οργανωτή". Το ότι κουβαλήσεις ή το ότι θα παίξεις είναι μέρος της συμφωνίας σας την οποία αποδέχθηκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου