Προς το περιεχόμενο

Συμβατό two-way footswitch για Marshall και Engl?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Καλησπέρα, πρόσφατα απέκτησα από ανταλλαγή έναν Engl Fireball 60 (πρώτης γενιάς) και τον χρησιμοποίησα πρώτη φορά σε λάιβ χτες.

 

Το συγκεκριμένο μηχάνημα υποτίθεται ότι έρχεται με ένα two-way footswitch το οποίο δεν διαθέτω,

όπου ο ένας ποδοδιακόπτης αλλάζει το κανάλι (από κανονικό σε ultra gain) και ο άλλος ποδοδιακόπτης κάνει assign ποιο από τα δυο master volume θες για το κατανάλι που μόλις επέλεξες (ο ενισχυτής έχει δυο μαστερ, το Α και το Β, σημειωτέον -αν βοηθάει- ότι αν δεν έχεις footswitch και χρησιμοποιείς το button του ενισχυτή για να αλλάξεις κανάλι, ο ενισχυτής κάνει αυτόματα assign το master volume A όταν παίζεις στο καθαρό και το master volume B όταν παίζεις στο high gain κανάλι).

 

Χρησιμοποίησα ένα απλό one way footswitch που είχα για τον DSL100 (αυτό https://www.thomann.de/gr/marshall_mrfs01.htm) και λειτούργησε μια χαρά, με την έννοια  ότι άλλαζα κανάλι από καθαρό σε ultra αλλά όπως είναι φυσικό δεν μπορούσα να αλλάξω από το master A στο master B με αποτέλεσμα να πρέπει να έχω το gain (το οποίο είναι ένα και το μοιράζονται τα δυο κανάλια) περίπου στην μέση για να έχω ισορροπία έντασης μεταξύ καθαρού και βρώμικου, το οποίο ακούγεται νορμάλ σε άλλους ενισχυτές αλλά στην περίπτωση του Engl το γκάζι με το gain στα μισά είναι υπερβολικό μιας και είναι ιδιαίτερα high gain ενισχυτές....

 

Επομένως θα προτιμούσα να βρω ένα συμβατό two-way footswitch.

 

Εν τω μεταξύ έχω και έναν Marshall dsl401 και θέλω να βρω και γι'αυτόν το κατάλληλο footswitch (ώστε να αλλάζω από το clean στο ΟD1 και στο OD2) και απ'ότι κατάλαβα αυτό είναι συμβατό με τον συγκεκριμένο ενισχυτή: https://www.thomann.de/gr/marshall_mrpedl91003_footswitch.htm?glp=1  

 

Εχω και το ορίτζιναλ, αλλά είναι ταλαιπωρημένο και προσπάθησα να κάνω τις κολλήσεις και ενώ το πολύμετρο δίνει ένδειξη, δεν λειτουργεί (ή κάτι κόλλησα λάθος ή μάλλον τα λαμπάκια έχουν καεί?)

 

Γνωρίζει κανείς για τον συγκεκριμένο engl ποια footswitches είναι συμβατά?

Yπάρχει κάποια ''μόντα'' που να μπορώ να κάνω στο μαρσαλ πετάλι για να το κάνω συμβατό με του engl?

Ξέρει κανείς αν τα original engl footswitches που πουλάει αυτή την στιγμή ο thomann είναι συμβατά με τον discontinued fireball 60? (πανάκριβη λύση μιας και τα χρεώνουν πολλά, αλλά αν δεν υπάρχει άλλη λύση είμαι διατεθειμένος)

 

Αν κάποιος τυγχάνει να έχει σχετική εμπειρία θα βοηθήσει πολύ..ευχαριστώ 

Επεξεργασμένο από John Goumis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
39 λεπτά πριν, John Goumis είπε

Εχω και το ορίτζιναλ, αλλά είναι ταλαιπωρημένο και προσπάθησα να κάνω τις κολλήσεις και ενώ το πολύμετρο δίνει ένδειξη, δεν λειτουργεί (ή κάτι κόλλησα λάθος ή μάλλον τα λαμπάκια έχουν καεί?)

Αφού έχεις το γνήσιο καλύτερα είναι να επισκευάσεις το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Αφού έχεις το γνήσιο καλύτερα είναι να επισκευάσεις το ίδιο.

 

To original του Μάρσαλ, όχι του engl, εγώ ψάχνω για συμβατό με το engl. Τώρα μου έγραψε κάποιος στο facebook ότι είναι συμβατό το boss fs2. Έχει κάτι switches πισω με επιλογές μεταξύ latching και momentarily καθώς και polarity. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
4 λεπτά πριν, John Goumis είπε

Τώρα μου έγραψε κάποιος στο facebook ότι είναι συμβατό το boss fs2. Έχει κάτι switches πισω με επιλογές μεταξύ latching και momentarily καθώς και polarity. 

Boss FS-2 δεν υπάρχει. Μήπως εννοεί(ς) το FS-6 ή το FS-7, αυτά έχουν ρυθμιστικά switches. Αυτά όμως κοστίζουν κοντά στα €80.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, John Goumis είπε

To original του Μάρσαλ, όχι του engl, εγώ ψάχνω για συμβατό με το engl.

ok

 

Μάλλον, δίχως να είμαι απόλυτα σίγουρος, θα πρέπει να σου κάνει το ένα από τα δύο που σου έγραψα πιό πάνω, απλά κοστίζει κοντά στα €80. Πολλά γι'αυτό που ζητάς να κάνει. Καλύτερα να βρεις άλλο πιό φθηνό γι'αυτή τη δουλειά.

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, John Goumis είπε

εγώ ψάχνω για συμβατό με το engl.

To Εngl Ζ4?

17 λεπτά πριν, John Goumis είπε

Τώρα μου έγραψε κάποιος στο facebook ότι είναι συμβατό το boss fs2.

Μάλλον εννοούσε το HK fs2 (Hughes & Kettner) ή το φθηνό Lead foot fs2 του τόμαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Αρχή Διαλόγου είπε

Μάλλον εννοούσε το HK fs2 (Hughes & Kettner) ή το φθηνό Lead foot fs2 του τόμαν

Μάλλον.

Απλά του thomman δεν έχει ενδεικτικές λυχνίες.

 

Το Hughes&Kettner FS-2 πρέπει να κάνει, απλά έχει κοντά στα €40.

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Μανώλης Χναράκης έχεις δίκιο, το boss fs6 μου είπαν, δικό μου λάθος 

 

@Αρχή Διαλόγου το είδα και αυτό το engl z4 αλλά δεν ήμουν σίγουρος γιατί τα νέα engl μοντέλα έχουν κάποια mid boost κουμπιά που ενεργοποιεί αυτό το footswitch και ο παλιος δεν έχει και έλεγα μήπως και δεν κάνει. Είδα στα σχολια μπας και αμαφερει κάνεις στα reviews αν είναι συμβατό με τον συγκεκριμένο ενισχυτή αλλά όλοι ανέφεραν άλλα μοντέλα. 

 

Πάντως και τα δύο αυτά προϊόντα είναι τσιμπημενα στην τιμή (80€)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Ερώτηση: γιατί αυτό λέει ότι έχει trs connector 

https://www.thomann.de/gr/lead_foot_fs2.htm?glp=1&gad_source=1&gclid=CjwKCAjw_e2wBhAEEiwAyFFFoxWiN70dOq-_eT3z1BqU32W46_FsMt0e3-nM4l6ZZggSCLIN0QMfvxoCr_0QAvD_BwE

 

Ενώ το αντίστοιχο Μάρσαλ 2way footswitch λέει ότι έχει ts connector? Αφού στην φώτο φαίνεται σαν trs 

https://www.thomann.de/gr/marshall_mrpedl91004_footswitch.htm

Επεξεργασμένο από John Goumis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
38 λεπτά πριν, John Goumis είπε

Ερώτηση: γιατί αυτό λέει ότι έχει trs connector 

https://www.thomann.de/gr/lead_foot_fs2.htm?glp=1&gad_source=1&gclid=CjwKCAjw_e2wBhAEEiwAyFFFoxWiN70dOq-_eT3z1BqU32W46_FsMt0e3-nM4l6ZZggSCLIN0QMfvxoCr_0QAvD_BwE

 

Ενώ το αντίστοιχο Μάρσαλ 2way footswitch λέει ότι έχει ts connector? Αφού στην φώτο φαίνεται σαν trs 

https://www.thomann.de/gr/marshall_mrpedl91004_footswitch.htm

Γράψε ορθογραφικό λάθος.

TRS είναι και τα δύο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου