Προς το περιεχόμενο

Mark Knopfler's Collection @ Christies


odis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Έφτασε... Αρχίζουμε τα υπογλώσσια 😄

 

Εεεεεεε... η '83 592Χ στο σφυρί και η '59 550Χ στο σφυρί; 🙄

Όντως για υπογλώσσια... Άβυσσος η ψυχή του bidder.


Αυτό ήταν σίγουρα απο τις μεγάλες εκπλήξεις, προφανώς η reissue είναι (απο πλευράς Knopfler) πιο σημαντική ιστορικα απο την original '59 (που έχει και αυτη δηλαδη ενα καποιο star power, δικια του είναι και έχει δισκογραφία) αλλά το ότι θα την ξεπερνάγε στο σφυρί είναι απ'τα άγραφα. 

 

Εdit γιατι έμπλεξα τα μπούτια μου, δεν την ξεπέρασε αλλά πλησίασε πολυ.

Επεξεργασμένο από odis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
11 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Έφτασε... Αρχίζουμε τα υπογλώσσια 😄

 

Εεεεεεε... η '83 592Χ στο σφυρί και η '59 550Χ στο σφυρί; 🙄

Όντως για υπογλώσσια... Άβυσσος η ψυχή του bidder.

Σιγα τις LP .

Κάτι τέτοιες τις έχει ο Μποναμάσα για να λέει τα κάλαντα.😆

  • Χαχα 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Άκου

22 λεπτά πριν, odis13 είπε


Αυτό ήταν σίγουρα απο τις μεγάλες εκπλήξεις, προφανώς η reissue είναι (απο πλευράς Knopfler) πιο σημαντική ιστορικα απο την original '59 (που έχει και αυτη δηλαδη ενα καποιο star power, δικια του είναι και έχει δισκογραφία) αλλά το ότι θα την ξεπερνάγε στο σφυρί είναι απ'τα άγραφα. 

 

Εdit γιατι έμπλεξα τα μπούτια μου, δεν την ξεπέρασε αλλά πλησίασε πολυ.

Και εμένα με έμπλεξε γιατί η κυριουλα είπε 550 X αλλά στον κατάλογο έγραψαν 692Χ. Πάντως περίμενα να δούμε κάνα κύριο, αλλά και τόσα δεν τα λες λίγα.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Terry RoscoeBeck5 είπε

Και εμένα με έμπλεξε γιατί η κυριουλα είπε 550 X αλλά στον κατάλογο έγραψαν 692Χ. 

 

£550,000 ειναι το hammer price, η τιμή που έκλεισε το αντικείμενο. Ο λογαριασμός που θα πληρώσει ο ασθενής είναι το hammer price + 26% buyers premium, οποτε πάει στα £692,000. Για αυτό και στον κατάλογο λέει "Price Realised", αναγράφουν την τελική τιμή με το premium μέσα.


Το οποίο τώρα που το κοιτάω, παίζει να μήν είναι τελικό τελικό γιατί νομίζω ότι δεν περιλαμβάνει ΦΠΑ, οπότε υπολόγισε και ενα 20% πανω στο 26% αν όντως δεν ειναι μέσα.

 

Αουτς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@LK Και σου το είπα, μην μπιντάρεις μανιωδώς, θα την φτάσεις στον θεό και θα είναι κρίμα...

 

GBP 20,160 a... balalaika; ΟΚ είπαμε, υπάρχουν αρρωστάκια, αλλά a... balalaika;

Εντυπωσιακές και οι επιδώσεις των "φσιτ- μπόινγκ" κούτσουρων - EKO, Teisco κλπ- που στο Μοναστηράκι τις αγόραζες με 20 - 50 ευρώ (και πολλά λέω) 😄 Τι είχαμε κάτω από την μύτη μας και δεν τις εκτιμούσαμε ένα πράγμα...

 

EDIT: Στο... Βιλαμπάχο ακόμα μπιντάρουν (21:06) και έχουν μείνει ακόμα καμιά 40 lots 😮

Αυτό δεν είναι δημοπρασία, είναι το Μπεν Χουρ...

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν πάμε καλά!! Και δεν πάμε καλά γενικά ως σκεπτόμενα όντα... 

Φαίνεται ότι υπάρχει υπερβολικά μεγάλη ποσότητα συσσωρευμένου χρήματος και φάνηκε πολύ σε αυτή τη δημοπρασία, αφού έφυγαν κομμάτια που δεν έχουν καμμία συλλεκτική αξία, σε υπερβολικές τιμές, μόνο και μόνο για να την δείχνει στους φίλους του ο νέος ιδιοκτήτης, που προφανώς και είναι άσχετος και μάλλον δεν ξέρει ούτε να παίζει!

Αυτός που ξέρει να παίζει-να ακούει και να διαλέγει (βλέπε Bonamassa), δεν αγοράζει τη σαβούρα που πουλήθηκε σε αυτό το auction.

Τώρα τι να πείς για κάποιον που δίνει 35Κ-40K +... για ένα κούτσουρο ΕΚΟ ή TEISCO, που τις είχαμε πιτσιρικάδες και ντρεπόμασταν όταν ο δίπλα μας κρατούσε καμμιά Ibanez ή στην καλύτερη περίπτωση Gibson! 

Βέβαια, που να δείτε τι γίνεται στις δημοπρασίες αυτοκινήτων! Εκεί κι αν έχει χαθεί η μπάλα

Επεξεργασμένο από makam
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 λεπτά πριν, makam είπε

αφού έφυγαν κομμάτια που δεν έχουν καμμία συλλεκτική αξία, σε υπερβολικές τιμές

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Διότι πέρα απ' την πλάκα που κάνουμε, 126.000 λίρες (147.554 ευρώ) για μια Knopfler strat του... 2013 είναι η επιτομή των πεταμένων χρημάτων. 

Δηλαδή, ο κόσμος να γυρίσει τούμπα, αυτά τα λεφτά αν πας να την πουλήσεις δεν θα τα πάρεις με την καμία.

Είναι μια signature strat του 2013, από αυτές που του έδωσε η Fender, δεν έπαιξε πουθενά για να είναι σε κάποια "θρυλική" ηχογράφηση (όπως έγινε με την '83 LP του money for nothing που τίναξε την μπάνκα στον αέρα), είναι απλά μια κιθάρα από τις πολλές που είχε στην κατοχή του.

 

Και δεν λέω, να πληρώσεις (και να χρυσοπληρώσεις) το βίτσιο σου, αλλά να έχει ένα point.

 

  • Συμφωνώ 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πει τραγούδια με νόημα, της καψούρας και τόσα άλλα, το money for nothing είναι πολύ χαμηλά στην κατάταξη κατά τη γνώμη μου και για τα γούστα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου