Προς το περιεχόμενο

Jean Michel Jarre - Bridge From The Future, live from Bratislava


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, LK είπε

Και εγω δεν αγοράζω....έχω πάνω από 1000 😆

Καμία φορά μπορεί να κάψω κανένα έτσι για χαβαλέ.


Σπίτι αυτή τη στιγμή πρέπει να υπάρχουν κάποιες χιλιάδες CD, υπολογίζοντας τα δικά μου και του αδερφού μου που μένει στον κάτω όροφο και ο οποίος είναι επαγγελματίας DJ από τα μέσα των '80s. Και ΄βινύλια  υπάρχουν αλλά σαφώς πολύ λιγότερα, μια και έχουν πουληθεί τα περισσότερα. Εγώ δεν έχω ούτε ένα βινύλιο πλέον, το τελευταίο πρέπει να πουλήθηκε στις αρχές των '90s αν θυμάμαι καλά. Μακριά κι αγαπημένοι.😆

Τώρα πλέον όταν θέλω να περάσω κάποιο άλμπουμ στο pc και το έχω ήδη σε CD, το κατεβάζω, δεν μπαίνω καν στον κόπο να κάτσω να ψαξω να το βρω στη δισκοθήκη γιατί θα μου πάρει ώρα, δεν θυμάμαι πλέον που είναι τι.😛

Μόνο όταν δεν βρίσκω κάτι πουθενα για κατέβασμα το περνάω από το CD μου, κι αυτό συνήθως μου παίρνει καποιο χρόνο για να το βρω. Τι ζόρι τραβάγαμε ρε φίλε με τα...hardware.😆 Η αμεσότητα του pc δεν συγκρίνεται, η εύρεση και προσπέλαση σε tracks πολλών διαφορετικών άλμπουμς σε χρόνο μηδέν είναι αναντικατάστατη.

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Waterfall-K είπε


Σπίτι αυτή τη στιγμή πρέπει να υπάρχουν κάποιες χιλιάδες CD, υπολογίζοντας τα δικά μου και του αδερφού μου που μένει στον κάτω όροφο και ο οποίος είναι επαγγελματίας DJ από τα μέσα των '80s. Και ΄βινύλια  υπάρχουν αλλά σαφώς πολύ λιγότερα, μια και έχουν πουληθεί τα περισσότερα. Εγώ δεν έχω ούτε ένα βινύλιο πλέον, το τελευταίο πρέπει να πουλήθηκε στις αρχές των '90s αν θυμάμαι καλά. Μακριά κι αγαπημένοι.😆

Τώρα πλέον όταν θέλω να περάσω κάποιο άλμπουμ στο pc και το έχω ήδη σε CD, το κατεβάζω, δεν μπαίνω καν στον κόπο να κάτσω να ψαξω να το βρω στη δισκοθήκη γιατί θα μου πάρει ώρα, δεν θυμάμαι πλέον που είναι τι.😛

Μόνο όταν δεν βρίσκω κάτι πουθενα για κατέβασμα το περνάω από το CD μου, κι αυτό συνήθως μου παίρνει καποιο χρόνο για να το βρω. Το ζόρι τραβάγαμε ρε φίλε με τα...hardware.😆 Η αμεσότητα του pc δεν συγκρίνεται, η εύρεση και προσπέλαση σε tracks πολλών διαφορετικών άλμπουμς σε χρόνο μηδέν είναι αναντικατάστατη.

Κοιτά, φυσικά η αμεσότητα του Pc είναι αναντικατάστατη.

Και εγώ πιο γρήγορα μπορώ να καταβέσω μια ταινία, παρά να ψάξω να την βρω στο αρχείο μου (και δεν εννοώ σε υλικό φορέα, εννοώ σε .mp4 από σκληρό 😆).

Π.χ. , μιας και πιάσαμε τις ταινίες (τό ίδιο είναι με τη μουσική) τις έχω όλες σε VHS, σε DVD κάπιες σε LD, και φυσικά ριπαρισμένες όλες και σε HD.

Αλλά , αλλά....

Πρώτον δεν ήταν πάντα έτσι (ταχύτητες internet- ούτε υπήρχαν όλα αυτά Online), οπότε αναγκαστικά τα παίρναμε σε υλικούς φορείς.

Δεύτερον, καμιά φορά εμένα μου αρέσει να ανατρέχω στο αρχείο και να τσιμπάω κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LK είπε

Κοιτά, φυσικά η αμεσότητα του Pc είναι αναντικατάστατη.

Και εγώ πιο γρήγορα μπορώ να καταβέσω μια ταινία, παρά να ψάξω να την βρω στο αρχείο μου (και δεν εννοώ σε υλικό φορέα, εννοώ σε .mp4 από σκληρό 😆).

Π.χ. , μιας και πιάσαμε τις ταινίες (τό ίδιο είναι με τη μουσική) τις έχω όλες σε VHS, σε DVD κάπιες σε LD, και φυσικά ριπαρισμένες όλες και σε HD.

Αλλά , αλλά....

Πρώτον δεν ήταν πάντα έτσι (ταχύτητες internet- ούτε υπήρχαν όλα αυτά Online), οπότε αναγκαστικά τα παίρναμε σε υλικούς φορείς.

Δεύτερον, καμιά φορά εμένα μου αρέσει να ανατρέχω στο αρχείο και να τσιμπάω κάτι.

Καλό είναι να υπάρχει ένα αρχείο σε κάποια φυσική μορφή, κυρίως αν έχεις σπανια πράγματα που δεν βρίσκονται πουθενα για κατέβασμα. Προσωπικά έχω άλμπουμς σε CD που δεν υπάρχουν πουθενα σε κανένα απολύτως μέσο, φυσικό ή ψηφιακό, οπότε προσέχουμε το όποιο φυσικό μας αρχείο. Και απ'την άλλη είναι ωραίο να βλέπει κανείς μεγάλες δισκοθήκες σε ένα χώρο. Να ψάχνει να βρει κάτι σ'αυτές είναι το πρόβλημα.😛

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Waterfall-K είπε

 Να ψάχνει να βρει κάτι σ'αυτές είναι το πρόβλημα.😛

Πρίν την μετακόμιση , ήξερα που είναι τα πάντα.

Τωρα, εδώ και 3 χρόνια είμαι περίπου στο 95%.

Κατά διαστήματα μου βάζω "τεστ".

Βρες που είναι το ...ταδε (cd/ δίσκος/ dvd/vhs/ ) δεν  έχει σημασία.

Πάνω από 3 λεπτά αν δεν το βρώ....με τιμωρώ 😆

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου