Προς το περιεχόμενο

Telebasster!!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μη το κουραζουμε το πραγμα ,ΕΝΑΣ ειναι ο επιδραστικοτερος μπασιστας στη ρεγγε και σιγουρα οχι only in his mind οπως αυτος ο κυριος που αναφερεις... :lol:

 

 

http://www.answers.com/topic/aston-barrett

 

μετα απο αυτον το χαος....

 

(αντε και ο R.Shakesphire... :lol: )

 

και βεβαια 100% σε διαβεβαιωνω οτι ΔΕΝ επαιζε μονο τεταρτα... (ρε τι αλλο θα ακουσουμε... :roll: ) :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ε καλά, εγώ όταν πιάνω ένα precision και ένα peavey, όλο και κάποια διαφορά καταλαβαίνω... βέβαια και οι jackson/ibanez/bc rich κτλ στις fender βασίστηκαν, αλλά φαντάζομαι δεν έχουν το ίδιο κοινό.

 

Ως προς το ποιος είναι ο αναφερθείς μπασσίστας, επειδή δεν ασχολούμαι με την ρέγγε (χωρίς να υποτιμώ το είδος), απλά επικαλέστηκα τη γνώμη της σύνταξης του bass player- θεωρώ πως κάτι θα ξέρουν από το αντικείμενο... αν διαφωνείτε, στείλτε τους γράμμα! Θα χαρούν να σας απαντήσουν και να δικαιολογηθούν για τους χαρακτηρισμούς που αποδίδουν στον Jackson!!!

 

Τέλος πάντων, θα επαναληφθώ: αλήθεια, αν κάποιος ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ δυσκολεύεται να βγάλει χαμηλές συχνότητες από ένα αξιοπρεπές σε χαρακτηριστικά μπάσσο- τι να πω... ειλικρινά απορώ!

 

Αλήθεια, μιας που το έφερε η κουβέντα: η 911 του '07 βασίζεται σε αυτήν του '70. Ποια να είναι καλύτερη άραγε- λολ!

 

Edit: Τώρα το θυμήθηκα! Στην συνέντευξη τι άλλο αναφέρεται;!; Πως o family man, πιτσιρικάς, έσκαγε στο στούντιο που έπαιζε ο Jackson, και του ζητούσε συμβουλές!!!

 

¶ρα... στο δικό μου μυαλό (και όχι μόνο=>κοινή λογική), μάλλον ΠΡΟΗΓΗΘΗΚΕ ο Jackson του Barrett... εξ'ου και τα περί τετάρτων κτλ.

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπα γιατί μπερδεύουμε τις βούρτσες με τις ......

 

α. Το peavey έχει precision type μαγνήτες και στην ουσία είναι ένα precision bass με διαφορές σε τομείς άσχετους με τον ήχο...

 

β. Η εξέλιξη στα μουσικά όργανα με την εξέλιξη στα αυτοκίνητα είναι μέρα με τη νύχτα! Στην ουσία μετά το 1976 που βγήκε το Stingray δεν έχει υπάρξει και κάποια ουσιαστική εξέλιξη, άσχετα αν να marketing departments των εταιριών έχουν γυρίσει τον κόσμο ανάποδα για να βρούνε μια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπα γιατί μπερδεύουμε τις βούρτσες με τις ......

 

α. Το peavey έχει precision type μαγνήτες και στην ουσία είναι ένα precision bass με διαφορές σε τομείς άσχετους με τον ήχο...

 

β. Η εξέλιξη στα μουσικά όργανα με την εξέλιξη στα αυτοκίνητα είναι μέρα με τη νύχτα! Στην ουσία μετά το 1976 που βγήκε το Stingray δεν έχει υπάρξει και κάποια ουσιαστική εξέλιξη' date=' άσχετα αν να marketing departments των εταιριών έχουν γυρίσει τον κόσμο ανάποδα για να βρούνε μια[/quote']

 

Καλά, παρόλο που διαφωνώ με αυτά που γράφονται, μιας και έχουμε δει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ διαφορετικά σε ΟΛΟΥΣ τους τομείς όργανα από το '76 και μετά (alembic, modulus κτλ), με ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΕΣ διαφορές στον ήχο, θα δεχτώ πως η αντίθετη από την δική μου άποψη έχει την ίδια αξία, και δεν επιμένω.

 

Αλλά αναφορικά με το πρώτο επί του θέματος ποστ μου, βλέπω λοιπόν πως τελικά συμφωνείς μαζί μου: δεν στέκει το να υποστηρίζει κανείς πως η ρέγγε παίζεται μόνο με fender, αφού όλα τα μπάσσα είναι ίδια με το precision... τότε όμως, υπάρχει ένα λογικό κενό σε σχέση με αυτά που λέχθηκαν πριν. :D

 

Νόμίζω πως η μόνη ΛΟΓΙΚΗ κατάληξη αυτής της συζήτησης είναι πως μπορείς να παίξεις ρέγγε με δεκάδες διαφορετικές μάρκες μπάσσων, και πως δεν είναι πολύ σώφρον το να υποστηρίζει κανείς πως μόνο μια μάρκα κάνει για ένα είδος μουσικής...

 

Εννοώ, σκεφτείτε το λίγο: μόνο (τυχαίο παράδειγμα) carvin για country; Θα το παίρνατε ποτέ σοβαρά αυτό;!;

 

:P

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά είπα εγώ ότι τα έχεις μπερδέψει!!

 

Όταν λέμε precision δεν εννοούμε απαραίτητα fender!!! Μπορει να είναι οποιοδήποτε p type bass...

 

Και όλα τα υπόλοιπα μπάσα που αναφαίρεις modulus alempic wal status κτλ όλα είναι βασισμένα στο Stingray, Jazz Bass και Precision! και αποτελούν τις και καλά βελτιωμένες εκδώσεις του κάθε κατασκευαστή στο κάθε ένα από τα 3 παραπάνω μπάσα... Kαι ηχητικά έχουν ελάχιστες διαφορές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε... αλλά αν δεις, η δημοσίευση που πυροδότησε τη δική μου απάντηση δεν λέει p-type! Λέει "μόνο Fender", και δη p-type. Για αυτό δε συννενοούμαστε (μέχρι τώρα τουλάχιστον- λολ!).

 

Από κει και πέρα, σύμφωνα με καθαρά προσωπικά κριτήρια- θα έλεγα- αντιμετωπίζουμε διαφορετικά το ζήτημα των ομοιοτήτων και διαφορών! Φυσικά, μπορεί να έχω άδικο, αλλά το βλέπω κάπως διαφορετικά, τι να κάνουμε!

 

Take care- θα πέσει παντόφλα αν αργήσω κι άλλο μπροστά από το κ@λοpc...

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κομματακι δυσκολο το βλεπω το 1966 που πηγαινε ο Barret να δει τον Jackson ,o τελευταιος να επαιζε με εξαχορδο PV με active μαγνητες.. :lol: :lol: :lol: :lol: μαλλον με κανα μεταχειρισμενο P Bass θα επαιζε.... :lol:

 

Μη παιζουμε με τις λεξεις οταν λεμε Fender Bass εννοουμε ολα τα μπασα που το αντιγραφουν....(μη ξεχναμε αλλωστε οτι το ηλεκτικο μπασο εφευρεθηκε απο τον Fender οποτε αναγκαστικα η πλειονοτης των μπασων που κυκλοφορουν αντιγραφα των ιδεων του ειναι....)

 

"Καλυτερο" μπασο δεν υπαρχει απλα μη ξεχνας οτι μπορει η Porsche του 2007 να ειναι καλυτερη απο αυτη του 70,αλλα σιγουρα καποια πραγματα απλα δεν επιδεχονται βελτιωσης γιατι ειναι ΤΕΛΕΙΑ απο την ημερα που κατασκευαστηκαν.... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου