Προς το περιεχόμενο

Το "κίτρινο" της Gibson LP special TV yellow


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως δεν ήξερα ότι οι Epiphone παίζουν σε τέτοια τιμή

https://www.thomann.de/de/epiphone_les_paul_special_tv_yellow.htm?gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMIjpXH3u2-hAMV6ToGAB2DIgavEAQYASABEgJ64_D_BwE

 

 

Έριξα μια ματιά στις αγγελίες και πέτυχα μία στην προνομιακή τιμή των 149ευρώ,

αλλά άμα θες να βλέπεις το TV Yellow πρέπει να την βάζεις ανάποδα στο stand 😅

 

1f13cfab-f194-40e7-9a40-8005cb061041.thumb.jpg.e47dae53d11282be21d898d9984228f6.jpg

 

μιας και ο φίλτατος μάλλον πειραματίστηκε με κανά φλογοβόλο 😂

 

72ef4031-72ca-4188-b8cd-c1b397302cf9.thumb.jpg.eac4df1d1ff1e08452802c3ea227b004.jpg3eae0565-870f-4aa4-abfd-9e71d97a4c88.thumb.jpg.16545c08d15d5f47f550043eaad29125.jpg

 

 

 

 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
34 λεπτά πριν, Kanimothrios είπε

Πάντως δεν ήξερα ότι οι Epiphone παίζουν σε τέτοια τιμή

https://www.thomann.de/de/epiphone_les_paul_special_tv_yellow.htm?gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMIjpXH3u2-hAMV6ToGAB2DIgavEAQYASABEgJ64_D_BwE

 

 

Έριξα μια ματιά στις αγγελίες και πέτυχα μία στην προνομιακή τιμή των 149ευρώ,

αλλά άμα θες να βλέπεις το TV Yellow πρέπει να την βάζεις ανάποδα στο stand 😅

 

1f13cfab-f194-40e7-9a40-8005cb061041.thumb.jpg.e47dae53d11282be21d898d9984228f6.jpg

 

μιας και ο φίλτατος μάλλον πειραματίστηκε με κανά φλογοβόλο 😂

 

72ef4031-72ca-4188-b8cd-c1b397302cf9.thumb.jpg.eac4df1d1ff1e08452802c3ea227b004.jpg3eae0565-870f-4aa4-abfd-9e71d97a4c88.thumb.jpg.16545c08d15d5f47f550043eaad29125.jpg

 

 

 

 

Αυτή είναι η sl sunset yellow όχι η epiphone TV yellow special. 

https://eshop.bonstudio.gr/ilektriki-kithara-les-paul-sl-sunset-yellow?gad_source=1&gclid=CjwKCAiA_tuuBhAUEiwAvxkgTiLkh-7htQgJezPTUXUXBIjfhMr5DMjfCbWDyvaM_y8iTwdlaDlyDhoCVNoQAvD_BwE

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 ώρες πριν, kardc είπε

Εγώ ήξερα την εκδοχή ότι το tv yellow ήταν υποκίτρινο ώστε στην ασπρόμαυρη τότε τηλεόραση να φαίνεται, όταν έβρισκε τηλεοπτικό χρόνο, ωραιο λευκό χρώμα.

 

2 ώρες πριν, LK είπε

Ο λόγος ήταν διότι δεν φαινόταν στο ασπρομαυρο broadcast της τότε TV το λευκό. 

Από την υπερέκθεση, και καιγόταν το άσπρο στο πλάνο στις άσπρες κιθάρες. 

Τις έκαναν κίτρινες....για να φαίνονται άσπρες στους δέκτες. 


Yπάρχουν διάφορες θεωρίες, μέχρι και το ότι το ΤV σήμαινε "Telecaster Version" και προσπάθησαν να αντιγράψουν το δημοφιλές Butterscotch Blonde των Telecasters της περιόδου.

 

Για μένα η επικρατέστερη παραμένει η εκδοχή με τα TV units. Πρώτον γιατί δεν υπήρχε κανένας λόγος να πιστεύει η Gibson ότι η Junior, που ήταν το μαθητικό της μοντέλο, θα έκανε θραύση στα TV Shows των 50s. Δεύτερον γιατί λίγα χρόνια αργότερα, την ίδια εποχή της τηλεόρασης δηλαδή, κυκλοφόρησε σε λευκό την Junior όπως και την πρώτη SG που ακόμη λεγόταν Les Paul.

 

Το σωστό TV Yellow είναι αυτό που έχoυν οι VOS και οι Historics. Οι απλές Junior συνεχίζουν να είναι τα "οικονομικά" μοντέλα της Gibson και έχουν απλά περασμένο κίτρινο βερνίκι, γιατί το να κάτσει κάποιος να καθαρίζει πόρους, να περνάει lime wax και να βερνικώνει μετά είναι μια διαδικασία που θα εκτόξευε το εργατικό κόστος.

 

 

 

sgjunior.thumb.png.1c9388d221deb57a8827852b080cef9a.png

 

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kpeyos είπε

 

 

Για μένα η επικρατέστερη παραμένει η εκδοχή με τα TV units. Πρώτον γιατί δεν υπήρχε κανένας λόγος να πιστεύει η Gibson ότι η Junior, που ήταν το μαθητικό της μοντέλο, θα έκανε θραύση στα TV Shows των 50s.

 

 

 

 

Υπήρχε τουλάχιστον ένας λόγος να το πιστεύει, το Les Paul and Mary Ford Show. 

Νομίζω ότι από εκεί πηγάζει αυτή η εκδοχή, ότι το σκέφτηκε ο ίδιος ο Les Paul.

Τέλος πάντων, όντως φαίνεται πιο πιθανή η εκδοχή με τα σύνθετα, δεν την ήξερα κιολας, όμως η άλλη είναι πιο χαριτωμένη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, kardc είπε

Υπήρχε τουλάχιστον ένας λόγος να το πιστεύει, το Les Paul and Mary Ford Show. 

Νομίζω ότι από εκεί πηγάζει αυτή η εκδοχή, ότι το σκέφτηκε ο ίδιος ο Les Paul.

Τέλος πάντων, όντως φαίνεται πιο πιθανή η εκδοχή με τα σύνθετα, δεν την ήξερα κιολας, όμως η άλλη είναι πιο χαριτωμένη 

 

Yπάρχει άραγε κάποιο ντοκουμέντο που ο Les Paul να παίζει με Junior? Noμίζω σχεδόν πάντα από κιθάρες παραγωγής με Les Paul Custom έπαιζε. Έτσι κι αλλιώς αυτός επέμενε οι κιθάρες με το όνομά του να είναι είτε μαύρες ή goldtops. Το δεύτερο μάλιστα ήταν μεγάλος πονοκέφαλος για τη Gibson, να βρει χρυσό χρώμα που να μην πρασινίζει σε μικρό χρονικό διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όπως είπε και ο @Kanimothrios είναι θέμα δικαιωμάτων.

Προφανέστατα μπορούν να κάνουν ακριβώς το ίδιο χρώμα.

Και ο μπογιατζής της γειτονιάς μου μπορεί με τον φασματογράφο του.

 

Είδα άπειρα video και φώτος.....αλλά δεν γίνεται να καταλάβεις από αυτά...ακριβώς

 

Έχω την εντύπωση ότι το κίτρινο της HB ....πορτοκαλίζει (και ας το δίνουν TV Yellow Gloss-The Dirty Mustard SC).

Υπάρχουν βέβαια και Video που είδα ΗΒ .....πολύ πιστά στο TV yellow...αλλά μπορεί να ήταν ο φωτισμός ή άλλη παρτίδα, όπως πάλι σωστά είπε ο @Kanimothrios

 

Η epiphone ΤV Yellow....το αντιγράφει πιστά έχω την εντύπωση, γιατί προφανέστατα έχει την άδεια.

Κρατώ βέβαια και ότι ακόμα και στις Gibson (ανάλογα τη χρονιά) το κίτρινο της TV Yellow έχει διαφορετικές αποχρώσεις.

 

Επειδή αυτήν την κιθάρα την παίρνεις όμως ακριβώς για το ICONIC χρώμα, αλλιώς δεν έχει νόημα, αν δεν δω μια από κοντά HB (πράγμα σχετικά απίθανο)....λίγο δύσκολο. Ή αν δεν την έχει κάποιος να μας πει.

Η επιλογή της epiphone είναι η μόνη ασφαλής λύση.

 

Υπάρχει αυτό το Video , αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Σε αυτό το κίτρινο της HB είναι σχεδόν σωστό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
19 λεπτά πριν, LK είπε

.αλλά μπορεί να ήταν ο φωτισμός ή άλλη παρτίδα

Ναι... επίσης η ζέστη, τα λόγια του παπά...😄 (για να δανειστώ τη λατρεμένη ατάκα από το «Η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα»).

Να σου πω, είπα να μην ποστάρω για τη συνέχεια του shopping spree σου, αλλά ημάρτονε πλέον... Πάτα το επιτέλους και πάρε την ΗΒ. Αυτή θες. Δεν μπορώ άλλη αγωνία!

Μου το είπε άλλωστε το... Σύμπαν: "Πες στον Λάκη να την αγοράσει. Και θα σου δώσω και ένα tip να του πεις... Να την παρκάρει κοντά στο παράθυρο, να την βλέπει ο ήλιος και το χρώμα θα ανοίξει..."

Αφτά μου είπε, αφτά σου λέω... Ε άμα πχια 😄   

Τώρα βέβαια αυτό με τον ήλιο και το ξεθώριασμα του χρώματος, τι να σου πω... με προβλημάτισε. Αλλά Σύμπαν είναι, κάτι παραπάνω θα ξέρει. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Terry RoscoeBeck5 είπε

... Πάτα το επιτέλους και πάρε την ΗΒ. Αυτή θες. Δεν μπορώ άλλη αγωνία!
 

Όχι φίλος, εγώ είμαι επενδυτής!

Θα πατήσω όταν είναι ώριμες οι συνθήκες 😄

Όταν είναι αυτό που θέλω.

By the way....έβλεπα σήμερα μια συζήτηση στο youtube (που μπορεί να την είδες βέβαια), όπου συζητήσουν ότι υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα όλες οι vintage κιθάρες και τα holy grails να μην πιάνουν μία .....όταν φύγει η γενιά των boomers από τον μάταιο αυτόν κόσμο.....και σε θυμήθηκα.😜

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Χάρης Ο είπε

 

τι σημαινει αυτο;🤔

Όταν πεθάνουν αυτοί που γεννήθηκαν  ανάμεσα στο 1946 και το 1964....άντε να σου βάλω και μέχρι το 1980 εγώ....δηλαδή άτομα που άκουγαν αυτή τη μουσική του Σατανά που παραγόταν από ηλεκτρικές κιθάρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου