Προς το περιεχόμενο

Behringer MS-5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Μανώλης Χναράκης είπε
 

Και κάτι ακόμα. Αφού μπήκες στη διαδικασία να το κατασκευάσεις, κάνε κάτι παραπάνω, βάλε μία οθονούλα, βάλε μνήμες, αύξησε την πολυφωνία, δώσε κάτι παραπάνω τέλος πάντων...

 

Σοβαρά τώρα; Η πολυφωνία του MS-5 είναι 1;;;     🥶🥶🥶      

Κρίμα όλα τα ωραία που έχει...

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, John Tzinieris είπε

Σοβαρά τώρα; Η πολυφωνία του MS-5 είναι 1;;;     🥶🥶🥶      

Αφού είπαμε, είναι clone του μονοφωνικού Roland SH-5, πόσο θες να έχει? 128?😌

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ, αν και δε με ψήνει για αγορά (έχω ένα κάρο analog mono), πρέπει να πω πως με εξέπληξε η χροιά του. Πολύ ιδιαίτερο. Και επανέρχομαι πάλι στο ότι, όσο και να μη γουστάρω τη Behringer όλο κάτι τέτοια κάνει και με ρίχνει 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Ioan Eko είπε

έχω ένα κάρο analog mono...πρέπει να πω πως με εξέπληξε η χροιά του...όσο και να μη γουστάρω τη Behringer όλο κάτι τέτοια κάνει και με ρίχνει 😁

E άντε χτύπα ακόμα ένα mono, μια και σ'αρέσει. Ένα πάνω-ένα κάτω δεν έχει σημασία.😌

Εγώ ποτέ δεν είχα πρόβλημα με την Behringer, ίσα ίσα οτιδήποτε έχω αγοράσει από αυτή την εταιρεία δεν με έχει "προδώσει" ποτέ. Τώρα με τις αναλογικές υλοποιήσεις που κάνει τα τελευταία χρόνια και με τις απίστευτες τιμές που τις πουλάει ανέβηκε πιο πολύ στην εκτίμηση μου, αν και δεν θα αγόραζα ποτέ κάποια synth της, μια και δεν είμαι της αναλογικής σχολής (αν και στο παρελθόν έχω περάσει και από κει). Όταν αποφασίσει να ασχοληθεί και με τα digital synths τότε θα αρχίσει το μεγάλο πανηγύρι, και τα προβλήματα με τις άλλες μεγάλες εταιρείες.

Καλά το πάει ο Uli...

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

Όταν αποφασίσει να ασχοληθεί και με τα digital synths τότε θα αρχίσει το μεγάλο πανηγύρι, και τα προβλήματα με τις άλλες μεγάλες εταιρείες.

Είχε βγάλει κάποιο teaser για Virus clone... Θα γίνει πανηγύρι εκεί!
 

 

21 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

Εγώ ποτέ δεν είχα πρόβλημα με την Behringer, ίσα ίσα οτιδήποτε έχω αγοράσει από αυτή την εταιρεία δεν με έχει "προδώσει" ποτέ.

Μία από τα ίδια, έχω Behringer monitor από το 2002, έχουν περάσει τα πάντα και παίζουν ακόμη αστέρι. Υπάρχουν μικρο-προβληματάκια με τη ποιότητα σε κάποια πράγματα (π.χ. noisy knobs, πλήκτρα με διαφορετική αίσθηση πίεσης σε PolyD και MonoPoly που έτυχε να έχω μέχρι πέρσι, κάτι μου λέει το ίδιο θα είναι και με αυτό εδώ γιατί βλέπω το ίδιο key-bed) αλλά γενικά για τη τιμή τα προϊόντα της είναι μια χαρά.
Εκεί που με χαλάει σαν εταιρία είναι η promotional πολιτικές της. π.χ. βγαίνει και λέει μια "πατάτα" που ξέρει ότι θα προκαλέσει αναταραχές, γίνεται ο χαμός και μετά ξαναβγαίνει και το παίζει θύμα, "οι άλλοι δε μας θέλουν και μας κάνουν επίθεση εμείς δε φταίμε". 
Πέραν αυτού δεν έχω θέμα, δεν είναι η πρώτη εταιρία που κάνει cloning. Και γενικά καλά κάνει ότι κάνει, να υπάρχει και λίγο ανταγωνισμός να στρώνει η αγορά. Όχι τώρα να βγαίνει η Korg να μας πουλάει arp2600 mini clone 2k! Μη τρελαθούμε κιόλας :D 
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Ioan Eko είπε

Είχε βγάλει κάποιο teaser για Virus clone... Θα γίνει πανηγύρι εκεί!

Δεν το έχω δει. Αν το κάνει θα γίνει πανικός.🤘

 

12 ώρες πριν, Ioan Eko είπε

Πέραν αυτού δεν έχω θέμα, δεν είναι η πρώτη εταιρία που κάνει cloning.

Το 99,9% των εταιρειών παγκοσμίως και σε οποιονδήποτε κλάδο, cloning κάνουν εδώ και αιώνες. Κοίτα γύρω σου, άρχισε από τις ηλεκτρικές σου συσκευές και μετά πήγαινε παραέξω και τσέκαρε για αρχή τα αυτοκίνητα/μηχανακια/ποδήλατα. Θες να παμε στα μουσικά όργανα? Πιάσε τις κιθάρες. Θες synths? Από τα 1000 synths τα 990 διαθέτουν κοινά χαρακτηριστικά, τα οποία αρχικά δημιουργήθηκαν από μία εταιρεία και μετά ακολούθησαν οι υπόλοιπες. Δεν νομίζω να πιστεύει κάποιος ότι τα  pitch & mod wheels, για παράδειγμα, εφευρέθηκαν ταυτόχρονα από όλες τις synth εταιρείες.😛 
Όσοι κουνάνε το δάχτυλο στους άλλους και μιλάνε για "κλέψιμο", cloning και άλλα ωραία ας κοιτάξουν πρώτα τη φάτσα τους στον καθρέφτη, ιδιαίτερα κάποιες απίθανες εταιρείες οι οποίες για πάνω από μισό αιώνα δεν κάνουν τίποτα άλλο απ'το να κλωνοποιούν τα ίδια τους τα προϊόντα.

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/4/2024 στις 2:49 ΠΜ, Waterfall-K είπε

Δεν το έχω δει. Αν το κάνει θα γίνει πανικός.🤘

 

Το 99,9% των εταιρειών παγκοσμίως και σε οποιονδήποτε κλάδο, cloning κάνουν εδώ και αιώνες. Κοίτα γύρω σου, άρχισε από τις ηλεκτρικές σου συσκευές και μετά πήγαινε παραέξω και τσέκαρε για αρχή τα αυτοκίνητα/μηχανακια/ποδήλατα. Θες να παμε στα μουσικά όργανα? Πιάσε τις κιθάρες. Θες synths? Από τα 1000 synths τα 990 διαθέτουν κοινά χαρακτηριστικά, τα οποία αρχικά δημιουργήθηκαν από μία εταιρεία και μετά ακολούθησαν οι υπόλοιπες. Δεν νομίζω να πιστεύει κάποιος ότι τα  pitch & mod wheels, για παράδειγμα, εφευρέθηκαν ταυτόχρονα από όλες τις synth εταιρείες.😛 
Όσοι κουνάνε το δάχτυλο στους άλλους και μιλάνε για "κλέψιμο", cloning και άλλα ωραία ας κοιτάξουν πρώτα τη φάτσα τους στον καθρέφτη, ιδιαίτερα κάποιες απίθανες εταιρείες οι οποίες για πάνω από μισό αιώνα δεν κάνουν τίποτα άλλο απ'το να κλωνοποιούν τα ίδια τους τα προϊόντα.

 

 

 

Υπάρχει πάντως ένα όριο πέρα από το οποίο μπορείς να πατεντάρεις κάτι και να απαιτείται άδεια για να το χρησιμοποιήσει κάποιος άλλος..

Αυτό το όριο το καθορίζει το διεθνές γραφείο ευρεσιτεχνιών (ή όπως λέγεται).. Η πατέντα κάποτε λήγει (πότε;;;)

Πάντως κατά καιρούς όλοι έχουμε διαβάσει πολύ περίεργα πράγματα σχετικά με κατοχυρωμένες πατέντες.

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

Αυτό το όριο το καθορίζει το διεθνές γραφείο ευρεσιτεχνιών (ή όπως λέγεται).. Η πατέντα κάποτε λήγει (πότε;;;)

Νομίζω το χρονικό όρο διαφέρει ανάλογα το προϊόν.🤔 Όλες οι πατέντες πχ του Minimoog έχουν λήξει εδώ και χρόνια, οπότε οποιαδήποτε εταιρεία μπορεί να κατασκευάσει ένα και να το πουλήσει χωρίς πρόβλημα.

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου