Προς το περιεχόμενο

Partition & windows


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά για την registry (και όχι μόνο) θα σου πρότεινα το advanced system optimizer

 

Έχεις δοκιμάσει κι άλλα;

πχ σε σχέση με το Tuneup utilities (αν το έχεις τεστάρει) τι λέει;

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ δεν ξέρω τι λέει σε σχέση με αυτό, καθώς μου το πρότεινε το κομπιουτεράδικο της γειτονιάς μου, το έβαλα και δεν ασχολήθηκα με τίποτε άλλο, καθώς με τα αποτελέσματα που είχα, δεν το θεώρησα σκόπιμο

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν στον ιδιο δισκο με τα windows βαλω μονο τις βιβλιοθηκες ηχων (libryries)

των προγραμματων και σε αλλον τα instal ,αυτο παιζει ρολο στην ταχυτητα;

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να κάνεις το ανάποδο! Να φορτώνει δηλαδή τους ήχους από άλλο δίσκο, θα δεις μια βελτίωση στην ταχύτητα.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ δεν ξέρω τι λέει σε σχέση με αυτό' date=' καθώς μου το πρότεινε το κομπιουτεράδικο της γειτονιάς μου, το έβαλα και δεν ασχολήθηκα με τίποτε άλλο, καθώς με τα αποτελέσματα που είχα, δεν το θεώρησα σκόπιμο[/quote']

 

ΟΚ, σ' ευχαριστώ.

 

Καλύτερα να κάνεις το ανάποδο! Να φορτώνει δηλαδή τους ήχους από άλλο δίσκο' date=' θα δεις μια βελτίωση στην ταχύτητα.[/quote']

 

+1

 

Μια που μιλάμε πλέον για το σωστό software στήσιμο (και τη συντήρησή του) κι επειδή αναφέρθηκε και το defragment, μη χρησιμοποιείτε το defragment tool των windows. Βάλτε το Diskeeper και θα βρείτε την υγειά σας. :wink:

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν έχεις την δυνατόητα 2 σκληρών δίσκων στον ένα να εγκαταστήσεις τα windows και στο άλλο να σώζεις ότι φτιάχνεις έτσι και εάν "χτυπήσει" ο δίσκος δεν θα χάσεις πράγματα για τα οποία έχεις αφιερώσει ώρες δουλειάς.

 

και αν "χτυπήσει" ο δίσκος που έχει σώσει τη δουλειά του??? :P :lol:

 

Μάλλον το συχνό back up σε cd-dvd είναι η καλύτερη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) english, εκτός των παραπάνω να τονίσω κι αυτό που έγραψε ο hindmost πόσο μάλλον όταν θες να διαβάσεις κάποια διαδικασία στο internet

προσωπικά με εκνευρίζει μόνο και μόνο που βλέπω κάποιους περιγραφικούς όρους στα ελληνικά - σε pc στις γραμματείες φυσικά...

 

2) για το registry, χειροκίνητα αν θες να σβήσεις/διορθώσεις κάτι μικρό δεν υπάρχει πρόβλημα αν ξέρεις τι κάνεις (μάλλον καλύτερα αν έχεις διαβάσει τι πρέπει να κάνεις) αλλά σε μεγάλα προγράμματα δεν νομίζω ότι είναι τόσο απλό και δε μιλώ μόνο για το reg, καταρχήν υπάρχουν dependencies

 

3) για το "χτυπήσει", οι πιθανότητες να υπάρξει πρόβλημα στο δίσκο που δεν δουλεύει το os πιστεύω είναι μικρότερες και ουσιαστικά είναι και ακόμη μικρότερες οι πιθανότητες το πρόβλημα που θα υπάρξει να το αντιληφθείς/να σε εμποδίσει κάπου

εάν "χτυπήσει" αυτός που κάνει boot τότε αφού δεν έχεις τα αρχεία εκεί μπορείς να του κάνεις ότι θες ή format ή αντικατάσταση ή οτιδήποτε χωρίς να χρειάζεσαι backup τα αρχεία που σε ενδιαφέρουν αφού θα είναι ήδη στον άλλο hd

 

4) για το backup ξέχνα το, τουλάχιστον αν μιλάμε για μεγάλα μεγέθη

τα χρήματα για cd-dvd και η απόδοση δε νομίζω ότι συγκρίνονται με το να πάρεις extra σκληρούς, δλδ εγώ αυτό προτείνω πάρε extra hd, usb ίσως

 

---

κάτι άλλο, υποθέτω πως το γνωρίζεις αλλά anyways

αν έχεις τη δουλειά σου στο pc τότε ένα κομμάτι του υπολογιστή που αξίζει να επενδύσεις σε αυτό κάποια στιγμή είναι ένα καλό τροφοδοτικό

αυτό γιατί ναι μεν κάθε κομμάτι μπορεί να παρουσιάσει πρόβλημα, να δημιουργεί επί τόπου πρόβλημα σε άλλα, να μη συνεργάζεται κλπ αλλά το τροφοδοτικό μπορεί να καταστρέψει/δημιουργήσει μόνιμο πρόβλημα στα υπόλοιπα (κυρίως τους σκληρούς)

δυστυχώς έχω πολύ μεγάλη εμπειρία σε αυτό και γιαυτό το λόγο σε συμβουλέυω, τα τροφοδοτικά που πεθαίνουν παίρνουν μαζί τους κι άλλα κομμάτια...όπως λέει και ο ποιητής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου