Προς το περιεχόμενο

strat pickups


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επανερχομαι σε παλιοτερο θεμα που ειχα ανοιξει σχετικα με

αλλαγη μαγνητων στην American series Strat μου.

Επειδη ο θορυβος πλεον δεν "παλευεται" θελω οπωσδηποτε

να παω σε noiseless μαγνητες τουλαχιστον για neck & bridge.

Το πιθανο budget ειναι γυρω στα 150-160¤.

Οι επιλογες που εχω καταληξει ειναι οι εξης:

1)Dimarzio Area 61 (neck & bridge)

2)Fender Lace sensor Silver (neck & bridge)

3)Fender SCN (full set)

ή καποιος συνδυασμος των παραπανω.

Επειδη μου εχουν ξαναπροταθει οι Bill Lawrence θελω να πω

οτι θελω η αγορα να ειναι ευκολη και γρηγορη (δεν θελω να

μπλεξω με Αμερικη).

Περιμενω με αγωνια τις αποψεις σας

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK,

 

Με καθε ειλικρινεια...

 

1)Dimarzio Area 61 (neck & bridge)

 

ΜΑΠΑ

 

 

2)Fender Lace sensor Silver (neck & bridge)

 

ΜΑΠΑ,καλυτερα να παρεις τους GOLD η ακομα καλυτερα τους

 

chrome dome

 

 

3)Fender SCN (full set)

 

οι καλυτεροι ολων (αλλωστε και αυτους ο BILL LAWERENCE τους ..φτιανει :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχμ δεν ξέρω γιατί κατέληξες σ'αυτούς τους μαγνήτες αλλά εγώ προτείνω να ποντάρεις σε Seymour Duncan:

 

http://www.seymourduncan.com/products/stratsdescr.shtml#ClassicStackforStrat

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά στην Αμερικάνα στρατ του 84 (βασική μου κιθάρα, με maple neck) έκανα την χαζομάρα να αλλάξω τον μεσαίο και τον νέκ με Texas specials.... πέρα από το "ξύσιμο" και τα υπερβολικά μεσαία.... ξενέρωσα.... κάτι που δεν συνέβει όταν έβαλα τον ίδιο μαγνήτη Texas special σε άλλη αμερικάνα στάνταρντ στην νέκ θέση.... οπότε, ξαναβαλα τους μαμίσιους στην '84 και απλά όλα πάλι μιά χαρά..... από θόρυβο δεν ξεκουφαίνει δα και κανέναν.... ούτε με ενοχλεί τα μάλα.....(άμα δεν υπάρχει και θόρυβος στην στράτ .... :lol: :lol: )

Στην Deluxe μου που φοράει τους Noiseless (μαμά) οκ, ναι μεν νόου θόρυβος αλλά ελαφρώς πιό μουντή... το παράδοξο όμως είναι ότι έχει αρκετά καλό vintage ηχόχρωμα και ευκρίνεια.

 

Γνώμη μου.....

 

Βάλε τους Noiseless που σου προτείνει και ο SF, μιάς και είναι όντως και κατά την γνώμη μου οι καλύτεροι από όλους αυτούς που παρέθεσες....

 

Αλλά φιλαράκι, βάστα σε ένα συρτάρι τους μαμίσιους..... (θα με θυμηθείς) :wink:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kinman: Τελειως αθορυβοι, πολυ μπροστα σε θεμα τεχνολογιας, η χροια ειναι θεμα υποκοιμενικο. Κορυφαιοι για μενα.

DiMarzio Cruiser: Kεραμικοι με δυο λεπιδες εχουν ομως παραδοσιακο αθορυβο ηχο και splitαρονται για μεγαλυτερη ευελιξια ηχου. Καμμια σχεση με hot rails κλ.

 

Υπαρχει και το BPSSC System http://www.suhrguitars.com/pickups.aspx#bpssc που καθαριζει τελειως ολους τους μονους (αρκει να εχουν DC resistance μεταξυ 6K Ohms & 8K Ohms και ο μεσαιος να μην ειναι RW/RP). H τιμη του ομως ειναι γυρω στα 300 ευρω :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν υπηρχε προβλημα στα λεφτα,θα πηγαινα καρφωτος για Kinman :(

Δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα με τη χροια των stock μαγνητων,απλα για

καποιο μεχρι στιγμης απροσδιοριστο λογο,στο δωματιο που χρησιμοποιω για

home studio,εχω πολυ ισχυρες ηλεκτρομαγνητικες παρεμβολες πραγμα που

καθιστα αδυνατο το να παιζω στις θεσεις 1-3-5 με overdrive χωρις προβληματα.

Με βλεπω λοιπον για Fender SCN (λογω κοστους).Θα τους ειχα ηδη αγορασει

απλα καποια σχολια στο harmony central(ναι,ξερω...εχει σχολιαστει ξανα το θεμα :? )εκαναν λογο για ασαφεια και μουνταδα στις τυλιχτες χορδες,σε σχεση βεβαια με Kinman και αλλους ακριβοτερους μαγνητες.

 

Σας ευχαριστω ολους :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο τα προαναφερόμενα set, έχω ακούσει πολυ καλά λόγια για τους

Vintage 57/62 (κλασσικός ήχος strat), όπως και για τους custom '69 (Hendrix, Gilmour). Έχει δοκιμάσει κανείς αυτά τα set?

 

Πάντως το δικό μου ακουσμα προέρχεται απο τα παρακάτω video:

 

Custom shop '69

 

Vintage 57/62

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο τα προαναφερόμενα set' date=' έχω ακούσει πολυ καλά λόγια για τους

Vintage 57/62 (κλασσικός ήχος strat), όπως και για τους custom '69 (Hendrix, Gilmour). Έχει δοκιμάσει κανείς αυτά τα set?[/quote']

 

Επι 14 συναπτά ετη επαιζα με τους 57/62 και εδω και μερικους μηνες εχω φορέσει τους CS 69 (και εκει θα μεινουν)... :D

 

Αν και εμένα προσωπικά ποτε δεν με ενόχλησε ο "θορυβος" των μονών, για καποιον που θελει αθόρυβους (ανεξαρτήτως χροιάς) οπως ο prodmaster, δεν συνιστώ κανενα απο αυτά τα 2 σετάκια...

 

Οι 57/62 εχουν αναποδα τυλιγμένο τον μεσαίο (οι 69 οχι) αλλά δεν νομιζω καποιος να παιζει ολη την ώρα στις θεσεις 2 και 4 για να παρει το "αβανταζ" του λιγοτερου θορυβου στις συγκεκριμένες θεσεις... :wink:

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και ένας Haussel , το μοντέλο που έφτιαχνε ο Ηαrry Barden. Eίναι κάτι σαν Hotrail, έχει πολύ ωραίο ήχο ,δε κάνει πολύ θόρυβο και μπορείς να τον σπλιτάρεις. Εγώ τον άκουσα bridge σε μια tele και μου άρεσε πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kinman: Τελειως αθορυβοι' date=' πολυ μπροστα σε θεμα τεχνολογιας, η χροια ειναι θεμα υποκοιμενικο. Κορυφαιοι για μενα.

[b']DiMarzio Cruiser:[/b] Kεραμικοι με δυο λεπιδες εχουν ομως παραδοσιακο αθορυβο ηχο και splitαρονται για μεγαλυτερη ευελιξια ηχου. Καμμια σχεση με hot rails κλ.

 

Υπαρχει και το BPSSC System http://www.suhrguitars.com/pickups.aspx#bpssc που καθαριζει τελειως ολους τους μονους (αρκει να εχουν DC resistance μεταξυ 6K Ohms & 8K Ohms και ο μεσαιος να μην ειναι RW/RP). H τιμη του ομως ειναι γυρω στα 300 ευρω :cry:

αν κανεις οτι σου λεει παραπανω ο kostasP θα σωθεις :wink:

kinman rules :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου