Προς το περιεχόμενο

Συνεχόμενα REBOOT, τι μπορεί να φταίει;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα σου πρότεινα να επιχειρήσεις ένα repair από το CD των Windows. Δεν είναι η καλύτερη λύση, αλλά αν δουλέψει θα σου επιτρέψει να εργαστείς για κάποιο διάστημα μέχρι να προγραμματίσεις ένα format. Το μηχάνημα σου είναι σε κακά χάλια.

 

Επίσης, κοίταξε για ιούς από κάποιο bootable CD με antivirus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Τι Windows έχεις ακριβώς;

 

Στο κάνει πάντα ή όταν πάς να τρέξεις π.χ. τον Internet Explorer;

 

 

* Windows XP Home Edition (αγορασμένα)

 

* Μου το παρουσιάζει στο ξεκίνημα και αφού έχει μπει στα Windows. Eυτυχώς, δεν το παρουσιάζει πάντα. Αφού μπει λοιπόν στα Windows, μετά από λίγα δευτερόλεπτα κάνει reboot και στη συνέχεια δεν μπορώ να προχωρήσω, ούτε σε safe mode.

To σβύνω και το ξανανοίγω. Οπότε -αν είμαι τυχερός- μπαίνει κανονικά, αφού μου δημιουργήσει την "αναφορά σφάλματος". Αν δεν είμαι τυχερός, δεν μπορώ να μπω καθόλου, οπότε το ξανασβύνω. Εννοείται πως με το restart δε γίνεται τίποτα.

 

Χρήστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης' date=' κοίταξε για ιούς από κάποιο bootable CD με antivirus.[/quote']

 

Έχω το antivirus της Norton, το οποίο κάνει updates καθημερινά. Μάλιστα χθες έκανα πλήρες σκανάρισμα, χωρίς κάποιο πρόβλημα.

 

Τώρα "δουλεύω" με το συγκεκριμένο μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δίσκος ανήκει στις μνήμες :wink:

 

Ο δίσκος δεν ανήκει σε καμία περίπτωση στις μνήμες.

Στη γλώσα μας' date=' αυτές οι δύο λέξεις περιγράφουν διαφορετικά πράγματα, διότι με την ίδια λογική ΚΑΙ τα cd-rom θα έπρεπε να περιλαμβάνονται στις μνήμες, καθώς και τα floppy.[/quote']

 

 

O δισκος, οπως και οι δισκετες, οπως και τα floppy ΑΝΗΚΟΥΝ στην κατηγορια μνημες. Υπαρχουν πολλες διαφοερικες μνημες. Το οτι εχει επικρατησει να λεμε οτι ειναι "σκληρος δισκος", δεν σημαινει οτι δεν ειναι μνημη.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δίσκος ανήκει στις μνήμες :wink:

 

Ο δίσκος δεν ανήκει σε καμία περίπτωση στις μνήμες.

Στη γλώσα μας' date=' αυτές οι δύο λέξεις περιγράφουν διαφορετικά πράγματα, διότι με την ίδια λογική ΚΑΙ τα cd-rom θα έπρεπε να περιλαμβάνονται στις μνήμες, καθώς και τα floppy.[/quote']

 

 

O δισκος, οπως και οι δισκετες, οπως και τα floppy ΑΝΗΚΟΥΝ στην κατηγορια μνημες. Υπαρχουν πολλες διαφοερικες μνημες. Το οτι εχει επικρατησει να λεμε οτι ειναι "σκληρος δισκος", δεν σημαινει οτι δεν ειναι μνημη.

 

Aγαπητοί Φίλοι,

 

Το θέμα μας είναι αν ο σκληρός ή η δισκέτα, ανήκουν ή όχι (τυπικά) στην κατηγορία "μνήμες" ή το ρημαδοπρόβλημά μου :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τράβα το σε κάποιον να το δει. Από εδώ ότι και να σου πούμε άχρηστο θα είναι. Κάποος πρέπει να το δει από κοντά, να τρέξει και κανά κατάλληλο πρόγραμμα για έλεγχο.

 

Το πιθανότερο είναι να είναι κάποιο από τα 3 που σου έγραψα στην αρχή δλδ μνήμη (αφού δεν άλλαξες καμία μην το αποκλείεις να τα έκλασε αυτή που είχες πάνω, ιδίως άμα ζοριζόταν), ιός, πρόβλημα στην registry που σου μπουρδούκλωσε το σύστημα.

 

Τράβα το και αν σου πουν για φορματ, τους λες ποια αρχεία να κρατήσουν και θα είσαι καλυμένος.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγάλε τον δίσκο σου και βάλε στη θέση του κάποιον άλλο που έχει μέσα windows αν ξεκινάει κανονικά και δεν σου κάνει πρόβλημα τότε είναι θέμα λογισμικού αλλιώς το ψάχνεις από hardware το θέμα

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταρχην βρες το everest 2003 και κοιτα τις θερμοκρασιες που σου βγαζει. Αν δεις κανα cpu στους 80 βαθμους, ειναι ανεμιστηρακι.(υπαρχουν και αλλα προγραμματα που το κανουν αυτο και πιθανως να εχει και καποιο tool η μητρικη σου για αυτο).

 

Αν εχεις 2 ram, βγαλε την μια και ασε την αλλη να παιξει. Κανε το αντιστοιχο με την αλλη ram και δες αν σου εμφανισει η μια απο τις 2 προβλημα.Αν εχεις μια ram, το μονο που μπορεις να ακανεις, ειναι να παρεις μια απο καποιον γνωστο σου, η οποια εγγυημενα δουλευει και να δεις τι παιζει και με αυτη τη περιπτωση.

 

Απο κει και περα,πραγματικα μπορει να ειναι τα παντα. Μπορει να ειναι κακο καλωδιο σκληρου(ειτε ειναι ide ειτε sata). Δοκιμασε να το αλλαξεις και αυτο αν τα παραπανω δεν εχουν κανει κατι.

Μπορει το προβλημα να ειναι στον σκληρο. Το οτι μπορει να μπεις τωρα, δεν σημαινει οτι δεν μπορει να εχεις προβλημα. Καλυτερα εκμεταλλευσου τον χρονο που εχεις ακομα(ελπιζω πως οχι λιγο) στο pc σου, κανοντας back up.

Μπορει να ειναι ενα κακο ledακι του κουτιου το οποιο να κανει βραχυκυκλωμα και τελικα να φταει αυτο.

 

Και κυριως, κοιταξε αν εχεις ξεχασμενη καποια δισκετα μεσα. Το χει παθει φιλος μου αυτο και εκανε και φορματ κιολας. Αυτα εχει οταν δεν προσεχεις.

 

 

Ps: σορυ για το offtopic πριν.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες,

Σας ευχαριστώ για τις ιδέες σας, αλλά κυρίως για την προθυμία σας.

Σιγά-σιγά θα δοκιμάσω (πριν το δώσω σε κάποιον ειδικό) τις συμβουλές σας.

Ελπίζω κάτι να γίνει.

 

Χρήστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν εχεις 2 ram' date=' βγαλε την μια και ασε την αλλη να παιξει. Κανε το αντιστοιχο με την αλλη ram και δες αν σου εμφανισει η μια απο τις 2 προβλημα.Αν εχεις μια ram, το μονο που μπορεις να ακανεις, ειναι να παρεις μια απο καποιον γνωστο σου, η οποια εγγυημενα δουλευει και να δεις τι παιζει και με αυτη τη περιπτωση.

 

[/quote']

 

Φίλε forensick,

 

έχω 4 ram. Οι 2 ήταν μαζί με το PC (το αγόρασα καινούργιο, εδώ και σχεδόν 3 χρόνια). Τις άλλες δυο τις πρόσθεσα πριν 2 χρόνια.

 

Τι να κάνω; Να τις βγάζω μία-μία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου