Προς το περιεχόμενο

Greece's Eurovision 2024 - Μια νέα εποχή για το ελληνικό τραγούδι - Μετα-Τραπ εποχή


Άγιος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
1 λεπτό πριν, noe13 είπε

Δεν έχω χασει τα τελευταία 15χρ σίγουρα... 

Με εντυπωσιάζεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fenderiarhs είπε

μπροστα στο υποκουλτουροειδες ξερατο της εικονας.

 

Πολλά και βαρύτατα συμπεράσματα έβγαλες αγαπητέ, από ένα βίντεο-κλιπ ενός ποπ τραγουδιού. Αν πάντως σε ενδιαφέρει (και αν κρίνουμε από τα reactions που βλέπω τις τελευταίες ώρες), αυτή περίπου είναι η εικόνα που εκπέμπουμε στο εξωτερικό, όταν βέβαια δεν πετάμε πέτρες σε πρεσβείες και όταν δε στέλνουμε τη μαντάμ Μέρκελ στο σπίτι της ενώ ζητάμε δανεικά και όταν δεν κλείνουμε τους ίδιους μας τους δρόμους, και όταν δεν σκοτωνόμαστε σα τα ζώα στην άσφαλτο. Δηλαδή,  παίζει να είναι και η καλή μας όψη αυτή στο βίντεο.

 

Υπάρχει και άλλη Ελλάδα; Βεβαίως, αλλά όσο περιορίζεται στην κριτική και μόνο, είναι σα να μην υπάρχει (να και το δικό μου βαρύ συμπέρασμα).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενοχλει καθεαυτο το βιντεο κλιπ καθως εθνικον το αληθες, και οπως ηδη ειπα δειχνει μερος της καθημερινοτητας, αλλα με ενοχλει σφοδρα η ,πολυ συγκεκριμενης στοχευσης, αποψη οτι αυτο ειμαστε και οτι ετσι εχουν τα πραγματα.

 

Και παρεπιπτοντως σε πληροφορω, οχι οτι το χρειαζεσαι βεβαια, οτι δεν ξερω αν αυτη ειναι η εικονα που εκμπεμπουμε στο εξωτερικο, παντως οι πολιτες εξωτερικου δεν εχουν καθολου αυτη την εικονα για εμας. Αρα ειτε τους κοροιδεψαμε παρουσιαζομενοι σε αυτους ως κατι καλυτερο απο αυτο που ειμαστε (πραγμα δυσκολο εφ'οσον ειμαστε τοσο κατσαπλιαδες οσο θελει να πιστευει το βιντεο) ή  μοιραια τοτε δεν ειμαστε αυτο που το το βιντεο  πιστευει οτι ειμαστε. Το γνωριζω εξ, ιδιων, αλλατο αποδεικνυει και η πραγμαιτκοτητα αλλιως θα επισκεπτονταν ή θα διαλεγαν ως τοπο διαμονης την Καλκουτα, η το Καρατσι, η τη Βαγδατη.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fenderiarhs είπε

Και παρεπιπτοντως σε πληροφορω, οχι οτι το χρειαζεσαι βεβαια, οτι δεν ξερω αν αυτη ειναι η εικονα που εκμπεμπουμε στο εξωτερικο, παντως οι πολιτες εξωτερικου δεν εχουν καθολου αυτη την εικονα για εμας. Αρα ειτε τους κοροιδεψαμε παρουσιαζομενοι σε αυτους ως κατι καλυτερο απο αυτο που ειμαστε (πραγμα δυσκολο εφ'οσον ειμαστε τοσο κατσαπλιαδες οσο θελει να πιστευει το βιντεο) ή  μοιραια τοτε δεν ειμαστε αυτο που το το βιντεο  πιστευει οτι ειμαστε. Το γνωριζω εξ, ιδιων, αλλατο αποδεικνυει και η πραγμαιτκοτητα αλλιως θα επισκεπτονταν ή θα διαλεγαν ως τοπο διαμονης την Καλκουτα, η το Καρατσι, η τη Βαγδατη.

 

Δεν ξέρω ποιο ακριβώς κομμάτι του βίντεο σε ενόχλησε και λες ότι "δεν είμαστε αυτό". Πραγματικά, θα προτιμούσα να ξέρω. Όποιο και αν είναι όμως, σε σχέση με τις άλλες περιοχές που ανέφερες παραμένουμε μία χώρα της ΕΕ, όπου είναι αναμενόμενο ένα μίνιμουμ (ή μάξιμουμ) ποιότητας υπηρεσιών, ασφάλειας, συνεργασίας. Να λοιπόν λόγοι για να μας προτιμούν, πολύ χειροπιαστοί.

 

Απ' την άλλη, σίγουρα δεν είμαστε φορείς αρχαίου ελληνικού πνεύματος, αρωγοί της κουλτούρας που υπήρχε στην περιοχή πριν ένα αιώνα (στην οποία αναφέρθηκες) και σίγουρα έχουμε ένα σοβαρότατο πρόβλημα ταυτοποίησης (μουσικής ή άλλης) οπότε μοιάζουμε αρκετά στο εννέα συνθετών τραγούδι της Σάττι.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, Nestoras είπε

Βλέπω να δημιουργείται στρατιά τατατάδων όπως τότε οι γιεγιέδες από το She loves you yeah, yeah, yeah.

Εσύ "Αργύρη Ζήλε" του τίμιου forum μας, νομίζω ότι δεν έχεις εκφράσει άποψη για το άσ(θ)μα...

Θα έχεις κάποια... συμμετοχή στην ελληνική αποστολή και δεν εκφέρεις άποψη;  Κάτι σαν the Greek liaison, καθότι έχεις τα κονέ σου στο Sweden; 🤔

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, trolley είπε

Απ' την άλλη, σίγουρα δεν είμαστε φορείς αρχαίου ελληνικού πνεύματος, αρωγοί της κουλτούρας που υπήρχε στην περιοχή πριν ένα αιώνα

 

 

Οχι βεβαια ,( για να μην παρεξηγηθω).

 

Ποιο κομματι του βιντεο; Αυτουσιο το βιντεο.

Επεξεργασμένο από fenderiarhs
  • Like 1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λοιπόν δεν άντεξα.

Θα σχολιάσω.

@Terry RoscoeBeck5

Μου άρεσε πολύ το video από την Κορομηλά.

Ο Σαξοφωνίστας - πληκτρας δεν δένει με την μπάντα.

Οι άλλοι όλοι, Εσύ, ο Μανουσέλης ......ο Ντραμμερ (δεν ξέρω ποιος είναι- αλλά το χε) , ακόμα και ο Ρακιντζής πολύ ωραίοι.

Σαν να έβλεπα White Lion της εποχής.

 

 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, trolley είπε

Δεν ξέρω ποιο ακριβώς κομμάτι του βίντεο σε ενόχλησε και λες ότι "δεν είμαστε αυτό". 

Έλα ντε....εγώ ανθρώπους να χορεύουν,να τρώνε ελληνικά φαγητά και να διασκεδάζουν βλέπω σε ταβέρνες και μαγερικα στα πέριξ της Ομόνοιας με ζουρνάδες και τουμπερλεκια.

Εντάξει του χρόνου να το κάνουμε στο Μέγαρο με υπόκρουση Βιβάλντι και βολαβαν...για να βγούμε πΓιο πολιτιΖμενοι

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Εσύ "Αργύρη Ζήλε" του τίμιου forum μας, νομίζω ότι δεν έχεις εκφράσει άποψη για το άσ(θ)μα...

Θα έχεις κάποια... συμμετοχή στην ελληνική αποστολή και δεν εκφέρεις άποψη;  Κάτι σαν the Greek liaison, καθότι έχεις τα κονέ σου στο Sweden; 🤔

 

Έχουμε κλείσει εισητηριο για Malmoe φιλωΟυζ,θα πάμε μαζί.

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
19 λεπτά πριν, LK είπε

.ο Ντραμμερ (δεν ξέρω ποιος είναι- αλλά το χε)

Ο διαβόητος Mark Cross- Metalium, Helloween, Kingdom Come, Firewind, Magna Carta και άλλοι πολλοί...

  • Ευχαριστώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου