Προς το περιεχόμενο

Μετασχηματιστής για mooer ultra drive mkii


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα , πήρα το πετάλι για την κόρη μου (πρώτη ενασχόληση με κιθάρα) .Εγώ δεν έχω καμία σχέση με μουσικά όργανα . Δεν υπήρχε μετασχηματιστής στη συσκευασία και προφανώς πρέπει να αγοράσω .Στη συσκευή γράφει 9v , 6mA . Πρέπει να πάρω κάποιον συγκεκριμένο ή οποιονδήποτε του εμπορίου με αυτά τα χαρακτηριστικά ? Έχετε υπόψη να μου προτείνετε κάποιον. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ευχαριστώ. Δε βλέπω όμως να λειτουργεί το πετάλι . Υπάρχει περίπτωση να είναι ελλατωματικο ? Μήπως δεν έχω κάνει κάτι καλά ? Σύνδεση κιθάρα στο input και ηχείο στο output. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω τις απορίες σου και σκέφτομαι ότι υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορεί να κάνεις λάθος, οπότε σου προτείνω να δεις αυτό το βιντεο: 

 

Αν δεν βγάλεις ακρη εδώ είμαστε.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Makis.man είπε

Οκ ευχαριστώ. Δε βλέπω όμως να λειτουργεί το πετάλι . Υπάρχει περίπτωση να είναι ελλατωματικο ? Μήπως δεν έχω κάνει κάτι καλά ? Σύνδεση κιθάρα στο input και ηχείο στο output. 

Αν δεν έχεις τροφοδοτικό πως θα λειτουργήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία,

 

Αν έχεις συνδέσει το πετάλι στο ρεύμα, το καλώδιο της κιθάρας στο input τότε πατώντας το footswitch θα πρέπει να ανάβει και μαζί να ανάβει το κόκκινο λαμπάκι. Αν δεν ανάβει, και δεν χρησιμοποιείς το τροφοδοτικό που σου έστειλαν παραπάνω τότε υπάρχουν 2 ερμηνείες:

Έχεις δώσει παραπάνω volt και το έκαψες ή το τροφοδοτείς με λιγότερα και δεν ανέβει.

Άλλη λύση, αν έχεις τροφοδοτικό που αλλάζει η πολικότητα τότε ίσως το έχεις συνδέσει με ανάποδη πολικότητα.

 

Αν θες στειλε καμια φωτογραφια όπως τα εχεις συνδέσει και το τροφοδοτικό για να δουμε τι παίζει.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι στη δουλειά τώρα , επιφυλάσσομαι για φωτό το βράδυ . Πάντως το σύνδεσα με την πολικότητα που δίνει το τροφοδοτικό δεν έχω πειράξει κάτι . Το τροφοδοτικό είναι 9volto ,το πήρα από κατάστημα μουσικών οργάνων και τους είπα το μοντέλο . Δεν άναψε κανένα λαμπάκι. Όταν το έχω ξεπατημενο ,ο ήχος δεν μεταφέρεται στο ηχείο, όταν το πατάω ο ήχος μεταφέρεται αλλά δεν ανάβει λαμπάκι ούτε επιδρά στον ηχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Makis.man είπε

Όταν το έχω ξεπατημενο ,ο ήχος δεν μεταφέρεται στο ηχείο, όταν το πατάω ο ήχος μεταφέρεται αλλά δεν ανάβει λαμπάκι ούτε επιδρά στον ηχο

 

Στην πραγματικότητα γίνεται το ανάποδο από αυτό που λες, δηλαδή όταν το έχεις ενεργοποιημένο σου κλείνει τον ήχο (ειτε γιατί είναι χαλασμένο είτε γιατί δεν είναι σωστό το τροφοδοτικό) και όταν το απενεργοποιείς ο ήχος βγαίνει από το ηχείο χωρίς επίδραση σαν να μην υπάρχει το πετάλι γιατί το πετάλι έχει bypass κύκλωμα.

 

Στείλε φωτό του τροφοδοτικού, να τσεκάρουμε την πολικότητα (αν και αμφιβάλλω ότι είναι ανάποδη η πολικότητα, συνήθως τα περισσότερα πετάλια, όπως και το δικό σου έχουν αρνητική πολικότητα στο κέντρο και τα τροφοδοτικά που πουλάνε συνήθως τα μουσικά καταστήματα έχουν αυτή την πολικότητα). Παρόλα αυτά στείλε φωτογραφιες του τροφοδοτικού.

 

Επίσης το συγκεκριμένο πεταλάκι δεν χρειάζεται να το έχεις συνδεδεμένο με κιθάρα και ενισχυτή για να ανάψει το λαμπάκι. Μπορείς δηλαδή να το πας στο κατάστημα μουσικών οργάνων που αγόρασες το τροφοδοτικό  ή οποιοδήποτε κατάστημα ηλεκτρονικών και να το συνδέσεις με τροφοδοτικό και να δεις αν ανάβει όταν το ενεργοποιείς.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο πιθανό είναι λάθος τροφοδοτικό με λίγα αμπέρ. Πήγαινε στο κατάστημα με το πετάλι και δοκίμασε το με άλλο μέχρι να ανάψει το λαμπάκι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου