Προς το περιεχόμενο

Τι πιστεύετε ότι έχουν απογίνει τα αρχικά master tapes από ελληνικές δισκογραφικές εταιρείες?Μυστικοπάθεια και μανία συλλεκτών να μη μοιράζονται.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2-3 φορές που είχα μπει στούντιο-για 80 μιλάμε-  παίρναμε τη ταινία. Τις έχω ακόμα και δεν μπορώ να φανταστώ σπουδαία ονόματα να μην διαχειρίζονται το κόπο τους, απλά συνέβει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Σαμη Παραγκα είπε

2-3 φορές που είχα μπει στούντιο-για 80 μιλάμε-  παίρναμε τη ταινία. Τις έχω ακόμα και δεν μπορώ να φανταστώ σπουδαία ονόματα να μην διαχειρίζονται το κόπο τους, απλά συνέβει

Και που θα την παίξεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Από την άλλη, υπάρχει σαν φήμη ότι κάποια έγιναν cd αλλά "δοκιμαστικά" και τα έχουν μόνο συλλέκτες ή ακόμα και cd-r που τα έχουν περάσει από αρχικά master tapes και επίσης τα έχουν λίγοι.

Πάντως το 2009 βγήκε μία 6πλή συλλογή της Στανίση από Victory (με κομμάτια της από Polygram στις αυθεντικές εκτελέσεις) και τα περισσότερα κομμάτια είχαν βγει σε άλλα cd ή συλλογές της Στανίση, ή συλλογές με πολλούς καλλιτέχνες.

Αλλά υπήρχαν και 12-15 τραγούδια που για πρώτη φορά κυκλοφόρησαν σε κάποιο cd. Εκεί τι μπορεί να συνέβη, να είχαν τα αρχικά masters το 2009 ή να τα είχαν κρατήσει σε ψηφιακή μορφή στο αρχείο τους; Το άλλο που θα μπορούσε να γίνει είναι να τα πήραν από κασέτες (αν και οι κασέτες απομαγνητίζονται εύκολα)

Πχ αυτά

 

 

Και επίσης, αυτό το album του Κοντολάζου του 1986, δεν υπήρχε σε cd μέχρι το 2005 (με εξαίρεση κάποια τραγούδια σε συλλογές)

 

Αλλά από το 2010 και μετά, δεν βγήκε για πρώτη φορά σε cd από εταιρεία, καμία παλιά ελληνική κυκλοφορία 70s, 80s, (με εξαίρεση αυτά της Panik που είχαν χάλια ήχο).

Κάποιοι καλλιτέχνες (Εκείνος και εκείνος, 2002GR) που ανέβασαν βινύλιο σε πλατφόρμα, έγινε το 2019-2020 και δεν είναι και τόσο καλός ήχος. Δεν έχει σκρατς, αλλά είναι πιο μουντός ήχος πχ στο "Δεν είσαι έρωτας εσύ" σε σχέση με όπως το έχω από συλλογή 90s, ή των Εκείνος κ εκείνος το "Δε θυμάσαι" ακούγεται επίσης καλύτερο σε συλλογή cd 90s παρά όπως το έβγαλαν οι ίδιοι σε πλατφόρμα.

Επεξεργασμένο από thebest20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πχ συλλογή 90s

 

Από πλατφόρμα ανεβασμένο το 2019

Αλλά από το τίποτα, κάτι είναι κι αυτό! Πάντως ελάχιστοι καλλιτέχνες, κυρίως κάποιοι λίγοι πιο "pop-έντεχνοι" ή "rock-έντεχνοι" έχουν βάλει το αρχείο τους σε πλατφόρμες (όσα δεν βγήκαν σε cd παρά μόνο σε βινύλιο κ κασέτα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
41 λεπτά πριν, LK είπε

Πετάχτηκαν.

Και όσα δεν πετάχτηκαν , θα πεταχθούν μιας και σάπισαν στα υπόγεια και την υγρασία.

Είναι από τις περιπτώσεις που εύχομαι να περνάς απ' έξω και να φορτώσεις...

2 ώρες πριν, fenderiarhs είπε

Ωωωωωωω Λιλιπουπολη. Οπου μεγαλο μερος του αρχειου σβηστηκε και εγινε overwrite απο τους προαναφερθεντες βλαχους ερασιτεχνες.

Τραγικό... και πόσα άλλα.

 

Δυστυχώς όλα αυτά χάνονται. Ελπίζω κάποιοι περισσότερο από βίτσιο να έκαναν ότι μπόρεσαν digital μπας και...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
11 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Είναι από τις περιπτώσεις που εύχομαι να περνάς απ' έξω και να φορτώσεις...

Τραγικό... και πόσα άλλα.

 

 

Ούτε εγώ θα τα έπαιρνα. 

Πιάνουν τεράστιο χώρο.

Θυμάμαι την "επιχείρηση " φιλου να φορτώσουμε και να φέρουμε εδώ ,  ενα studer A67, από studio στην Αθήνα. 

Άσε την ταλαιπωρία και το κόστος  .Ο χώρος που δεσμεύσει είναι με την βάση του σαν ψυγείο. 

Θέλει κάποιες επισκευές και δεν ξέρει να τα φτιαχνει κάνεις. 

Ο,τι κάνουμε.. μόνοι μας.

Επειδή ασχολούμαι με μετατροπές πολύ, ένα θα σου πω , ένα μηχάνημα που έχω για 8mm βιντεοκασέτα,  το προσέχουμε σαν τα μάτια μας γιατί μάστορας...γιοκ.

Και μιλάμε για προϊόν για οικιακή χρήση τότε. 

Στον επαγγελματικό εξοπλισμό τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ελάχιστοι πλέον ξέρουν να επισκευάζουν και να χειρίζονται αυτά τα μηχανήματα.

Ειναι πλέον συνταξιούχοι, και όταν φύγουν και αυτοί, αυτά τα μηχανήματα (όσα διασώθηκαν) θα πάρουν τη θέση τους σε καμία χωματερή (σέ μουσείο δεν τα βλέπω).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LK είπε

Και που θα την παίξεις;

Λες να μη βρήκα να τη παίξω?  Αυτό που με στοίχισε πιο ακριβά, ήταν κάτι βιντεοκασέτες, εκεί τα έσκασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 λεπτά πριν, Σαμη Παραγκα είπε

Λες να μη βρήκα να τη παίξω?  

Δεν ξέρω.

Εξαρτάται και για τι "ταινία". μιλάς .

Πομπινα; Και τι size;

Μπορεί να βρήκες.

Επίσης ελπίζω να την έκανες convert...,γιατί δύσκολα θα ξαναβρείς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω είχα ρωτήσει παλιά έναν, γιστι ρε παιδιά δεν συντηρείτε ή πετάτε τα μάστερ ρε παλιοβλαχοι και χάνονται τέτοια ιστορικά κειμήλια που θα μπορούσαν να γραφτούν σε σύγχρονα μεσα  και να επανεκδοθουν κλπ.

 Και μου λέει τότε, ΑΙ ξέρεις τι είναι ρε? Ξέρεις τι θα γίνει σε λίγα χρόνια. Θα τα κάνα φτιάχνουν καλύτερα με AI και θα αλλάζουν και τους στίχους, θα ακούς Ξυλουρη να τραγουδά Deep Purple, τρολαρω παιδιά 🤣, συνεχίστε 🤣🤣🤣

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου