Προς το περιεχόμενο

Ηχοαπορροφηση τοιχου πισω απο studio monitors


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!

Το δωματιο ειναι χοντρικα 3χ4, τα monitors ειναι τα Adam T7V με πισω bass reflex.

Γενικα δεν εχω πολυ χοντρα θεματα με τον ηχο με εντελως μηδενικη προετοιμασια του δωματιου, εχει ομως επιπλα, καναπεδες κλπ.

Αποφασισα να διορθωσω μονος οτι μπορω και σαν πρωτο βημα σκεφτομαι να βαλω αφρωδες ηχοαπορροφητικο πισω απο τα ηχεια, τα οποια

με πολυ ζορι καταφερα να απεχουν μολις 20 cm απο τον πισω τοιχο.

Εχω ηδη παρει δυο κομματια του ενος τετραγωνικου μετρου με σχημα μικρης "αβγοθηκης", παχους 4 cm.

 

H ερωτηση ειναι η εξης:

 

Να καλυψω ΟΛΟ τον τοιχο με δυο τετραγωνικα υλικου οπως εχω σκεφτει, ή

 

Να καλυψω μονο το πισω μερος του καθε ηχειου αφηνοντας κενο το μεσαιο τμημα, γιατι διαβασα καπου πως αυτο βοηθα

στην διασπορα των υψηλοτερων γενικα συχνοτητων;

 

 Ενα θεμα που σιγουρα υπαρχει ειναι οτι εχω μια ενισχυση γυρω στα 200 hz, πραγμα που διαπιστωσα ακουγοντας συγκεκριμενα κομματια

με τα ιδια ηχεια σε χωρο φιλου, διαμορφωμενο σωστα ηχητικα.

Εννοειται οτι μετα απο αυτο θα ακολουθησουν diy πανελ και μπασοπαγιδες.

 

Τα φωτα σας !

 

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως στην μέση μπαίνουν διαχυτές.Εκτός απο το πίσω μέρος του ηχείου,πρέπει να δείς και το πλάγιο μέρος του,εφόσον είναι μικρό το δωμάτιο,ώστε να τοποθετήσης και εκεί απορρόφηση για τις αντανακλάσεις.

Λιγο μεγάλο δεν είναι το 7αρι για 3χ4 δωμάτιο?Το μπάσο χρειάζετε μια σχετική απόσταση.Εχει μέσα και έπιπλα και καναπέδες.Πες μου βρέ θηρίο πως τα χώρεσες όλα εκεί μέσα.

Μήν κάνεις τίποτα μόνος σου,φώναξε κάποιον που έχει γνώσεις πάνω στο θέμα,γιατί θα τα κάνεις χειρότερα.Τα μόνα που σίγουρα θα χρειαστείς είναι ένα ασύρματο ποντίκη και πληκτρολόγιο και ένα αδιάβροχο,γιατί σωστή μίξη εκει μέσα δέν γίνετε,θα χρειαστεί να βγείς στο μπαλκόνι.

Αν ακούς δυνατά,βάλε απο πίσω κανένα χοντρό πάνελ και να φοράς πάντα κράνος!

 

Στα ίδια με εσένα είμαι τώρα και έναν χρόνο,απλά με 5άρια.Η αποψή μου,πίσω και πλάγια βάλε μόνο.Είναι μικρός ο χώρος.Οσους  είδα και προσπάθησαν να κάνουν κάτι σε τέτοιους χώρους και ξοδεύτηκαν,κατέληξαν σε dead room.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση.

Οσο για το πως τα χωρεσα.... μετραγα επι μερες, το γραφειο μηκους 2.20 Χ 80 cm το πηρα ετοιμο και επρεπε να βρω μερος να το προσαρμοσω γιατι υπαρχουν δυο πορτες και ενα καλολιφερ, τριθεσιος καναπες ( μπολικη ηχοαπορροφηση), ντουλαπα γεματη ρουχα, συρταριερα και στενομακρο ντουλαπι με εργαλεια.

Ο ηχος γενικα ειναι καλος χωρις μεγαλα προβληματα.

Για τις πλαγιες αντανακλασεις θα μπουν πανελ με το γνωστο κολπο με το καθρεφτακι, αργοτερα μπασοπαγιδες και επειτα ενα πανελ κρεμαστο απο το ταβανι να καλυπτει το τριγωνο μεταξυ των ηχειων και εμενα.

Ολα με ψαξιμο και πειραματισμο, να περναμε και ευχαριστα την ωρα μας !

Οσο για διαχυτες μεταξυ των ηχειων, υπαρχει καμια προταση, καποια υλικα για DIY?

  • Like 1

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε,απο ξύλο,αλλα μπές να ψάξεις να δείς και κατασκευές diy στο youtube.

Κανε οτι σε ευχαριστεί.Ετσι και αλλιώς το χόμπι σου κάνεις.Απλά πρόσεξε εκει μέσα στο ντουλάπι με τα κατσαρολικά και τα εργαλεία που έχεις,μην βαράνε στον ρυθμό της σάμπας οταν ακούς λίγο πιο δυνατά.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα χα, οχι δεν ακουω ποτε δυνατα. Τα ηχεια ειναι ανοιγμενα στο μισο και η καρτα ηχου ανοιγει το πολυ μεχρι το μισο, εχω μαθει να κουω χαμηλα γενικοτερα, και απο ηχεια και με τα ακουστικα.

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Κατά τη γνώμη μου μην βάλεις καθόλου ρικοφον. Δεν έχει ίχνος απορρόφησης στα μπάσα. είναι πολύ stiff υλικό. 
 

Δεν αρκεί να απορροφήσεις μόνο ψιλές συχνότητες. Θέλεις broadband απορρόφηση. 
 

ειτε πάρε έτοιμα πάνελ, είτε βάλε γυαλοβάμβακα. Μπορείς να βάλεις και πετροβαμβακα αλλά μέχρι 10cm γιατί μετά αρχίζει και γίνεται reflective. 
 

 

 

https://www.bigfootsound.com | Studio Ηχογραφήσεων | Metal, Rock, Jazz, Acoustic, Electronic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί να απαντήσει τώρα.Το τηλέφωνο είναι στο γραφείο και αυτός κρέμεται απο το ταβάνι σαν το σπάιντερμαν για να καρφώσει το τρίγωνο.

Το μπάσο σε ενα 3χ4 δωμάτιο,δεν το ακούει ποτέ αυτός που είναι μέσα.Το ακούει η γειτονιά.Αυτο λέει η ελληνική παράδοση.

Αν γράφει και epic metal,o πετροβάμβακας και υαλοβάμβακας εκτός απο καλύτερη απορρόφηση στις χαμηλές συχνότητες,θα του επιφέρουν και περισσότερες πιθανότητες να επιζήσει σε περίπτωση που δεχτεί επίθεση απο τους δράκους της Καλίσι.

Επεξεργασμένο από MGs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου