Προς το περιεχόμενο

Συνεχόμενα REBOOT, τι μπορεί να φταίει;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο κει και περα' date='πραγματικα μπορει να ειναι τα παντα. Μπορει να ειναι κακο καλωδιο σκληρου(ειτε ειναι ide ειτε sata). Δοκιμασε να το αλλαξεις και αυτο αν τα παραπανω δεν εχουν κανει κατι.

Μπορει το προβλημα να ειναι στον σκληρο. Το οτι μπορει να μπεις τωρα, δεν σημαινει οτι δεν μπορει να εχεις προβλημα. Καλυτερα εκμεταλλευσου τον χρονο που εχεις ακομα(ελπιζω πως οχι λιγο) στο pc σου, κανοντας back up.

Μπορει να ειναι ενα κακο ledακι του κουτιου το οποιο να κανει βραχυκυκλωμα και τελικα να φταει αυτο.

 

[/quote']

 

Κακό καλώδιο σκληρού: Αν είχε πρόβλημα, ή θα δούλευε ή δε θα δούλευε. Γιατί να το παθαίνει μόνο στο ξεκίνημα;

 

led κουτιού: Απ' ό,τι έχω ακούσει, κι αυτά ή δουλεύουν ή δε δουλεύουν.

Κι αν είναι έτσι όπως τα λες, πώς θα διαπιστώσω τη βλάβη;;;;;

 

Επαναλαμβάνω, δεν είμαι ειδικός στα pc.

 

Ευχαριστώ,

 

Χρήστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τράβα το καλύτερα σε κανά μαγαζί. 10-15¤ το πολύ να σου πάρουν και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Από το να μην ξέρεις τι κάνεις και κάνεις τπτ πιο χοντρό τράβα το.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Η διάγνωση' date=' από ένα φιλαράκι που ασχολείται, ήταν χαλασμένη μνήμη και ανέβασμα θερμοκρασίας (69ο) . Προσωρινά, ώσπου να αλλάξω μνήμη, κατεβάσαμε το clocking από το BIOS. Και επειδή τίποτα μονιμότερο του προσωρινού, έχει 7-8 μήνες που δουλεύει έτσι νυχθημερόν.

 

Το ότι έχουμε την ίδια κάρτα γραφικών μάλλον πρέπει να είναι σύμπτωση ελπίζω...[/quote']

 

Mα πότε να προλάβει να ανεβάσει θερμοκρασία στην περίπτωσή μου, αφού το παρουσιάζει (προς το παρόν τουλάχιστον) ΜΟΝΟ στο ξεκίνημα.

 

Τώρα που το άνοιξα, δε μου το παρουσίασε. Μου έβγαλε πάλι το γνωστό "Αναφορά προβλήματος", που έστειλα (ξανά) στη Microsoft. Αυτή τη φορά, μου ήρθε άλλη απάντηση. Ιδού:

 

"A device driver caused the Windows to stop unexpectedly ("stop error").

Solution available: NO

Cause: Unknown.

 

Όσον αφορά την κάρτα γραφικών... λες να φταίει αυτή :?:

 

Μα δε θα έπρεπε να παρουσιάζει πρόβλημα, όταν "ζορίζεται";;;;;

 

 

Ακριβώς τα ίδια συμπτώματα. ¶νοιγε και έκαιγε ήδη, πίστεψέ το. Κατεβάσαμε ένα εργαλέιο της microsoft και ελέγξαμε RAM που την έβγαλε με πρόβλημα.

 

Και σαν προσωρινή λύση, ρυθμίσαμε από το BIOS τον επεξεργαστή να δουλεύει στα 320 MHz από τα 400 ΜΗz.

 

Σίγουρα πρέπει να το πας σε service, απλά προσπάθησε τον τεχνικό (αν βρεις κανένα που να δέχεται υποδείξεις :lol: ) να σου κάνει αυτόν τον απλό έλεγχο, πριν κάνει οτιδήποτε άλλο.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tισ ram αστες αρχικα 2 πανω και βγαλε τις αλλες. Μετα βαλε τις 2 αλλες, ασε μια μια ξεχωριστα, μεχρι να δεις αλλαγη.

 

 

Κακό καλώδιο σκληρού: Αν είχε πρόβλημα' date=' ή θα δούλευε ή δε θα δούλευε. Γιατί να το παθαίνει μόνο στο ξεκίνημα;

 

led κουτιού: Απ' ό,τι έχω ακούσει, κι αυτά ή δουλεύουν ή δε δουλεύουν.

Κι αν είναι έτσι όπως τα λες, πώς θα διαπιστώσω τη βλάβη;;;;;

 

Επαναλαμβάνω, δεν είμαι ειδικός στα pc.

 

Ευχαριστώ,

 

Χρήστος[/quote']

 

Αν ειχε προβλημα, δεν ειναι οτι θα δουλευε ή δεν θα δουλευε. Ειχα παρει καινουργιο σκληρο και ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ καλωδιο sata. Βαζω το σκληρο, δουλευει, αλλα εκει που το εβλεπε, τσουπ, χουντινι ο σκληρος! Εμφανιζοταν(μετα απο ρεσταρτ) και εξαφανιζοταν οταν ηθελε! Τελικα αλλαξα καλωδιο και ηταν μια χαρα. Σκεψου ομως οτι αυτον τον ειχα παρει ως "αποθηκη" και για αυτο δεν μμου φανηκε αυτη η αρχικη "απωλεια".

 

Τα led τα εφερα ως παραδειγμα περισσοτερο, επειδη αυτα ηταν η αιτια που το δικο μου pc ειχε προβλημα. Δες πρωτα ολα τα υπολοιπα και μετα θα πας σε αυτο.

 

Βoukaw, δεν θα του παρουν 12-10ευρω, η ταριφα ειναι τουλαχιστον 50 ευρω.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κσετσέκαρες απο το msconfig ένα ένα τα προγράμματα που ανοίγουν στην εκκίνηση,δε μου είπες ??

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ακριβώς τα ίδια συμπτώματα. ¶νοιγε και έκαιγε ήδη' date=' πίστεψέ το. Κατεβάσαμε ένα εργαλέιο της microsoft και ελέγξαμε RAM που την έβγαλε με πρόβλημα.

 

[/quote']

 

Tα τεστ αυτά τα έκανα κι εγώ και δε μου βγάζουν κανένα πρόβλημα για τη ram.

 

Όσον αφορά τη θερμοκρασία: Είναι στα κανονικά πλαίσια. Συγκεκριμένα σήμερα (Κυριακή) δουλεύει συνεχώς από ο πρωί (κάνοντας επεξεργασία Video), δηλαδή πάνω από 14 ώρες και δεν έχει παρουσιάσει κάτι.

 

Επαναλαμβάνω ότι (όταν το παρουσιάζει) το παρουσιάζει στο ξεκίνημα.

 

Χρήστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κσετσέκαρες απο το msconfig ένα ένα τα προγράμματα που ανοίγουν στην εκκίνηση' date='δε μου είπες ??[/quote']

 

Προσπάθησα. Με έβαλε στην οθόνη "ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΡΥΘΜΙΣΗΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΩΝ", αλλά μετά δεν ήξερα ποια καρτέλα να επιλέξω και τι ακριβώς να κάνω. [Γενικά, System.ini, Win.ini, Boot.ini, Yπηρεσίες και Εκκίνηση].

 

Χρήστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο "εκκίνηση",έχει check boxes ,μπορείς να ξετσεκάρεις ένα-ένα και να κάνεις επανεκκίνηση...δοκίμασε το

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν ειχε προβλημα' date=' δεν ειναι οτι θα δουλευε ή δεν θα δουλευε. Ειχα παρει καινουργιο σκληρο και ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ καλωδιο sata. Βαζω το σκληρο, δουλευει, αλλα εκει που το εβλεπε, τσουπ, χουντινι ο σκληρος! Εμφανιζοταν(μετα απο ρεσταρτ) και εξαφανιζοταν οταν ηθελε! Τελικα αλλαξα καλωδιο και ηταν μια χαρα. [/quote']

 

Επειδή είμαι μάλλον άνθρωπος της λογικής, ένα καλώδιο ή δουλεύει ή όχι.

Ή είναι κομμένο ή είναι γερό.

Εκτός βέβαια, αν δεν κάνει καλή επαφή, για κάποιο λόγο.

Δεν μπορώ να δεχθώ μεταφυσικά φαινόμενα στους υπολογιστές.

 

Χρήστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο "εκκίνηση"' date='έχει check boxes ,μπορείς να ξετσεκάρεις ένα-ένα και να κάνεις επανεκκίνηση...δοκίμασε το[/quote']

 

Πολύ σωστά φίλε dimicupo.

 

Λοιπόν εκεί υπάρχουν 22 καταχωρίσεις (προγράμματα).

Λες λοιπόν να ξετσεκάρω ένα κάθε φορά. Φαντάζομαι αυτή τη διαδικασία θα πρέπει να την εφαρμόσω, όταν μου παρουσιαστεί πάλι το πρόβλημα (αν βέβαια τότε θα μπορέσω).

Γιατί, να το κάνω τώρα που δουλεύει, τι νόημα θα έχει;

Συγχωρέστε με, αλλά επαναλαμβάνω ότι δεν είμαι κομπιουτεράς...

 

Χρήστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου