Προς το περιεχόμενο

Συνεχόμενα REBOOT, τι μπορεί να φταίει;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω έναν υπολογιστή ο οποίος τις τελευταίες μέρες, στο ξεκίνημά του, αφού μπει στα windows, αμέσως μετά κάνει reboot. Κάποιες φορές το πρόβλημα σταματά εκεί. Κάποιες άλλες όμως όχι. Σ'αυτές τις περιπτώσεις με βγάζει στην οθόνη που πρέπει να επιλέξω μια από τις 4-5 επιλογές (ασφαλής λειτουργία, ασφαλής λειτουργία με δίκτυο, κανονική εκκίνηση, τελευταίες...κτλ). Ό,τι και να επιλέξω τελικά, δεν καταφέρνει να μπει πια στα windows. Οπότε κλείνω το ρεύμα και ξαναπροσπαθώ από την αρχή. Κάποτε... μπαίνω (όπως τώρα).

Έχετε καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει;

Στο παρελθόν μου το είχε ξαναπαρουσιάσει περίπου το ίδιο πρόβλημα. Τότε άλλαξα το τροφοδοτικό (πήρα ένα CHIEFTEC, peak 450WATT) και αγόρασα καινούργιο σκληρό (το σημερινό), κι έτσι είχε λυθεί το πρόβλημα.

 

RAM: 1 GB

HD: 250 GB Western Digital

MOTHERBOARD: MSI

GRAPHIC CARD: RADEON 9200 128MB

 

Ο συγκεκριμένος υπολογιστής δουλεύει σε δίκτυο με άλλον έναν και έχει κάρτα για TV.

 

Help,

 

Χρήστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

¶λλαξες μνημες; Μου το έκανε και σε μένα και μου είπαν:

1) Πρόβλημα στις μνήμες

2) Πείραγμα σε registry και ανωμαλία του pc

3) Ιός

 

Τελικά ήταν το 2ο (άγνωστο πως! ) οπότε έκανα format και πέρασε

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μνήμες δεν νομίζω να είναι αλλά με τα pc όλα είναι πιθανά δοκίμασε άλλη μνήμη και αν σου κάνει τα ίδια (εγώ νομίζω ότι θα στα κάνει) ένα format δίνει τη λύση

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι παίζει γερά. Αν το δει τεχνικός το πρώτο που σε ρωτάει είναι αυτό. Αν έχεις πχ2 μνήμες διαφορετικών εταιριών, ή μνήμες καινούριες με παλαιότερη μητρική ή μητρική μη συμβατή τότε αυτό κάνει! Μέχρι και αλλαγή στις θέσεις των καρτών κάνουν!!! 8O

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το ξέρω αλλά δεν είπε ότι κάτι άλλαξε κτλ

απλά εκεί που ήταν όλα μια χαρά ξαφνικά εμφάνισε πρόβλημα ενώ δούλευε με το στήσιμο αυτό που έχει

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά δεν είπε ότι δεν άλλαξε και κάτι όμως. Πάντως απότι λέω δεν είναι μόνο η μνήμη που μπορεί να φταίει. Α να κοιτάξει μην έχει καεί κανά ανεμιστηράκι, ή δε κάνει καλές σβούρες λόγω σκόνης και ανεβάζει θερμοκρασία;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε οχι μόλις το ανοίγει που να προλάβει να σηκώσει θερμοκρασία;

 

φίλτατε ρίξε ένα format και μετά το ξανασυζητάμε το θέμα

μη μιλάμε και άδικα :lol:

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ κάτι από τα 3 που έγραψα στην αρχή είναι. Ας το πάει σε κανά μάστορα να το δει να του πει. Μπορεί να μην χρειαστεί φορματ, οπότε γλυτώνει και χρόνο.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ κάτι από τα 3 που έγραψα στην αρχή είναι. Ας το πάει σε κανά μάστορα να το δει να του πει. Μπορεί να μην χρειαστεί φορματ' date=' οπότε γλυτώνει και χρόνο.[/quote']

 

Δυστυχώς υπάρχει και ένα τέταρτο: ο δίσκος τα έχει παίξει.

Για την ακρίβεια, αν δεν μπορεί να μπει ούτε σε Safe Mode, τότε είναι σίγουρα αυτό.

 

:cry:

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Λοιπόν format αυτή την εποχή το ξεχνώ, γιατί έχω μέσα αρχεία 120 gb, που τα επεξεργάζομαι (μεταφέρω video από παλιά vhs σε dvd).

 

Όσον αφορά το ενδεχόμενο να φταίει η RAM.

Κάποια απ' όλες τις φορές, μου έβγαλε το γνωστό μήνυμα αναφοράς σφάλματος, το οποίο έστειλα στη Microsoft. Η απάντηση ήταν ότι ίσως έφταιγε η RAM. Μου πρότειναν ένα προγραμματάκι, με το οποίο έκανα τεστ στη RAM.

Όμως δε βρέθηκε κάποιο πρόβλημα. Τα τεστ ολοκληρώθηκαν χωρίς να βρουν κάποιο πρόβλημα...

 

Χρήστος

 

ΥΓ. Όλα τα ανεμιστηράκια δουλεύουν κανονικότατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου