Προς το περιεχόμενο

Bass Solo - America (Pastorius Cover)


YrIa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραίο το κλιπ Δημήτρη!

 

 

 

Η μόνη παρατήρηση μου έχει να κάνει με τον ήχο' date=' ο οποίος θα μπορούσε να είναι πιο... εεε... χμμ... άταστος;!;

 

Από την άλλη, αυτό το λέω γιατί έχω στο μυαλό μου έναν πιο υγρό ήχο στο άταστο, ο οποίος δεν είναι τόσο bright και ζωντανός όσο ο δικός σου- είναι δηλαδή θέμα γούστου και όχι καλού/κακού ήχου! Περί ορέξεως...

 

 

 

Νίκος από MfZ![/quote']

 

 

Νικο σ'ευχαριστω πολυ για το σχολιο σου... Στο θεμα του ηχου θελω να σταθω μονο.. Επειδη οντως το αταστο το εχω πολυ λιγο καιρο, δεν ειχα κατσει να ασχοληθω καθολου με τον ηχο του, και κυριως για αυτο το ανεβασα το κομματι(για να ακουσω σχολια για διορθωσεις του ηχου...)

 

Ειδα οτι ολοι σας μου ειπατε για εναν πιο "αταστο" ηχο..Εκατσα λοιπον και ασχοληθηκα με αυτον απο το πρωτο σας σχολιο... Πιστευω οτι εβγαλα μια καλη ακρη... Θα με ανεχτειτε λοιπον να ανεβασω καποια στιγμη ενα επομενο κομματι (ισως λιγο πιο τεχνικο απο αυτο) στο οποιο θα προσπαθησω να μην εχω τονικα λαθη, αν και δεν ορκιζομαι γι'αυτο, για να μου πειτε εαν ο ηχος ειναι οκ τωρα πια...

 

Οσον αφορα το μπρατσο του μπασου, οχι δεν φαινονται τα σημαδια για τα ταστα μιας και δεν υπηρξαν ποτε τετοια... Το μπασο ειναι εξ'αρχης αταστο, εν αντιθεση με του Jaco ο οποιος ειχε ενα ταστομενο PJB στο οποιο (οπως δηλωνει στην συνεντευξη που δινει στον Jerry Jemmot) ενα πρωι του τη βιδωσε και ξηλωσε τα ταστα δημιουργωντας το πρωτο αταστο ηλεκτρικο μπασο...αφηνωντας παρολ'αυτα (αναγκαστικα)τα σημαδια απο τα ταστα...

 

 

Ευχαριστω και παλι πολυ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσα χρονια παιζεις???????μπασο..

 

 

Παιζω απο τα μεσα του 2000 , αλλα μην με κατηγορησετε για την αργη μου προοδο... Δουλευω παραλληλα καθως και προσπαθω να βγαλω μια σχολη οποτε δεν ειχα και τον απειρο χρονο να μελετησω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραψατε πως παιζω σαν να διαβαζω... Ναι λοιπον το διαβαζα το κομματι απο την παρτιτουρα, μιας και ειχα πολυ καιρο να ακουσω το αυθεντικο, κι ετσι επαιξα βαση των αξιων που διαβαζα κι οχι ισως βαση αυτου που επαιζε ο ιδιος ο Jaco.. Βεβαια, ο ιδιος οταν το επαιζε, (το εχω ακουσει σε 3ς εκτελεσεις απο τον ιδιο, κι ολες ειναι απο Live) παντοτε το επαιζε διαφορετικα,θες σαν να το επαιζε βαση του πως ενιωθε εκεινη τη στιγμη. Παρολ'αυτα δεν βρισκω κατι κακο στο να διαβαζει κανεις τη μουσικη που παιζει....

Οσον αφορα παλι τα τονικα λαθη...θελω να πω τα εξης... Οποιος απο εσας εχει παιξει με αταστο, η εστω εχει ακουσει αταστο (κυριως κοντρα) ζωντανα θα εχει παρατηρησει οτι ο τονος ειναι κατι πολυ γενικο στο οργανο αυτο... ο ιδιος ο Steve Bailley ειπε πως ο "αταστος" φτανει να πιανει το 70% του τονου κατα το παιξιμο του και θα βγει σωστος.. Τα τονικα λαθη που ολοι σας ακουσατε ειναι λαθη που δεν εγιναν (σαφως) λογο του οτι το δαχτυλο μου δεν βρισκοταν πανω απο το σημειο που θα επρεπε να βρισκοταν την ωρα που επαιζα, παρα γιατι την ωρα που πατουσα την χορδη στο σημειο που επρεπε επανω στην ταστιερα , επρεπε μονιμα να στριβω το tip του δαχτυλου προς τα κατω η προς τα πανω (κατω οι μαγνητες, πανω ο καβαλαρης) για να πιανω το 100% του τονου... Αυτο βεβαια με τοσο καθαρο ηχο που (κακως) επελεξα να παιξω, ειχε σαν αποτελεσμα να ακουγετε ειτε φαλτσο, ειτε τριξιμο... Φυσικα, αυτο ειναι κατι που προσωπικα μου αρεσει, μιας και γι'αυτο ξεκινησα να παιζω αταστο, μιας και δεν εχει τον φιξαρισμενο ηχο που προσφερουν τα ταστα, παρολ'αυτα αυτο ειναι (οπως ειπα) μια καθαρη προσωπικη αποψη....

ttp://myspace.com/funkybluequintet

Bass Player

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ωραιο απο καθε αποψη.μαλλον δεν ειμαι τοσο καλος για ναβρω τα λαθη που βρηκαν οι αλλλοι.οπως και να χει εμενα μαρεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου