Προς το περιεχόμενο

roland jupiter 80


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρωταω μονο και μονο απο περιεργια...το εχει καποιος? αξιζει τον κοπο η αγορα του? διαφορετικα ποιο να παρω?ξερω οτι ειναι ROMPLER....αλλα μου αρεσουν οι ηχοι του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν είναι rompler :)

 

Χρησιμοποιει τη Supernatural τεχνολογια, που βασιζεται στο modeling του ήχου, και οχι στην αναπαραγωγη καποιου sample.

 

Ειναι πολυ νέο στην αγορα, οποτε θα ειναι πολυ λίγοι αυτοι που θα το εχουν στην Ελλαδα.

 

Προσωπικά το εχω ψηλά στη λίστα για αγορα, αλλα επειδή ταιριάζει στο στυλ μου. Οποτε για μενα αξίζει και με το παραπάνω τον κοπο η αγορα του ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρωταω μονο και μονο απο περιεργια...το εχει καποιος? αξιζει τον κοπο η αγορα του? διαφορετικα ποιο να παρω?ξερω οτι ειναι ROMPLER....αλλα μου αρεσουν οι ηχοι του

Λες "ξερω οτι ειναι ROMPLER" λες και ειναι βρισια. ;D

 

Λοιπον, να σου πω τη γνωμη μου:

OXI, μη το αγορασεις!

 

Γυφτικο look, "τενεκεδε" ηχοι, και μια τιμη (3000 ευρω) που μονο ως black humour μπορω να τη δω.

Κανε μια χαρη στον εαυτο σου (και στην τσεπη σου) και αγορασε με τα ιδια λεφτα ενα Motif XF ή ενα Kronos.

 

Αυτη ειναι η γνωμη μου. Αλλα, αφου λες οτι σου αρεσε ο ηχος του, τι να σου πουμε εμεις?

Αν σου αρεσε απλα αγορασε το και μη ρωτας. 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γυφτικο look

 

jup8_02.jpg

 

 

Κανε μια χαρη στον εαυτο σου (και στην τσεπη σου) και αγορασε με τα ιδια λεφτα ενα Motif XF

 

Οου πουλίιιζζζ :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη ρε παιδια αν εκανα λαθος για το rompler...τεσπα,οι ηχοι του μ'αρεσουν.workstation δεν ξαναγοραζω...το look ποιος το υπολογιζει....τα 3 χιλιαρικα υπολογιζω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Neeq, μια απλη "περατζαδα" απο το YouTube θα σου λυσει καθε_ακουστικη_απορια. ;D

Οσο για το "Γυφτικο", καποτε λεγαμε το κλασσικο "Roland Fantom looks better, but Yamaha Motif sounds better", αλλα μετα το Jupiter 80, τωρα εγινε "Yamaha Motif looks & sounds better" ;D ;D

 

workstation δεν ξαναγοραζω...

Γιατι? Synths ειναι κι αυτα.  ???

Ασε που τωρα ειδα οτι το Jupiter 80 δεν ειναι workstation! :-X

3000 ευρω γι αυτη την πατατα που δεν εχει καν sequencer ειναι πραγματικα για γελια.

Παλι καλα που εβαλαν εφφε μεσα... ;D

 

Τελος παντων, μια και εχεις να δωσεις 3000, σκεψου σοβαρα και το παρακατω φανταστικο μηχανημα :-*

 

http://alturl.com/pie5r

 

2afa5cc928dc90227e88c2a4873381cf.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις analog η va κοιτάζεις κάποιο της κατηγορίας,αλλιώς πας σε καθαρά rompler.Εγώ θα πήγαινα για kronos.Σε καμοιά περίπτωση δεν θα κοιτούσα υβρίδια του είδους πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Neeq, μια απλη "περατζαδα" απο το YouTube θα σου λυσει καθε_ακουστικη_απορια. ;D

Πραγματικά μου φαίνεται εντελώς άστοχο να κρίνουμε τον ήχο ενός μηχανήματος (και μάλιστα να μπαίνουμε σε διαδικασία συγκρίσεων) από το πώς ακούγεται στο Youtube. Δεν είναι λίγες άλλωστε οι περιπτώσεις οργάνων που στα βιντεάκια ακούγονται απαίσια αλλά από κοντά κελαηδάνε.

 

Υ.Γ. Kronos για workstation, αλλιώς Nord Stage. 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι το YouTube, καταλαβαινεις τι ηχο εχει ενα synth πολυ καλα, μη τα παραλεμε τωρα, δεν ακουμε και απο γραμμη τηλεφωνου.

Οι ιδιες οι μουσικες εταιρειες βγαζουν επισημα βιντεο για νεα synths και γενικα για μουσικα οργανα, με σκοπο να δειξουν τι αραγε? Το...design του καθε οργανου?

 

Στο YouTube υπαρχουν πολυ λιγα βιντεο του Jupiter 80, και ολα ακουγονται χαλια.

"Σκληρη/κρυα/μεταλικη" η χροια του σε ολους σχεδον τους ηχους, ειτε προκειται για φυσικα οργανα ειτε για συνθετικους ηχους.

 

Το ιδιο παιζει και για τα Fantom. Και οχι, απο κοντα δεν...κελαηδανε, το ιδιο κρυα ακουγονται. Σε αντιθεση με τα Motif, που στα βιντεο ακουγονται φοβερα και απο κοντα ακομα καλυτερα.

 

Τωρα βεβαια μαλλον τζαμπα συζηταμε, γιατι ο korman709 το ειπε απ'την αρχη οτι του αρεσε ο ηχος του Jupiter 80, οποτε θα ξαναπω οτι αφου του αρεσει ο ηχος του οτι και να πουμε εμεις ειναι περιττο.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Καταρρακτη, μ'αρεσεις γιατι εισαι σωστος και διαφωνουμε ταυτοχρονα.

 

Οτι λες για τα Roland εχεις δίκιο. Ειναι κρύα λες, σωστο. Εγώ θα ελεγα αχρωμάτιστα. Είναι σκληρος ο ηχος λες. Εγω θα έλεγα ακατέργαστος.

 

Θυμάμαι μου ειχες πει οτι παίζεις μόνος, σε ενα αλλο θέμα.

 

Οπότε μάλλον διαφέρουν οι οπτικές μας. Ειχα Korg Triton, πηγα στο Roland Fantom G και κατεληξα στο Kurzweil K2661.

 

Eπειδη αυτο τον καιρο κινουμαι σε σχήματα, αλλο με ποπ, αλλο με ροκ, αλλο με μπλουζ, αλλο με electro στυλ, και ετοιμαζω κι αλλα (παρουσιαση Frotolla του 16ου αιωνα, θεατρική μουσική κτλ), μπορώ με απολυτη σιγουριά να πω, πως το Fantom ηταν το πιο ευχρηστο εργαλείο που περασε απο τα χέρια μου. Λογω αυτου του ακατεργαστου, που μου επετρεπε να φτιάχνω τον ήχο οπως ακριβως τον ήθελα.

 

Μπορώ να χειριστώ αριστα πιστευω τη μηχανη του Triton, και εχω φτασει σε ικανοποιητικό επιπεδο στο Kurzweil. Φτιάχνω τους ηχους που θελω, αλλα οχι με την ταχύτητα του Fantom και σιγουρα οχι χωρις να παραμεινει μια korgιλα και μια kurzweilίλα στους ήχους. Ασχετα αν κατέληξα στο Kurzweil για προσωπικους (και ανομολογητους) λογους.

 

 

Ακόμα και απο VA ή analogs. Περασαν απο τα χερια μου Polyevolver, Little Phatty, OB12, Miniak...το πιο ευχρηστο εργαλείο ήταν και ειναι το V synth.

 

 

Νομίζω εντελει πως η Roland προσανατολίζεται στο να δίνει πολυ δυνατές μηχανές, σε ανθρωπους που δε θέλουν να "περιορίζονται" σε συγκεκριμενους "ηχητικούς χαρακτηρες" (κατι που ειχε ομως το Fantom x).

 

 

 

Καπου εδώ να σημειωσω πως ειμαστε στο 2011, και τα workstations, επιτελους εχουν πεθάνει. Και τα hardware μηχανηματα δεν ήταν ποτέ φτιαγμένα για να λειτουργουν ως sequencers, ασχετα αν μερικοι ειχαν αυτη την ψευδαισθηση.

 

Λίγους βιτσιοζους ξέρω που το εκαναν αυτο (οπως ο νοιζικός μας φίλος cyclops), να χρησιμοποιουν δηλαδή 100% το sequencer του οργανου τους.

 

Αυτα τα λίγα, και με την αισιοδοξία να ξεκινήσουμε επιτελους, ξανά τις "μάχες" για τους ήχους των synths. Μου εχει λείψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου