Προς το περιεχόμενο

Περί τεχνητής νοημοσύνης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, vrasidas27 είπε

@manosx νομίζω πως κατάλαβα από πού πηγάζει η διαφωνία μου στο πως τοποθετεισαι για το θέμα. (Φυσικά κ μπορεί να είμαι λάθος κ αν ναι συγγνώμη για αυτό)

 

Έχεις πολύ "μηχανική" θεώρηση για το που κοιτάει κ γιατί μιλάει κ η επιστήμη σήμερα.

 

Δυστυχώς η φιλοσοφία δεν έχει ακόμα αντιδράσει να μας δώσει μια άλλη προοπτική. Όχι τουλάχιστον με κάποιο μέγεθος όπως του Νίτσε πχ κ με νου τόσο καθαρό . Δυστυχώς δεν τα πρόλαβε όλα αυτά.

 

Κάποιες λοιπόν από τις σύγχρονες έρευνες, κάποιες από τις σύγχρονες θεωρίες, κάποιες από τις σύγχρονες υποθέσεις μιλάνε για σύμπαν πιθανοτήτων, μιλάνε για ασαφή πράγματα που τα προσεγγίζουμε μεν με ανώτερα μαθηματικά, είναι τόσο αφηρημένες έννοιες δε, που οποιαδήποτε προσπάθεια εκλογίκευσης τους (με σημερινή λογική) δεν έχει κανένα νόημα. Οπότε ή παρατάμε την πορεία τόσων χιλιάδων χρόνων που ο,τι παρατηρούμε, ο,τι "ξέρουμε" το αφήνουμε να γίνει κομμάτι του πολιτισμού μας κ να τον αλλάξει ή αυτή η λογική πρέπει να γίνει ευρύτερη, ίσως κ ν'αλλαξει. Ποιος θα το κάνει αυτό λοιπόν ο φιλόσοφος που πρέπει να του "εκλαικευσει" κάποιος επιστήμονας τα δεδομένα (άρα η άποψη του θα φέρει την ερμηνεία του επιστήμονα κ όχι τη δική του) ή ο επιστήμονας? Η μήπως ένας φιλόσοφος με υπόβαθρο ανώτερων μαθηματικών κ σύγχρονης φυσικής δηλαδή ένας φιλόσοφος επιστήμονας? Επιβάλλεται όπως κ να έχει να έρθουν πιο κοντά από ποτέ αυτές οι δύο φύσεις μας με πιο ειλικρινή τρόπο από ποτέ κ να κάνουν διάλογο κ να συνεργαστούν. Γιατί πλέον ο ένας είναι στα νερά του άλλου είτε το θέλουμε είτε μη κ πρέπει να κολυμπήσουμε. Τόσο απλά

 

Εκτός αν κάποιος δει κάτι κραυγαλέο που μας διαφεύγει τα τελευταία εκατόν κάτι χρόνια κ ή γυρίσουμε στα παλια ή πούμε mea culpa, σβήστε το, νέα πορεια

 

 Ειναι κατι το διαφορετικο τα φιλοσοφικα, ας τα πουμε ετσι, προβληματα που προκυπτουν απο τα πειραματα της κβαντικης φυσικης, και εντελως διαφορετικα τα προαιωνια ερωτηματα.

 

 Για τα πρωτα ναι, ενας επιστημονας- φιλοσοφος ισως να βοηθουσε. Αλλωστε και οι μεγαλοι επιστημονες δεν ειναι αμετοχοι της φιλοσοφιας, μια που λεμε για κβαντικη φυσικη,  ο Σρεντιγκερ ας πουμε εγραψε μεταξυ αλλων το η Φυση και οι Ελληνες κ.α. Και επιπλεον, στο επιπεδο που συζηταμε, κοσμολογια κλπ,  τα φιλοσοφικα εργαλεια χρησιμοποιουνται θελοντας και μη, κατι ξυραφια του Οκκαμ, κατι αρχες της μετριοτητας, οι θαυμασιοι ανθρωποι που βρισκονται στο bleeding edge της επιστημης χρησιμοποιουν οτι μπορουν και πολυ καλα κανουν.

 

 Αλλα για να μπεις σαν ταυρος εν υαλοπωλειο να τα διαλυσεις ολα στα μεγαλα προαιωνια ερωτηματα, ε δεν μπορεις να το κανεις. Σε αυτην την παλεστρα πεφτει ξυλο χιλιετιες τωρα, εσενα περιμεναν ρε Χοκινγκ να τους διαφωτισεις; 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας παρακολουθώ με ενδιαφέρον.

Είναι πολύ ωραίο να μιλάτε έτσι, ήρεμα και πολιτισμένα, σαν μεγάλοι άνθρωποι.

  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, manosx είπε

 

 Αλλα για να μπεις σαν ταυρος εν υαλοπωλειο να τα διαλυσεις ολα στα μεγαλα προαιωνια ερωτηματα, ε δεν μπορεις να το κανεις. Σε αυτην την παλεστρα πεφτει ξυλο χιλιετιες τωρα, εσενα περιμεναν ρε Χοκινγκ να τους διαφωτισεις; 

Έτσι όπως το θέτεις συμφωνώ. 

Πάντα όμως θα υπάρχουν κ άλλα ερωτήματα. Ο,τι κ να βρει η επιστήμη. 

 

Τώρα για τον Χώκινγκ σαν πολύ αξία δώσαμε στις μη επιστημονικές εικασίες του. Στα γκλοριφαηντ ετζουκεητηντ γκεσ του. Πολύ μαυρίλα. Μια θεώρηση που προβάλλει παντού γύρω του όλα τα χειρότερα στοιχεία της ανθρωπότητας από εξωγήινους μέχρι όπου θες. 

 

Δεν ξέρω αν το έκανε για την πολυφωνία του θέματος, για να μην ακούμε μόνο τα Νιού Εητζ παραμύθια που έλεγες κ εσύ κ να μην είμαστε ανυποψίαστοι, αλλά είχε απόλυτη, κατάμαυρη άποψη για πολλά θέματα 

  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Σας παρακολουθώ με ενδιαφέρον.

Είναι πολύ ωραίο να μιλάτε έτσι, ήρεμα και πολιτισμένα, σαν μεγάλοι άνθρωποι.

Έλα έξω ρε!

  • Χαχα 5

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν διάβασα ακριβώς τί λέτε για τη θρησκεία, μπορεί να μαι και εκτός θέματος, αλλά η μάνα μου , που ήταν και είναι της θρησκείας, μου βρήκε το καλλίτερο βύσμα στον στρατό.......με διαφορά.

 

Ο Πατέρας μου, που δεν ήταν , ήταν των επιστημών και των εγκόσμιων.....μια τρύπα στο νερό έκανε.

 

Του είχα αναθέσει τη μετάθεση μου, μου το έπαιζε μέσα στα πράγματα, ορθολογιστής και τα τοιαύτα, .......και κόντευα να απολυθώ και τζίφος.

 

Σε όλη αυτή τη διάρκεια παρακολουθούσε η μάνα μου, και μου έλεγε διστακτικά....."έχω μια φίλη που πάμε μαζί στην εκκλησία....μου είπε να σε βοηθήσει....έχει τον γιό της....παρτον τηλέφωνο".

"Τι βαθμό έχεις ο γιος της;", τη ρωτάω .

"Δεν ξέρω από αυτά" μου λέει, "θα τη ρωτήσω".

 

Για να μην τα πολυλογώ, ήταν επισμηναγός τότε (ταγματάρχης),

 

Άσε ρε μάνα της λέω, ο πατέρας μου με τις "γνωριμίες " του και κάτω από ταξίαρχο δεν έβαλε....και ενάμιση χρόνο τίποτα (20 μήνες ήταν τότε η θητεία).

...Η μάνα μου επέμενε και μου λεγε , μα πάρε τον γιο της φιλενάδας μου , καθόμαστε στο ίδιο στασίδι στην εκκλησία κάθε μέρα, και επιμένει και αυτή.

........Τεσπα , turns out ότι ο  γιος της φιλενάδας ήταν ο υπασπιστής τότε του Αρχηγού ΑΤΑ  (Αρχηγείο Τακτικής Αεροπορίας) και τον πήρα πρωί και μου βγάλε τη μετάθεση ...μεσημέρι.

 

Από τότε κλονίστηκε και εμένα η πίστη μου στις επιστήμες.....και ενισχύθηκε στη θρησκεία.

 

  • Χαχα 10
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mixolydianb9b13 είπε

Όποιος είναι κατηγορηματικός πως δεν υπάρχει Θεός, απλά ας το αποδείξει.

Δεν κάνεις εσύ την αρχή που είσαι κατηγορηματικός ότι υπάρχει, να μας αποδείξεις την ύπαρξη του? 
Αν δεν μπορείς να αποδείξεις με λογικά επιχειρήματα, αντικειμενικές και επαρκείς αποδείξεις τους ισχυρισμούς σου για την ύπαρξη οποιασδήποτε υπερφυσικής ή μη οντότητας (θεοί, νεράιδες, καλικάντζαροι, εξω/εσωγήινοι, τέρας του Λoχ Νες, Γέτι, τελχίνες, Ολύμπιοι, διαβόλοι/τριβόλοι, μονόκεροι, κράκεν, ξωτικά, βρυκόλακες, άγγελοι, φαντάσματα κλπ👽), το να ζητάς απ'τους άλλους να απορρίψουν αυτούς τους ισχυρισμούς μόνο ως ανέκδοτο εκλαμβάνεται.

Αποδείξεις πρέπει να φέρουν αυτοί που ισχυρίζονται ότι ένας ασπρομάλλης μπάρμπας με μακρύ μούσι δημιούργησε το σύμπαν, και ο οποίος τη μόνη δουλειά που κάνει είναι να προσέχει τη ζωή μας και αν κάνουμε (και πόσες) αμαρτίες, έτσι ώστε να μας την πει (ή να μας επιβραβεύσει) μετά θάνατον, όχι αυτοί που αμφιβάλουν για την ύπαρξη του. Το βάρος της απόδειξης πέφτει πάνω σου λοιπόν.

Υπάρχει περίπτωση αυτό που πιστεύεις να αποδειχτεί αληθινό αύριο, σε ένα μήνα, σε 10,000 χρόνια. Ώσπου να γίνει αυτό όμως, επέτρεψε σε κάποιους από εμάς να το θεωρούμε μια ακόμα εικασία.

 

image.png.074111d4d8e3eb98339e9f26d13ac252.png

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Δεν κάνεις εσύ την αρχή που είσαι κατηγορηματικός ότι υπάρχει, να μας αποδείξεις την ύπαρξη του? 
 

 

Δεν κατάλαβες γρι από όσα έχω γράψει εδώ. Δεν είμαι κατηγορηματικός για τίποτα, και ακριβώς αυτό κατακρίνω.. Όποιον ειναι τόσο γραφικός μέσα στην ασημαντότητα του, που ειναι ικανός να ισχυριστεί πως κατέχει την απόλυτη αλήθεια σε σχέση με τη δημιουργία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεχτείτε τη δημιουργία του σύμπαντος και τη ζωή στη γη ως μια γενναιόδωρη πράξη, μια πράξη αγάπης του Θεού μας που μας έπλασε καθ' εικόνα και ομοίωση.

 image.jpeg.c7a865a50ca1c29d859c9c4f63b13ad8.jpeg

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι είναι αθειστες κάνουν πολύ καλά διότι έχουν μια στρεβλη άποψη για το τι θεωρούμε ότι είναι ο Θεός οπότε καλά κάνουν και δεν πιστεύουν διότι θα πίστευαν σε κάτι λάθος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου