Προς το περιεχόμενο

Για δυνατους λυτες!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατρε μου, ολα ξεκινησαν υστερα απο το τελευταιο κουβαλημα που χρειαστηκα να κανω για μια εμφανιση. Κουβαλησα :

 

- 1 κιθαρα

- 1 τσαντα με καλωδια

- 1 τσαντα με το midi controller

- 1 rack 4u

- 1 rack 6u

 

Γιατρε μου, δεν αντεχω αλλο, συχαθηκα το κουβαλημα, και αντε τωρα ειμαι νεος, ομορφος και μπρατσαρας :lol: και τα καταφερνω, αλλα τι θα κανω σε λιγα χρονια?

 

Γιαυτο λοιπον σκεφτομαι να αντικαταστησω καποια απο τα κομματια του rack μου, και συγκεκριμενα για αρχη τον τελικο (δεν μπορω να τα διωξω ολα με την μια, ειμαι δεμενος μαζι τους :D)με καποιο λαμπατο combo...

 

Ετσι, και το preamp section θα κρατησω, για αρχη τουλαχιστον, και θα μπω σιγα σιγα στην φιλοσοφια του combo με τα παρελκομενα του, αν με κερδισει βεβαια :roll:

 

Το ερωτημα λοιπον ειναι το εξης : ποιος combo :?:

Τα χαρακτηριστηκα που θελω να συγκεντρωνει ειναι τα εξης :

 

α)ενταση > 30 Watt

β)αρκετο headroom (το 12" μεγαφωνο ειναι στανταρ)

γ)να μην "σπαει" γρηγορα

δ)να τα παει καλα με τα πεταλια

ε)να εχει fx loop, δεν ειναι απαραιτητο, αλλα καλο θα ηταν...

στ)να μην κανει ενα καρο λεφτα!!!

 

Αποτι ειδα, μου γυαλισε ο fender blues deluxe, αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν μου κανει...

 

Αναμενω τα φωτα σας!

Να ζητησω προκαταβολικα συγνωμη για το μακροσκελες post :oops: αλλα επρεπε να τα βγαλω απο μεσα μου :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω σε τι υφος κινειααι, αλλα προσωπικα επαιξα για λιγο μαζι του κ μου αρεσε παρα πολυ.

 

οριστε κ μερικα samples..

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=Sp0XHe3BsKM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου προτεινα τη "νεα" μου ανακαλυψη :lol: :lol:

 

http://www.12fret.com/new/koch_amplifiers_pg.html

 

:wink:

 

ο twintone νομιζω θα σε καλυψει ανετοτατα :wink:

 

τοσο καλους ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥΣ ενισχυτες εχω να ακουσω απο τον καιρο που πηρα τον Mesa Boogie Μark 3 μου (και τον πηρα το 1988... :oops: :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α)ενταση > 30 Watt

β)αρκετο headroom (το 12" μεγαφωνο ειναι στανταρ)

γ)να μην "σπαει" γρηγορα

δ)να τα παει καλα με τα πεταλια

ε)να εχει fx loop' date=' δεν ειναι απαραιτητο, αλλα καλο θα ηταν...

στ)να μην κανει ενα καρο λεφτα!!!

[/quote']

 

Εγω θα προτεινω κατι κλασσικο, φτηνο ευκολα προσβασιμο και το οποιο με εχει εκπληξει θετικα εδω και κατι εβδομαδες που τον απεκτησα: fender HRD....

 

Ομως εχω μια απορια......αν το προβλημα σου ειναι αποκλειστικα το κουβαλημα γιατι νομιζεις οτι η αποκτηση ενος combo (που θα ζυγιζει απο 15Kg και πανω) αντι του τελικου θα σου λυσει το προβλημα?

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με το fenderiarh όσον αφορά στο θέμα του κουβαλήματος, καθότι κι εγώ με λαμπάτο combo κινούμαι και μια βαλίτσα με πετάλια (ehx bag).

 

Πίστεψέ με, η κατηγορία που κοιτάς είναι προφανώς γύρω στα 20kgr...Ο twintone φαίνεται φοβερός βάσει χαρακτηριστικών, αλλά είναι εκτός του budget σου, αφού ξεπερνάει αρκετά τα 1000¤.

Αυτός που θα σε κάλυπτε ενδεχομένως, (καλά δε θες και πολλά watt στην ελλάδα, άλλωστε από μικρόφωνα βγαίνουμε όλοι) είναι ο Koch studiotone τον οποίο και ζαχαρώνω πολύ, αφού είναι γύρω στα 15kgr και τα έχει τα πάντα πάνω του, (lineout, effects loop, headphones output κλπ). Δεν ξέρω αν έχει διαθέσιμο headroom (στην ανάγκη με αλλαγή ηχείου το πετυχαίνεις) αλλά με 2 λάμπες EL84 στον τελικό νομίζω από θέμα έντασης θα είσαι οκ.

 

Εγώ τουλάχιστον, όταν τα παίξει ο laney LC30 που έχω μάλλον πάω γι'αυτόν....good luck...

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομως εχω μια απορια......αν το προβλημα σου ειναι αποκλειστικα το κουβαλημα γιατι νομιζεις οτι η αποκτηση ενος combo (που θα ζυγιζει απο 15Kg και πανω) αντι του τελικου θα σου λυσει το προβλημα?

 

σκοπευω να διωξω ολο το rack σε ενα βαθος χρονου και να μεινω με τον combo και κανα 2 πεταλια, αντε και το G-major...

 

Τουλαχιστον, να τα κουβαλαω ολα με την μια, μην χρειαζεται να κανω 2-3 "βολτες" στο αμαξι :lol: :lol: :lol:

 

Η διαφορα ανα μεσα σε twintone kai studiotone ειναι τα watt και το ξεχωριστο eq ή παιζει και κατι αλλο? που μπορει να τους ακουσει κανεις?

 

Για να ειμαι ειλικρινης τα 20 watt μου φαινονται καπως λιγα, καθαρα απο αποψης headroom, οχι εντασης...

 

Carvin Νomad

 

Δεν ξερω γιατι, αλλα αυτοι οι carvin δεν μου εχουν κατσει πολυ καλα, εναν εχω δοκιμασει, τον legacy, και μου φανηκε πολυ ψευτικος :roll:

Γενικα δεν διαβαζω και τα καλυτερα για την ποιοτητα κατασκευης τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κιθαριστες πλεον κουβαλανε!!!!! Ειναι γεγονος και δεν μπορεις να το αποφυγεις. Δηλαδη αν δωσεις τον τελικο σου δεν θα κουβαλας τον combo? Ή θα παιζεις με οτι σου βγαλει το καθε μαγαζι? Αν δωσεις τα κομματια του rack σου δεν θα παρεις πεταλακια?

Οκ θα εχεις μικροτερο ογκο αλλα θα πρεπει να στηνεις καλωδια, τροφοδοτικα κτλ, ενω τωρα απλα πετας πανω το καρφι της κιθαρας και εισαι ετοιμος. Αν φτιαξεις pedalboard θα εχεις να κουβαλας παντα μια σανιδα/ραφι..... Δεν γλιτωνεις με τιποτα φιλε staurilian....

Η μονη λυση ειναι να γινεις διασημος και να εχεις τον δικο σου roadie-guitar technician... Στο ευχομαι ολοψυχα, αλλα εως τοτε καλο μας κουβαλημα χεχεχεχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου