Προς το περιεχόμενο

Pod 2 γνώμες και συζήτηση...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aφού έλυσα το πρόβλημα με τον ενισχυτή που ήθελα τόσο πολύ αρχίζουμε την καινούρια αγορά...

 

Καταρχήν θα ήθελα να μου πεί όποιος γνωρίζει ποιά η διαφορά των παρακάτω 2 :

 

http://www.thomann.de/gr/line6_pod_2_2006.htm

http://www.thomann.de/gr/line6_pod_xt_amp_modeler.htm

 

Επίσης, θα ήθελα να μου προτείνει κάποιος κάτι σύμφωνα με τις απαιτήσεις μου.Λοιπόν, αυτό που θέλω είναι να αγοράσω κάτι που να μπορεί να λειτουργεί ως εξής 1.Να μπορώ να έχω αξιοπρεπή ήχο στις πρόβες, 2.Καλό ήχο στα live και να μπορώ να ηχογραφώ (πιό πολύ απο την άποψη "γράφω τις ιδέες μου") στο pc με την πενιχρή κάρτα ήχου που διαθέτω.Δεν θέλω δηλαδή να προβώ και σε αγορά κάρτας ήχου...Αυτό προς το παρών...

 

Περιμένω προτάσεις και να το συζητήσουμε...Πιο πολύ πάντως γέρνω προς το Pod 2 μαζί με το footswitch..(Διαθέτω το πολύ 300ε προς το παρών)

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γειά σου φίλε,

εγώ αγόρασα ένα pod xt live, μετά από πολύ δοκιμή, από όλες τις γνωστές πεταλιέρες και τα τζατζαλομάτζαλα. Θα σου πρότεινα το pod xt ανεπιφύλακτα. Μπορεί να μην έχει λάμπες, να μην είναι βίντατζκ (τρομάρα μας...), είναι όμως ένα πολύ ευέλικτο πολυεφέ, που μπορείς τόσο να φορτώσεις ότι θες από το Νετ, όσο και να φτιάξεις εξαιρετικά απλά και γρήγορα τον δικό σου ήχο (τουλάχιστον εξαιρετικά απλά και γρήγορα για αρχή, μετά πειράζεις ό,τι θες).

Δεύτερον, η κάρτα ήχου νομίζω παίζει πάντα ένα δυνατό ρόλο, οπότε μην περιμένεις να γίνονται ξαφνικά θαύματα από τον ήχο πχ που ακούς σε προβάδικα με καμπίνες, να ακούσεις ακριβώς τον ίδιο από τα πισι ηχεία με κάρτα ήχου, όπως λες πενιχρή.

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το podxt παίρνει νέα πακέτα ενισχυτών, εφε και αναβαθμίσεις και άλλα καλά ενώ το Pod2 όχι. Το ξέω γιατί ψήνομαι κι εγώ και το ψιλοέψαξα.

 

Οπότε καλύτερα λίγη ακόμα υπομονή και να έχεις το podxt και να παίρνεις και τις διάφορες αναβαθμίσεις και τα πακετάκια του :wink:

 

Ρίξε μια ματιά και σε αυτήν http://www.voxamps.co.uk/tonelab/tonelab.asp

Τιμή σε αυτά που λες, αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι έχει κανείς καλό είναι. Εξαρτάται βέβαια απο την τσέπη του και την χρήση που το θέλει.

Όσον αφορά το Line6 είμαι υπέρ του XT γιατί σου δίνει την δυνατότητα να ηχογραφείς κατευθείαν στο PC μέσω της θύρας USB με πάρα πολύ καλά αποτελέσματα. Πίστεψέ με εάν δεν τους το πείς λίγοι είναι αυτοί που θα το καταλάβουν...Έχεις την δυνατότητα να αγοράσεις και να εγκαταστήσεις τα Model packs που σου παρέχουν εξομοιώσεις ενισχυτών, προενισχυτών, καμπίνες, πετάλάκια, και εφέ με τα οποία μπορείς να κάνεις εξομοίωση σε όποιον ήχο θέλεις.Από "καθαρό" μεχρι τον ποιό "βρώμικο".

 

Σαν κάτοχος του Line6 PodXT Pro το οποίο κατέχει εξέχουσα θέση στο χώρο μου είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

Rack1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Λαμπίρη ισχύει αυτό που έγραψα; Του ότι δλδ το pod2 δεν παίρνει τα πακέτα που βγάζει κατά καιρούς η line (ξέρεις αυτά με τα μεταλλα, τα τζαζ και κάτι άλλα), γιατί αυτός ήταν και ο λόγος που δεν πήρα το pod2 και είμαι τώρα μεταξύ Podxt, tonelab.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισχύει φίλτατε boukaw7 το έχω εγώ το pod 2 το μόνο που μπορείς να κατεβάσεις είναι κάποιοι έτοιμοι ήχοι

 

σιγά το πράμα δηλαδή

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Λαμπίρη ισχύει αυτό που έγραψα; Του ότι δλδ το pod2 δεν παίρνει τα πακέτα που βγάζει κατά καιρούς η line (ξέρεις αυτά με τα μεταλλα' date=' τα τζαζ και κάτι άλλα), γιατί αυτός ήταν και ο λόγος που δεν πήρα το pod2 και είμαι τώρα μεταξύ Podxt, tonelab.[/quote']

 

Το POD 2 δεν παίρνει τις αναβαθμίσεις γιατί δεν έχει USB όπως το PODxt ούτε τα model packs τα οποία είναι φοβερά και αξίζουν τα λεφτά τους.

 

http://line6.com/podxt/modelpacks.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε ενδιαφέρει αυτό που λέει ο Λαμπίρης για την θύρα usb που μπορείς και γράφεις απευθείας απο κεί...Αυτό είναι σημαντικό σ'αυτή την φάση, για μένα.

 

Τώρα για τα πακέτα μπορείτε να μου δώσετε κιάλλες πληροφορίες?Βγάζει δηλαδή η line6 software που αναβαθμίζει το XT και το Pod 2 όχι?

 

Για το footswitch?Θα κάνει δουλειά?Για τις πρόβες δηλαδή και το live?

 

Τhanx, η βοήθειά σας είναι πολύ σημαντική!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε το podxt live, μπορείς να κάνεις απλά τα πάντα με δαύτο το μηχανάκι, έχει και expression pedal. Κοίτα στα tests, έχω γράψει κάποια αναλυτικότερα πράγματα για το pod xt live. Αν χρειαστείς παραπάνω πληροφορίες, εδώ είμαστε

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου